Вітаміни, які потрібні бігунам і яких майже завжди не вистачає
14.08.2023 0

Вітаміни, які потрібні бігунам і яких майже завжди не вистачає

Разное
В закладки


Любителі бігу так зосереджені на потрібній кількості білків, жирів і вуглеводів, що часто забувають про важливість прийому вітамінів і мінералів. А їх тим часом відчайдушно не вистачає: у спортсменів ударне навантаження на метаболізм, а отже, їм принципово потрібно більше вітамінів та мікроелементів. Розповідаємо, які потрібно купити вітаміни для збереження здоров'я та досягнення спортивного результату.

Вітамін D

По-перше, з ним легше витягнути себе на пробіжку в холодну пору року. По-друге, вітамін D необхідний правильного розподілу кальцію в організмі. Якщо кальцій не потрапляє у кістки, а "осідає" у крові, він стає негативним чинником — на стінках судин формуються атеросклеротичні бляшки. Особливо добре вітамін D працює у цьому напрямі дуетом із вітаміном K2.

Вітамін Е

Наш організм щоденно виробляє реактивні (їх ще називають активні) форми кисню - РФК. Ці сполуки утворюються в результаті метаболізму кисню і дуже агресивні: вони пошкоджують білки і ДНК і викликають перекисне окислення ліпідів - процес, що самопідтримується, що веде до важкого пошкодження клітин.

Під час тренувань організм використовує у 200 разів більше кисню у м'язах, ніж у спокійному стані – відповідно, зростає й рівень РФК.

Вітамін Е знижує негативний вплив РФК, оберігаючи клітини продуктів окислення. Також він впливає на червоні кров'яні тільця (еритроцити), дозволяючи їм легше проходити через кровоносні судини, не приклеюючись до стінок.

Магній

Науково доведено: люди, які ведуть малоактивний спосіб життя, потребують незначних доз магнію. А ось для спортсменів цей мікроелемент має особливу цінність – оскільки допомагає перетворити вуглеводи та жири з їжі на енергію для фізичних навантажень.

Цей мінерал бере активну участь в утворенні колагену — головної умови здорових суглобів і зв'язок, що особливо важливо для бігунів на довгі дистанції. Мідь також має протизапальний ефект, що знижує ризик розвитку артриту.

Калій

Є основним електролітом, необхідним скорочення м'язів. Також він бере участь у створенні запасів глікогену. Дефіцит калію спостерігається рідко, але якщо трапиться – без судом та м'язових спазмів не обійдеться.

Кальцій

Бігунам дуже важливо отримувати достатню кількість кальцію: він допомагає зміцнити кістки та уникнути травм (у тому числі втомних переломів). Кальцій також впливає на нормальну роботу серцево-судинної системи та підвищує витривалість.

Залізо

Все в курсі: залізо необхідне для виробництва гемоглобіну – сполуки, яка доставляє кисень до м'язів. Але мало знає статистику: від нестачі заліза страждають 56% жителів країни (бігуни — не виняток). Більшість із них — жінки: так уже розпорядилася природа, що представниці прекрасної статі втрачають багато заліза через фізіологічні особливості організму.

Швидко втомлюєтеся під час тренування? Зробіть аналіз на вміст заліза у крові.

Як заповнити дефіцит вітамінів в організмі

По-перше: жодної самодіяльності. З'ясувати, чи є у вас дефіцит будь-якого мікроелемента, може лише медичний тест (аналіз крові).

По-друге: налягати на жирну рибу, яйця, шпинат та інші корисні продукти безглуздо. Їжте на втіху, але пам'ятайте: заповнити дефіцит вітамінів правильним харчуванням не вийде — з їжею поступатиме все одно недостатньо.

Залишаються біологічно активні добавки. Але приймати їх для профілактики сенсу також немає. Гірше не буде, але й бажаного ефекту звичайна "баночка" не дасть - у більшості мультивітамінів "порція" надто мала. Тож повертаємося до медичного кабінету — на аналіз крові та за правильними дозуваннями, встановити які має лише фахівець.

Комментарии (0)
Додати коментар
Які вітаміни потрібі спортсменам
Вітаміни необхідні організму для підтримки природних фізіологічних процесів та нормального обміну речовин. Потреба у вітамінах обумовлена ​​способом життя і фізичними
"Спокійний" мінерал або навіщо організму магній
Магній є принципово важливим мікронутрієнтом для нормальної роботи всіх органів та систем організма. Він посідає друге місце за вмістом у клітці після калію. В організмі
Робимо маску для нігтів з червоним перцем
Красиві нігті - це здорові нігті. Навіть самий стійкий лак не буде триматися на ламких і сухих нігтях.
Як зміцнювати нігті в домашніх умовах?
Стан нігтів - один з основних показників здоров'я організму нарівні з волоссям, шкірних покривів і слизовими.
Як відновити нігті після нарощування?
Доглянуті ручки - візитна картка будь-якої дівчини і жінки. Але не всім представницям прекрасної статі пощастило мати від природи гарні нігті правильної форми.