Як перестати ревнувати?
Ревнощі - одна з найдавніших почуттів, властивих людині. На зорі зародження цивілізації саме це почуття дозволяло створювати племена: ревнощі і агресивна реакція самців не дозволяла іншим представникам сильної статі продовжувати рід з представницями даного полум'я. Потім ревнощі привела до формування моногамної сім'ї. Але це давнє почуття не залишає в спокої і наших сучасників, і в тій чи іншій ситуації її відчувають практично всі, незалежно від статі, віку, соціального статусу і професії. У цій статті мова піде про те, як впоратися з цим вельми непростим почуттям і перестати мучити себе і оточуючих підозрами.
До чого призводить ревнощі і чому так важливо боротися?
Ревнощі в нашому житті не обмежується тільки любовними стосунками. Є ревнощі дитяча, є ревнощі до друзів, колег. Будь-який з цих видів характеризується сильним емоційним «бурею». Почуття того, хто ревнує, можуть бути відмінні в нюансах; в цілому будь-яка ревнощі завжди будується на двох основних почуттях: на страху втратити чогось (любові, об'єкта цієї любові, власної значущості, авторитету і ваги) і на гніві, направленому на об'єкт, який «зазіхає» на це особисте, що належить тільки вам.
Чи потрібно говорити, що і гнів, і страх - це деструктивні почуття, які поступово руйнують особистість і здоров'я не тільки того, хто ревнує, але і того, хто стає об'єктом ревнощів. Особливо це помітно у випадку з параноїдальною, нездорової ревнощами, через яку нерідко відбуваються вбивства і самогубства.
У психології виділяють кілька видів ревнощів, кожен з яких небезпечний по-своєму. Найбільш просту і точне формулювання представила сучасний український психолог Даніела Пуертас, яка підсумувала праці Зігмунда Фрейда і інших іменитих фахівців і звела їх теорії в одну концепцію.
параноїдальна ревнощі - стан психічного неблагополуччя, параноїдально-маячний розлад особистості, при якому ревнивий чоловік бездоказово впевнений в зраді, а також може вважати, що зрадник регулярно намагається його отруїти або позбутися від нього іншим способом.
Нарциссическая ревнощі - стан, в якому ревнивець боїться втратити об'єкта любові, як складового власної особистості, це в більшій мірі прояв величезної любові до себе, а не до іншої людини.
- психопатична ревнощі - стан психопатії, дуже небезпечне для всіх учасників ситуації, характеризується непередбачуваністю реакцій ревнивця і спонтанністю нападів гніву.
мазохистические ревнощі - страждання заради страждання. Якщо факту зради немає, «страждалець» його придумує і шкодує себе, не проявляючи при цьому агресії, а намагаючись викликати жалість всіх навколо.
шизоидная ревнощі - властива малоемоціональним людям, яким по-своєму вигідно підтримувати в собі уявлення про зраду, оскільки це дає їм з чистою совістю зберігати дистанцію від партнера.
істерична ревнощі - завжди стосується виключно фізичного, сексуального зради (вигаданої чи справжній), при цьому до світу почуттів любові і прихильності не має відношення, тобто ревнивець стурбований лише фактом можливої тілесної зради. протікає бурхливо.
- Обессівно-компульсивная ревнощі - «чергова», підозри за внутрішніми зобов'язаннями. Найчастіше формується через нав'язаних в дитинстві уявлень про те, що проявляти любов можна тільки тоді, коли виконані певні умови (вивчені уроки, прибрана кімната). Виявляється наданими, щоденним ритуалом: перевірити телефон партнера, з'ясувати, хто і що йому писав, де він був.
У сучасній психотерапії виділяють кілька типів ревнощів по її емоційного окрасу. Визначення типу дуже важливо для того, щоб розуміти, як допомогти людині позбутися від деструктивних думок і поведінки.
Біла - Чи не патологічна, не болюча ревнощі, властива час від часу кожному психічно нормальній людині. У ній немає агресії, надмірної підозрілості, нав'язливого недовіри, небезпечної поведінки. Ревнивець адекватний, прислухається до голосу розуму, до доводів, фактами. Часто така ревнощі дозволяє «освіжити» відносини в парі, особливо якщо вони тривають вже давно.
синя - ревнощі з ознаками підвищеної тривожності. Якщо не надати людині допомогу, то може трансформуватися в невротичний розлад. Виявляється порушенням нормального сприйняття, нападами сліз, депресивними настроями, порушенням сну.
зелена - на межі психічної патології, оскільки ідея поступово перероджується в нав'язливу. Найчастіше протікає на тлі вже наявного невротичного стану. У 20% випадків людини вдається «повернути» в реальність, в інших - ревнощі перероджується в патологічну.
- Червона - найнебезпечніша, патологічна, параноїдальна. Супроводжується маренням, при цьому людина вже сам не відрізняє вимисел від правди, і свій абсурд вважає єдиною істиною. Потребує психіатричному лікуванні, часто - із застосуванням медикаментів.
Основна небезпека будь-якого виду ревнощів криється в тому, що руйнуються існуючі відносини, руйнується життя самого ревнивця, і того, хто стає його «жертвою». Зверніть увагу, в статистиці розлучень зрада займає близько 30%, а зруйновані відносини, в тому числі часто і через ревнощі одного з партнерів - до 45%.
Це давнє почуття, якщо його вчасно не приборкати, здатне підірвати здоров'я людини. На психічному рівні може розвинутися параноя, шизофренія, на психосоматическом - онкологічні захворювання, порушення роботи органів зору, слуху.
Але навіть на початковому етапі, задовго до розвитку хвороби або психічного розладу, ревнощі викликає фізіологічні зміни: людина починає гірше спати, у нього страждає апетит, він стає більш розсіяним і неуважним до всього, що не має відношення до його ревнощів, і болісно ставиться до будь-якої дрібниці, яка може мати до неї відношення.
Як перебороти необґрунтовану ревнощі?
Якщо у ваші плани не входить розлучення, розставання, приміщення в психіатричну лікарню на лікування, а також вам противна думка про те, що за партнером потрібно буде стежити, щоб знайти докази його невірності, саме час подумати про те, як позбутися від цього неприємного і небезпечного почуття.
Оскільки чоловіча і жіноча ревнощі має деякі відмінності в механізмах і проявах, рекомендації щодо усунення відрізняються для тих і інших.
Хлопцеві
Чоловічі ревнощі дуже часто безпосередньо пов'язана із заниженою самооцінкою. Саме тому і закрадаються згубні думки про те, що хтось інший може бути краще в ліжку, може заробляти більше. Самим розумним виходом із такого стану для представника сильної статі буде підвищення власної самооцінки. Запишіться в тренажерний зал, приведіть своє тіло в хорошу форму, змініть роботу на більш цікаву (а, можливо, і краще оплачувану), знайдіть собі хобі, яке дасть можливість позбутися від надлишку адреналіну: стрибайте з парашутом, ходите в гори, літайте на парапланах . Якщо це неприйнятно саме для вас, знайдіть менш екстремальне захоплення, головне, щоб воно підвищувало вашу цінність в ваших же власних очах.
Якщо почуття ревнощів виникло через наявність власного негативного досвіду в минулому (раніше змінювала подруга або дружина), то слід розсудити тверезо і зрозуміти, що ваша нинішня супутниця до колишньої відношення не має і зовсім не зобов'язана розплачуватися за вчинки своєї попередниці.
Подумайте, адже вона вибрала саме вас, а не іншого. Це означає, що відносини з вами значать для неї більше, ніж може здатися на перший погляд. Жінки більш прив'язані до домівки, до родини, і змінюють, за статистикою, значно рідше за чоловіків.
Перестаньте підозрювати її, перевіряти її мобільний телефон, коли вона у ванній, читати її повідомлення і ритися в історії відвідин сайтів. Якщо вона шукала там відповідь на питання, як стати більш сексуальною, це зовсім не означає, що підвищувати свою сексуальність дівчина вирішила для кого-то другого. З великою часткою ймовірності вона робить це саме для вас.
Про все, що хвилює, краще відкрито розмовляти. Це допоможе привнести довірливість в відносини, що жінки дуже і дуже цінують, а особисто вам допоможе позбутися від безпідставною ревнощів. Також рекомендується застосовувати методи психологічного захисту від нових нападів ревнощів. Вони полягають в тому, що на кожну думку про можливу невірності подруги, чоловікові, з властивим йому раціоналізаторськими мисленням, потрібно знайти хоча б три логічні доводи, аргументи факту.
Наприклад: «вона точно затрималася не на роботі!» - логічні аргументи можуть бути такими: «її організація в цей час вже не працює», «я бачив, як вона виходить з роботи завчасно і йде в невідомому напрямку», «я точно знаю, що вона була з коханцем! ». Якщо немає доказів таких доводів, нема про що і переживати. На кожне твердження завжди варто наводити самому собі противагу: так, вона затрималася, але вона попереджала, що прийде пізніше, тому що їй треба сходити з подругою в магазин або заїхати до мами. Довіряйте партнерці. Раціональним чоловічим мозком завжди намагайтеся дотримуватися «презумпції невинності».
Якщо нічого не допомагає, і ревнощі буквально отруює вам життя, а ви, в свою чергу, намагаєтеся зігнати все це на супутниці, варто чесно зізнатися і їй, і собі в цьому: у психотерапевтів є багато способів допомогти при патологічних ревнощів без приводу.
Дівчині
Особливість жіночих ревнощів - в гіпертрофованості внутрішніх переживань. Навіть нормальна, «біла» ревнощі цілком може викликати у представниці прекрасної статі нестримне бажання поритися в телефоні свого партнера, докопатися до істини. Тут, головне, не перестаратися, оскільки від нормальної і помірної до патологічних ревнощів у жінки - один крок.
Жіночі ревнощі найчастіше пов'язана з відчуттям загрози сімейного вогнища. Їй здається, що звичний уклад обов'язково впаде, якщо чоловік сходить «наліво», і так само, як і у чоловіків, на ситуацію впливає занижена самооцінка.
Що робити - питання непросте. Почати краще з підвищення самооцінки: зробіть улюблену зачіску, поновіть гардероб, скиньте кілька зайвих кілограмів, знайдіть собі цікаве і цікаве хобі. Це допоможе не тільки відволіктися від неприємних думок і підозр, а й підвищить вашу цінність в очах партнера.
Для жінок дуже добре підходить метод заперечення. На кожну власну негативну думку жінка просто повинна затверджувати себе ж, що нічого подібного насправді немає, і це просто гра розуму.
Поговоріть з партнером. Адекватний і люблячий чоловік зможе зрозуміти ваші почуття, а також зуміє розвіяти сумніви. Уникайте стеження, величезну кількість дзвінків на добу з вимогою розповісти, де зараз знаходиться чоловік, що він робить. І вже точно не потрібно копатися в його автомобілі або телефоні: спроби контролю обов'язково будуть помічені, і тоді в незручне становище потрапите вже саме ви.
Намагайтеся планувати більше спільних справ: від походу в магазин удвох (вам же однієї Ніяк не донести пакет з продуктами до багажника, це важко!) до спільного перегляду футбольного матчу під кухоль пива. Найчастіше цікавтеся тим, що цікаво чоловікові, навчитеся відрізняти регбі від баскетболу, покажіть йому, що вам і справді подобається його хобі. І тоді ступінь довіри виросте, а приводів для підозр буде менше.
Що робити, якщо дали привід?
Все вищесказане стосувалося ревнощів необгрунтованою, яка не має грунту. Але що робити, якщо привід є або як вам здається, він є? В цьому випадку впоратися з неприємними відчуттями буває дуже важко. Давайте відразу роз'яснимо, що привід для ревнощів може бути об'єктивним і суб'єктивним. У першому випадку вагомий привід підозрювати невірність полягає в певних дивацтва поведінки (зняв кільце, що не бере з собою на дружні посиденьки і зустрічі, намагається уникнути інтимної близькості, часто затримується, знайомі бачили його з незнайомкою, не спадає ночувати, в машині явно хтось їздить, крім вас, оскільки сидіння відсунуто незвичайним чином і т. д .; врешті-решт, ви самі побачили партнера з суперником (суперницею). Зазвичай таких приводів відразу кілька, їх сила - в сукупності.
Суб'єктивні приводи - це ваші особисті домисли. Ви впевнені, що партнер змінює тільки тому, що він затримується на роботі, хоча і так знаєте, що у нього робота ненормована. Ви вважаєте, що зрада може бути тільки тому, що сексу в родині стало менше; при цьому вам і в голову не приходить, що у партнера можуть бути проблеми, в тому числі і зі здоров'ям, що він насправді може втомлюватися.
Дуже складно відрізнити часом об'єктивне від суб'єктивного. Але шляхів виходу з ситуації не так вже й багато:
перестати «накручувати себе», відмовитися від підозр і звинувачень, подолати свої негативні емоції і замінити їх на позитивні;
почати шукати конкретні і незаперечні докази зради.
У другому випадку ви отримаєте вагомі підстави перестати ревнувати, якщо адюльтер не знайдете свого підтвердження. Але це може дорого вам коштувати: партнер, що довідався про недовіру, може розірвати з вами все відносини.
Якими б не були приводи, які вам дали, вони від фактів відрізняються своєю двоякість і ілюзорністю. На кожен з них можна знайти другу, логічне пояснення, яке ніякого відношення до зради не має взагалі. Якщо відносини дороги, псувати їх з партнером немає бажання, то краще постаратися впоратися з ревнощами, не вступаючи на шлях «сищика-самоучки».
У цьому допоможе кілька простих установок:
ніхто не зобов'язаний відповідати вашим очікуванням;
кожен має право на особисті секрети, особистий простір і власне вільний час, навіть якщо люди знаходяться в шлюбі, оскільки шлюб - це не в'язниця;
ревнивці швидко позбавляються поваги партнера, а з відходом такого важливого почуття, як повага, йде і любов, по-іншому не буває.
Якщо частіше повторювати собі це і не робити того, що може знищити довіру і повагу, то перестати ревнувати буде не так складно, як здається. Якщо побороти підозри не виходить, довіряти не виходить, є й інші труднощі у відносинах, краще звернутися до фахівця: психолога або психотерапевта очно. Буде добре, якщо коханого (кохану) ви теж привернете до надання допомоги собі, і відкрито попросіть про те, щоб людина підтримав вас в цій непростій справі - боротьбі з ревнощами. В цьому ви зацікавлені обидва.
Як перестати ревнувати колишніх?
Досить часто, і через деякий час після розірвання шлюбу або припинення відносин, колишнє подружжя продовжують підігрівати ревнощі один одного на відстані. Це - скоріше навіть не ревнощі, а дрібна «помста» за той, що надії не справдилися, відношення не відбулися. При цьому один з партнерів виставляє свої нові відносини напоказ, робить все, щоб колишня половинка дізналася, про те, що в особистому житті колишнього відбулися зміни. Бажання показати їй (йому), що ви не такі погані, щоб він (вона) зрозуміли, якого подарунка долі позбулися, по-своєму зрозуміло і навіть природно.
Чому ж другий партнер «клює» на це і починає ревнувати майже по-справжньому? Ключове слово тут «майже». Це вже не стільки ревнощі, скільки образа, недомовленість, незавершеність колишніх відносин; людині прикро не те що колишній партнер зустрів іншого, а то, що «йому, такому гарному, так швидко знайшли заміну!». Це крик ураженого самолюбства і не більше того.
Справитися з такою формою ревнощів досить просто: усвідомте, що відчуваєте саме образу, а ще зрозумійте, що ця образа і була метою колишнього, який показав вам своє нове життя. Не дозволяйте маніпулювати собою. Припиніть страждати і займіться пристроєм свого особистого життя, що дозволить через деякий час подарувати і колишньому кілька годин неприємних емоцій з приводу того, що у вас теж все відмінно.
Зовсім інша природа у ревнощів до минулого людини. Особливо важко доводиться чоловікам і жінкам, які пов'язують себе відносинами з партнером, у якого є діти від колишніх шлюбів, і який підтримує дружні стосунки з колишніми дружинами або чоловіками.
Сумніви в цій ситуації не завжди безпідставні. Щоб побудувати міцні відносини з таким партнером, потрібно бути впевненим, що відносини «там» у нього завершилися. На жаль, колишнє подружжя нерідко продовжують час від часу зустрічатися і вступати в інтимні контакти або просто по старій пам'яті поговорити за чаркою чаю. Рано чи пізно такі затяжні «напади ностальгії» закінчуються, але чи треба вам чекати і страждати? Якщо відносини не завершені до кінця - колишні часто дзвонять один одному, часто переписуються, зустрічаються - потрібно розставити все по своїх місцях і перечекати цей період на безпечній відстані.
Якщо ж партнер не дає приводу ревнувати до колишньої, і його зустрічі обмежуються зустрічами з дітьми, до того ж у вас серйозні стосунки, не варто контролювати партнера, не потрібно забороняти йому спілкуватися з колишньою сім'єю. Це - не гідно, низько і неправильно. Справлятися з ревнощами доведеться досить часто, але перемогти її цілком можливо. Ці негаразди в цьому випадку допоможе вирішити щира розмова.
Ніколи не порівнюйте себе з колишніми партнерами коханої людини. Ви інший (інша), і якщо він (вона) вибрав саме вас зараз, то це привід, щоб припинити потік нав'язливих думок і залишити в спокої і партнера, і власну психіку.
Як навчитися не ревнувати друзів?
Так звана дружня ревнощі - явище серед дорослих і самостійних людей не поширене, зазвичай вона властива дітям і підліткам. Якщо дорослий ревнує друга або подругу до інших спільним знайомим - це ознака психологічної та емоційної незрілості, в силу якої людина просто «застряг в дитинстві». Ставлення до таких друзів зазвичай завжди співчутливе і трохи жалісливе, як шкодують нерозумного і примхливого дитини. Якщо ж один почне «вередувати» трохи сильніше, то жалість змінюється роздратуванням і сам факт дружби ставиться під великий знак питання. Багатьом легше прибрати таку людину з кола спілкування, ніж терпіти його примхи і ревнощі.
Подумайте про все це, якщо раптом відчуєте образу і клекоче всередині ревне почуття, якщо ваш близький друг, нічого не сказавши, пішов з іншими друзями на риболовлю, пікнік або на море, а вас (найближчої людини ще з дитячого садка!) До відома про це не поставив. Друзі не зобов'язані один одному нічим. Вони не зобов'язані говорити, куди і з ким йдуть, де хочуть провести вихідний. Не варто переносити почуття ревнощів на такі відношення, як дружні.
Зовсім інша ревнощі - ревнощі своєї половинки до наявних друзям. При цьому ревнують і до своїх товаришів, і до товаришів партнера. Тут дуже просто загратися і стати справжнім тираном, який буде заважати спільним походам друзів в кіно або в клуб, зустрічам однокласників і однокурсників.
Зрозумійте, ваш партнер не стане щасливішим від того, що ви відвадити від нього всіх знайомих, і ви одноосібно ніколи не зможете замінити йому весь необхідний спектр спілкування. Залишивши партнера на самоті, ви ризикуєте, що одного разу він піде і від вас: до втрат йому вже не звикати. До того ж він завжди буде звинувачувати вас у тому, що у нього немає спілкування поза сімейним колом.
У випадках з ревнощами друзів і до друзів більше половини успіху на шляху до того, щоб припинити бути нещасним - це саме розуміння неправильності і неприродності того, що відбувається. Якщо розумієте, що так не можна, значить, наполовину ви вже ближче до мети.
Навчіться подумки ставити себе на місце свого товариша. І в цьому випадку ситуація може виглядати зовсім інакше. Такий спосіб зажадає певної вправності, психологічної тренування і терпіння, але результати не змусять себе чекати. Позбавлення від ревнощів - процес поступовий.
Ніколи не тисніть на слабкі місця: «Ми ж з тобою стільки пережили разом, а ти ...», «Коли тобі було погано, адже саме я тобі допомагав!». Щира і справжня дружба не потребує таких нагадувань, один цінується не за конкретну допомогу в тій чи іншій ситуації, а просто так - весь цілком, з усіма вчинками та висловлюваннями.
Якщо ви стали жертвою дружній ревнощів, постарайтеся донести всі ці думки до ревнивця, а також чітко позначте межі допустимого. Не звинувачуйте себе, не давайте одному маніпулювати вашим життям, в якій ви маєте право самі вирішувати, що і як робити.
Поради психолога
Якщо вас мучить почуття ревнощів, впоратися з ним допоможуть поради професійних клінічних психологів. Уявімо їх коротко.
Чесно зізнайтеся собі, що ви «хворієте» і ставитеся до своєї ревнощів саме як до недуги, який і має бути вилікувати.
Обов'язково постарайтеся знайти причину своїх почуттів. Якщо самостійно не виходить знайти мотив, то зверніться до психолога або до будь-якій людині, якій ви довіряєте, щоб розповісти все і разом знайти причини.
Чітко розумійте, які почуття володіють вами в нападі ревнощів: образа, ураженого самолюбства, гнів, страх або інше почуття. Це допоможе контролювати свої емоції.
Навчіться ставитися до себе краще: удосконалюйтеся, вчіться, міняйте роботу, імідж, навчитеся подобатися собі в дзеркалі.
Чітко плануйте свій час, намагайтеся займати себе постійно. Неробство - благодатний грунт для самих різних нав'язливих думок.
Вносьте позитивні корективи у відносини з коханою людиною. Пам'ятайте, що гнів породжує гнів, а тотальний контроль - бажання бігти. Намагайтеся ділитися хорошими емоціями, і у відповідь буде отримувати такі ж, що в кінцевому рахунку допоможе підвищити ступінь довіри один до одного.
Як справлятися з ревнощі і як її лікувати, ви дізнаєтеся з відео нижче.