![Традиції та звичаї азербайджанської весілля](/templates/flatty/dleimages/no_image.jpg)
Традиції та звичаї азербайджанської весілля
Всі країни свято шанують традиції і звичаї своїх предків у багатьох сферах життя. Особливий інтерес в цьому відношенні представляє весільна церемонія, яка в кожній країні має свої характерні особливості. Азербайджан, де до створення сім'ї підходять вкрай відповідально, не є винятком. Азербайджанської весіллі передує велика підготовка, що включає багато обрядові дії.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6575.jpg)
Особливості вибору нареченої
Весільна церемонія в Азербайджані складається з безлічі урочистих ритуалів, старовинних обрядів, які проводяться і до весілля, і після неї. За розмахом весілля в цій країні характеризується широтою і пишністю. Як і всюди, в Азербайджані сучасність накладає особливості на звичаї, які придбали більш вільний характер.
Але традиції вимагають, щоб юна азербайджанка відрізнялася скромністю поведінки. Дівчата найчастіше спілкуються тільки з подругами, уникаючи суспільства молодих людей.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6594.jpeg)
Пріоритет у виборі майбутньої нареченої належить чоловікові. Але думка батьків неухильно враховується, майбутній наречений повинен отримати їх згоду на союз з обраної ним дівчиною. Молоді люди йдуть думку своїх батьків і ніколи ним не заперечують. Несхвалення з боку батьків часто змінює плани хлопця.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6596.jpg)
Зовнішній вигляд і привабливість дівчини завжди відіграє велику роль. Юнак показує дівчину своїм батькам, після чого його сім'я розпитує про дівчину і її сім'ї. У разі якщо батьки хлопця знаходять щось їх не влаштовує, вони відразу йому про це заявляють. Якщо ж дівчина у всьому влаштовує батьків, то однією з родичок доручається зібрати вже більш докладні відомості. Як свахи може виступати старша сестра нареченого, його тітка, бабуся.
Збираючи відомості, сваха велику увагу приділяє матеріальним станом сім'ї дівчини, з'ясовуючи, чи буде здатний майбутній чоловік надати дружині відповідні умови сімейного життя. Важливим також є і соціальне становище в суспільстві її сім'ї, чи користується вона повагою і авторитетом. Враховуються і особистісні якості нареченої. Традиційне азербайджанське виховання вимагає від дівчини шанування батьків і всіх родичів, дбайливого ставлення до молодших членів сім'ї.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6598.jpg)
З'ясовуються такі якості майбутньої нареченої:
- скромність і поведінку в суспільстві;
- господарські здібності;
- кулінарні вміння;
- стан її здоров'я;
- освітній рівень.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6600.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6603.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6605.jpg)
Вік дівчата не представляє особливої важливості. Традиції в Азербайджані дозволяють віддати дівчину заміж після досягнення віку 14 років.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6608.jpeg)
Існують деякі обмежувальні моменти:
- мусульманка не може вийти заміж за іновірця, тоді як чоловік-мусульманин може одружитися і на християнці, і на юдейки;
- категорично неприпустимі шлюби з кровними по прямій лінії родичами.
Після дотримання всіх моментів і схвалення батьками в сім'ю дівчини направляють одного родича дізнатися думку її батьків. Саме її батько повинен схвалити цей союз. Після отримання схвалення батька приступають до церемонії сватання.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6610.jpg)
Як проходить сватання?
В Азербайджані сватання також має свою специфіку: воно складається з двох стадій - сватання мале і велике. Мале сватання починається з розмови батька юнака з усією своєю родиною. Кожен висловлює свою думку, до якого прислухаються. І тільки після цього в сімейство нареченої направляються свати.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6612.jpg)
Як правило, в малому сватання беруть участь мати і три родички нареченого (дорослі сестри, тітки, бабуся). Після прийняття спільного рішення жінками обох сімей для продовження сватання зустрічаються батьки сімей. Батька юнаки повинні супроводжувати троє чоловіків: чи родичі, або люди, всіма шановні. Батько висловлює батькові юної дівчини бажання свого сина на ній одружитися.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6613.jpg)
Слідуючи традиції, батько нареченої спочатку відмовляє, пославшись на те, що важливо дізнатися думку самої дочки. В знак згоди дівчина мовчить. На цьому мале сватання закінчується, а свати прощаються.
Другий ступінь - велике сватання - починається з обговорення азербайджанської весілля сім'єю жениха. Жінки з родини нареченого відвідують дівчину з метою з'ясувати її бажання щодо майбутнього весілля. Після цього призначається дата відвідування сватів.
Повторне сватання проходить урочисто і святково в присутності гостей. Сватів садять на найпочесніше місце і щедро пригощають різноманітними стравами азербайджанської кухні.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6615.jpg)
Бути присутнім на великому сватання нареченій не можна, вона в цей час знаходиться з матір'ю, яка відводить її до подруг. Повернулася мати дівчини під час сватання зберігає мовчання, висловлюючи таким чином своє занепокоєння за майбутнє своєї дочки.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6618.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6621.jpg)
Родичі дівчини ведуть неспішні розмови зі сватами. Церемонія проходить в теплій атмосфері і спочатку обговорюються сторонні теми: міські або сільські події, новини, погода. І лише після цього задається головне питання про згоду на весілля. Батько азербайджанки благословляє молодих, а одна з сестер поспішає повідомити радісну звістку нареченій, яка може повернутися додому тільки після відбуття сватів.
Батьки вітають дочка, яка за звичаєм повинна плакати - це віщує щасливе сімейне життя.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6627.jpg)
Потім проводять обряд заручення, причому теж два рази. Мале заручення проводять в будинку у нареченої. Довірений нареченого надягає колечко нареченій на палець, а на голову - хустку. Після він з'їдає половинку піднесеного йому солодкого частування, інше відносить нареченому.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6630.jpg)
Після відходу посланників нареченого у нареченої влаштовують дівич-вечір: накривають стіл всілякими солодкими стравами, які символізують щасливе життя і достаток в сім'ї.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6637.jpg)
Через деякий час проходить друге заручення. Воно відзначається широко із запрошенням не тільки родичів, але і друзів, сусідів. Рідня нареченого підносить нареченій подарунки. Потім обидві родини обговорюють розмір викупу і умови договору, в якому обмовляється сума грошової компенсації при можливе розлучення.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6646.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6650.jpg)
Сучасне життя дещо змінила вимоги до правил створення сім'ї. У Росії в даний час інтернаціональні шлюбні союзи, в тому числі азербайджанця і російської, стали звичайною реальністю. Такий шлюб можливий, якщо родичі жениха не заперечують проти російсько-азербайджанської весілля.
Якщо після весілля така сім'я переїжджає на батьківщину чоловіка, то російській дружині доведеться звикати і прийняти всі традиції Азербайджану.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6655.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6662.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6670.jpg)
Традиції весільної церемонії
Від заручин до моменту весілля зазвичай має пройти кілька місяців, які необхідні для підготовки до неї. Існують звичаї проводити в цей час і інші не менш цікаві обряди. Задовго до весілля чоловіки двох сімей призначають дату весільного торжества і визначають такі важливі моменти, як меню, музичний супровід, чисельність запрошених.
Під час підготовки до весілля сімейство нареченого дарує нареченій різні подарунки: красиву тканину, декоративно оформлені сукні, шарфи різних кольорів, прикраси.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6673.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6678.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6683.jpg)
Напередодні торжества в будинок до нареченого перевозять придане. Це робить будь-якої її родич з чоловіків (брат, дядько), якого мати нареченого обов'язково обдаровує подарунком.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6689.jpg)
Початок азербайджанської весілля відбувається в будинку у нареченої. Голосно звучить музика оголошує про початок свята. Поступово будинок наповнюється гостями, які дарують подарунки, а перш ніж сісти за стіл пригощатися, кожен з гостей повинен сплатити, опустивши в казанок гроші.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6693.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6696.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6702.jpg)
Протягом усього дня звучать національні весільні пісні і музика. З нареченою танцюють тільки родички нареченого. Свято триває довго, а ввечері сімейство нареченого відправляється додому для підготовки торжества у себе в будинку.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6706.jpg)
Наречений їде за нареченою. Після приїзду жениха проводиться обряд проводів нареченої. Батьки в обмін на подарунок вручають представникам нареченого ключ від кімнати, де перебуває наречена. Благословивши дочка, батьки покривають її голову вуаллю, на талію пов'язують стрічку червоного кольору і виводять з дому.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6712.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6717.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6721.jpg)
Біля будинку вже розлучений багаття, навколо якого 3 рази обводять наречену, щоб світло і тепло завжди супроводжували їй у чоловіка в домі. Проводять і інші ритуальні дії:
- щоб її будинок мав надійні стіни, їй услід кидають камінчики;
- щоб молоду не подужає смуток і туга, під її ноги виливають воду;
- щоб первістком в родині був син, дівчині дають потримати на руках хлопчика;
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6726.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6729.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6734.jpg)
кров забитого баранчика наносять на плаття і мажуть нею лоб нареченій, щоб їй легше було увійти в нову сім'ю і налагодити хороші відносини;
щоб життя було заможним, на голову нареченій сиплять рис, цукерки, дрібні солодощі.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6738.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6742.jpg)
Після цих обрядів наречену ведуть до нареченого, щоб їхати в його будинок, а подружки і гості перешкоджають, вимагаючи викупу.
При наближенні весільної процесії до будинку нареченого наречена знімає свою туфельку. Так вона попереджає про своє прибуття. На порозі будинку нареченого вона розбиває ногою лежить там тарілку.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6745.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6749.jpg)
Свекруха повинна погладити невістку по голові, щоб у них була згода. Святкування триває у нареченого в будинку.
Наряди
Кожна молода пара хоче виглядати в день свого весілля найкрасивішою. Тому велику увагу вони приділяють своїм вбранням, які довго і ретельно вибирають.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6755.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6759.jpg)
Наречений
У старі часи проблема вибору, у що одягнутися на весілля, перед нареченим не стояла. Це завжди був національний весільний наряд. В даний час молоді люди вибирають одяг в європейському стилі - зазвичай це костюм-трійка.
Костюм може бути як традиційно чорним, так і світлих тонів.
Більш урочистий вигляд надає «метелик» замість краватки і бутоньєрка в петлиці. Іноді наречений надягає тюбетейку.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6765.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6769.jpg)
Наречена
Азербайджанські нареченої і зараз можуть одягнутися в національний яскраво-червоний наряд або вибрати сукню будь-якого іншого кольору. Сукня має виглядати скромно, але красиво і розкішно. Шиється воно з дорогих і вишуканих тканин, прикрашається вишивкою, мереживом та іншими елементами декору.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6774.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6779.jpg)
Існує ряд особливостей, яких дотримуються при виборі сукні:
воно повинно бути скромного покрою, мати довгі рукава і закриту груди;
в наряді нареченої обов'язково повинно бути щось червоного кольору.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6784.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6789.jpg)
Весільне вбрання нареченої характеризується яскравістю наряду і макіяжу, пишністю зачіски. Обов'язковим елементом є мереживна фата, нерідко нареченої надягають в якості прикраси корону, сережки, кольє, підвіски.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6795.jpg)
В даний час азербайджанки все частіше віддають перевагу сучасним весільні сукні білого кольору. Його прикрашають камінням, золотистими нитками. Віддаючи данину традиції, біле плаття обов'язково підперізуються червоним поясом або стрічкою.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6799.jpg)
Перед весіллям нареченій прикрашають руки хитромудрими візерунками, нанесеними хною.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6803.jpg)
Гості
Оскільки на весіллі зустрічаються близькі і далекі родичі двох сімейств, то всі намагаються виглядати якомога краще і нарядно. Чоловіки старшого покоління найчастіше дотримуються строгих костюмів. Молодь може собі дозволити більш демократичний і вільний стиль.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6809.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6812.jpg)
Жінки намагаються одягтися ошатно і святково, а дівчата вважають за краще яскраві вбрання. Але все повинні дотримуватися головного правила: не можна своїм вбранням перевершити весільний наряд нареченої.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6819.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6827.jpg)
Що подають на святковий стіл?
Азербайджанська весілля святкується з розмахом, а святкові столи ломляться від страв, які не тільки смачні, але і естетично оформлені.
Меню відрізняється різноманітністю м'ясних страв з яловичини, різної птиці, але перевага віддається баранині: кюфта-бозбаш, долма, люля-кебаб, шаурма і, звичайно, шашлик.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6830.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6834.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6839.jpg)
Обов'язковою традиційною стравою є плов, способів приготування якого існує дуже багато.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6843.jpg)
Невід'ємним елементом кожної страви є соковита і ароматна зелень у великій кількості.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6847.jpg)
Нарізка різноманітних овочів і солінь не тільки викликають апетит, але і являють собою своєрідне прикраса столу.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6852.jpeg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6858.jpg)
На столах багато фруктів і національних солодких страв: пахлава, курабье, шекер-бура.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6861.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6866.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6868.jpeg)
Багато прохолодних напоїв - щербет, дошаб, з алкоголю перевага віддається кавказьким винам, коньяку і національному напою - Тутова бренді.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6872.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6878.jpg)
Що дарують на торжество?
Дарувати подарунки нареченій в Азербайджані прийнято вже з моменту сватання.
Це найчастіше одяг, прикраси, тканини, предмети для облаштування побуту.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6883.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6890.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6894.jpg)
На самому весіллі молодим прийнято дарувати гроші. Перед входом в будинок або приміщення, де проходить весілля, ставлять спеціально прикрашений короб або ящик, куди гості опускають якусь суму грошей. Вона може бути різною, але менше 50 манат дарувати не прийнято. Крім грошей, сім'я нареченого дарує молодий набір прикрас.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6899.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6902.jpg)
Крім того, подарувати можуть і побутові предмети для облаштування та прикраси будинку.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6904.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6907.jpg)
Великі подарунки складають в скрині, які перев'язують червоними стрічками, а дрібні на декоративні підноси.
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6910.jpg)
![](/uploads/posts/2019/08/vpl-6913.jpg)
Детальніше про традиції та звичаї азербайджанської весілля ви дізнаєтеся, подивившись наступне відео.
![Традиції та звичаї грузинського весілля](/templates/flatty/dleimages/no_image.jpg)
![Незвичайні весільні традиції народів світу](/templates/flatty/dleimages/no_image.jpg)