
Шаруються нігті на ногах: чому це відбувається і що робити?
Рівні й акуратні нігті на ногах вказують не тільки на правильний догляд за ними, а й на відсутність різних захворювань. Якщо ж вони почали відшаровуватися або ламатися, це буває ознакою і впливу якихось зовнішніх чинників, і деяких проблем всередині організму.
Через дистрофічних змін всередині нігтів пластини стають більш тонкими і починають розщеплюватися на лусочки. Результатом стає ламкість і крихкість нігтів, вони набувають шорстку поверхню, тьмяний вигляд і можуть почати кришитися. Щоб усунути цю проблему, яка називається лікарями оніходістрофія, в першу чергу слід дізнатися її причини.

Чому шаруються нігті?
За своєю структурою нігті на ногах утворюються з тоненьких платівок кератину, які щільно притиснуті між собою і забезпечують їм твердість. Будова нігтів включає також і прошарку води для потрібної еластичності. Крім того, всередині нігтьових пластин є чимало мікроелементів, серед яких є кальцій, хром, цинк і так далі.
За зростання нігтів відповідають зародкові клітини, які знаходяться в підставі (це більш світла частина у вигляді півмісяця). У міру утворення нових клітин старі виштовхуються вперед, до вільного краю. Цей безперервний процес відбувається в організмі здорової людини, якщо на зростання і стан нігтів не впливають ніякі негативні фактори. Якщо ж з'являється шарування нігтів, причини бувають найрізноманітнішими.

Зовнішні причини
До причин цього роду відносять будь-які зовнішні впливи, через які нігтьова пластина втрачає воду, стає сухою і починає ламатися. У дітей це буває внаслідок наступних чинників:
- розшарування через різні механічних впливів, наприклад, здавлювання пластин занадто тісним взуттям;
- вплив занадто сухого повітря;
- наслідок переохолодження;
- наслідок контакту нігтів з дуже гарячою водою;
- пошкодження різними хімічними речовинами.
У жінок нігті можуть почати розшаровуватися через неправильно проведеного педикюру або частого нарощування, а також після застосування лаків або коштів, які містять ацетон.

Внутрішні причини
До цієї великої групи причин, через які розшаровуються нігті навіть у маленьких діток, відносять будь-які зміни всередині організму. Це бувають:
- анемія, яка з'являється через брак заліза в організмі або порушень механізмів його засвоєння (тому таку хворобу і називають залізодефіцитної);
- погане харчування, через якого дитина недоотримує білки, вітаміни, фосфор, кальцій, магній та інші речовини;
- захворювання травної системи, ендокринних залоз або печінки, наслідком яких буде погіршення метаболізму поживних речовин, необхідних для нормального росту нігтів;
- грибкове ураження, а також різні хвороби шкіри, наприклад, екзема або червоний лишай;
- порушення балансу гормонів, яке нерідко виникає у підлітків;
- отруєння деякими лікарськими засобами або важкими металами.

Види ураження
Розшаровуються і кришаться нігті в залежності від патологічного процесу в пластинах і провокуючих чинників можуть виглядати по-різному.
- Якщо пластина нігтя листоподібно розщеплюється в області вільного краю, а основна частина залишається цілою, це стан називають оніхошізісом. При такому ураженні вільна частина може і не розщеплюватися, а лише сильно стоншується. Найчастіше це трапляється при повторюваних травмах нігтів, впливі лугів, використанні низькоякісних лаків або неправильному виконанні педикюру.
- Якщо нігтьова пластинка починає відділятися від ложа, відшаровуючись частково або повністю, ця проблема носить назву «онихолизис». Відшарування нігтів буває не тільки з боку вільного краю, а й з боків. Як правило, до цього призводять грибкова інфекція, шкірні хвороби, травми, ендокринні патології та хімічні речовини.
- Якщо на поверхні нігтів помітні тріщини або розташовані поздовжньо борозни, така патологія називається онихорексис. Вона зустрічається при лишаї, псоріазі, а також при дефіциті вітамінів в їжі і хворобах травного тракту. Смужки на поверхні нігтьових пластин зустрічаються і темні, і світлі.
При виявленні расслаивающихся і ламких нігтів на ногах у дітей найправильнішим буде звернутися до педіатра. Лікар огляне маленького пацієнта і визначить, яким вузького спеціаліста найкраще показати дитину - дерматолога, ендокринолога, гастроентеролога або іншому. Вони знають, що потрібно робити в таких випадках.
Якщо буде потрібно, малюка направлять на аналіз крові і деякі інші тести, наприклад, визначать рівень гормонів або досліджують нігтьову пластину на грибок. Щоб ефективно усунути проблему, вплив має бути націлене в першу чергу на її причину. Саме тому будь-які домашні заходи без консультації лікаря не рекомендуються, щоб стан нігтів у маленького пацієнта ще більше не погіршився.


Лікування дорослих
Якщо ламкість і розшарування виявлено на нігтях дорослого, відвідування лікаря теж буде відмінним виходом, адже після нього буде ясна причина такої проблеми, яка і вплине на можливі методи лікування.
- Грамотний лікар неодмінно зверне увагу на раціон пацієнта - чи достатньо він їсть білка, чи є в меню овочі і свіжі фрукти, чи вживає він молочну продукцію і так далі.
- Якщо причиною розшарування є травма, то спеціального лікування не потрібно. Потрібно лише забезпечити нігтя нормальне загоєння, захистивши його на цей період бактерицидним пластиром, який слід регулярно міняти.
- Серед ліків, які призначають при розшаровуванні, найбільш популярні вітамінні комплекси або монопрепарати, наприклад, ретинол. У деяких випадках потрібні і спеціальні протигрибкові препарати або антибіотики.
- Щоб зміцнити ламкі пластини, багато лікарів рекомендують додатковий прийом желатину, як джерела цінних амінокислот і жирів. З нього щодня готують желе і вживають всередину протягом кількох місяців.
Для місцевого лікування призначають масляні і сольові ванночки. А також затребувані фізіопроцедури, наприклад, фонофорез вітаміну А на пошкоджені нігті.

Профілактичні заходи
Щоб не допустити розшарування нігтів на ногах у дітей, рекомендується слідувати практичним порадам.
- Важливо акуратно і вчасно зрізати відросло нігті. Для процедури слід застосовувати гострі ножиці, а відрізати пластинки потрібно по прямій лінії.
- Необхідно повноцінно і збалансовано харчуватися. У раціоні дитини завжди повинні бути якісні білкові продукти, овочі, фрукти, горіхи, молочні продукти.
- Важливо стежити за достатнім споживанням води, щоб нігтьові пластини не пересихали. Якщо необхідно, можна включити і комплексні добавки, в складі яких є всі необхідні вітаміни і корисні мінеральні речовини.
- Слід купувати зручне взуття і звертати увагу, коли ніжка виросла і туфлі або черевики почали тиснути.
- Важливо часто міняти шкарпетки, не допускати переохолодження ніг. Ходити в громадські місця (басейн, сауна) тільки в індивідуальних гумових тапочках.

До профілактичних заходів у дорослих потрібно додати наступне:
- регулярний догляд за нігтями в домашніх умовах круглий рік;
- вибір хороших лаків і перевіреного фахівця з педикюру;
- застосування зміцнювальних засобів для нігтів;
- виконання процедур для активізації кровотоку і прискорення відростання нігтів, наприклад, воскових аплікацій або масажу;
- використання лікувальних лаків, в складі яких є вітаміни та інші корисні компоненти;
- обробка перед сном ніг будь-яким живильним кремом для достатнього зволоження;
Виконання на ніч вправ для стоп дозволить поліпшити кровообіг в тканинах. Невелика физкультминутка відсуне проблему з нігтями на задній план і додасть здоров'я жіночих ніг.

Ще більш детально, чому шаруються нігті, дивіться у відео нижче.



