
Вінчання: особливості, правила та історія обряду
Вінчання - це дуже серйозний крок і велике таїнство в житті пари люблячих людей. Далеко не всі наважуються на вінчання, адже цей процес скріплює серця і долі двох людей не тільки на землі, а й на небесах.

Що це таке?
Вінчання - це церковний обряд, який проводять в день весілля або після неї, через кілька років. Вінчання означає, що Бог благословляє чоловіка і жінку на мирне життя в любові і розумінні. Сенс назви ритуалу полягає в тому, що на голови наречених покладають вінки, які виконані з металу, нерідко з дорогоцінних каменів.

Потрібно сказати, що обряд вінчання не може бути здійснений, якщо у молодих немає свідоцтва про шлюб, який був офіційно зареєстрований у відділенні РАГСу.
Сенс вінчання для православних - отримати благословення Господа, а також його захист для своєї родини. Не потрібно вважати вінчання формальністю. Також це і не повинно бути якимось пафосним заходом, мета у якого лише одна - залучити більше очей до свого урочистої події.
Кожна пара повинна знати, що вони одружуються НЕ напоказ і не для інших. З цього випливає, що і вінчаються вони тільки для себе. Тому перед тим як йти до церкви, потрібно добре подумати і все зважити: чи потрібен обряд вінчання цим двом людям, і чи готові вони пройти через все життя рука об руку.

Такі питання іноді ставлять молодих в ступор, а це може означати тільки одне - ніколи не варто поспішати. Саме тому багато священиків говорять, що в людях середнього віку, які прийшли до церкви за благословенням на шлюб, немає пафосу і урочистості. У них є тільки благодать і прийняття того факту, що церковний шлюб зробить їх ще ближче і чесніше по відношенню один до одного.
Вінчання проводиться лише для православних, хрещених чоловіків і жінок. Якщо ж вони не хрещені, з вінчанням потрібно почекати. Для початку священик радить прийти до Бога через обряд хрещення і тільки потім задуматися, на всю життя людина вибирає собі саме цю жінку або цього чоловіка. Потрібно пам'ятати, що обряд вінчання - це об'єднання людей назавжди, і зворотну процедуру, на відміну від розлучення в РАГСі, провести вже не так легко. Чи не кожен священик піде на це.

Вважається, що чим пізніше проведено обряд вінчання, тим цей крок осознанней. Тому не варто поспішати з таким серйозним рішенням, і вінчатися відразу ж в день весілля з людиною, яка не завжди так добре знайомий, як хотілося б. Адже справжні недоліки в більшості випадків відкриваються вже після шлюбу.
Але якщо молоді точно вирішили вінчатися, то можливість проведення обряду визначає не тільки пара, а й церква, а у неї є ряд заборон. Вінчання заборонено в наступних випадках:
- молоді або один з подружжя не хрещені;
- в попередньому шлюбі чоловік був вінчаний, і процедури розвінчання проведено не було;
- хтось із молодих вже мав три офіційні шлюби;
- один з подружжя сповідує іншу релігію;
- при можливості наявності спорідненості в третьому коліні.

Історія таїнства
Згідно з біблейськими писань, першими, хто вступив у шлюб перед Богом, були Адам і Єва. Чіткого опису в Старому Завіті годі й шукати, але все вказує на те, що було два обряду: обряд заручення і весілля або вінчання. Такий сценарій був практично у всіх віруючих: іудеїв, греків, римлян, а потім, коли християнство прийшло на російську землю, цей обряд проводився на Русі.
У Новому Завіті досить чітко описується церковний шлюб, коли поєднання двох людей має бути благословенне єпископом. З XV століття на весілля стали запрошувати священика, який читав молитву з метою освятити шлюб. Але пізніше ці дві події: вінчання і застільне торжество, стали розмежовувати, і проводити таїнство вінчання виключно в церкві.
Царська Росія наділяла церковний шлюб юридичну силу. Обряд вінчання завжди відбувався у присутності свідків або поручителів. Але так було не завжди. До XVII століття Росія знала тільки про народне вінчання. В ті часи турботу про сім'ю доручали добрим духам, які водилися в лісах. Тому під час одруження молодих водили навколо якогось куща і дерева. Також слов'янський обряд включав в себе перев'язування рук, підношення кільця і інших прикрас, куштування однієї їжі або напою.
Сценарій вінчання до Петра I віддалено нагадує сучасний обряд. Молоді крокували через поріг церкви, тримаючись за хустку, задував одночасно свічки. Так само, як і зараз, вони вставали на рушник посеред кімнати, священик накидав на зв'язані руки молодих хустку, а вони в цей час виконували обхід.

Ну а після того як Петро I звелів вважати тільки той шлюб законним, що укладений церквою, про церковному одруженні дізналися всі православні. Сам обряд не сильно відрізняється від сучасного обряду вінчання. Правда, зараз дозволено присутність батьків молодих, в той час як Петро I під страхом жахливого покарання забороняв батькам входити до церкви в момент вінчання пари.
При описі обрядів вінчання в Росії XVIII-XIX століть варто приділити увагу царським весіллям. Прикраса церкви під час вінчання високих персон відбувалося неймовірним чином. Багате оздоблення храмів, блиск розкоші і одягу священиків навіювало на думку, що царі змагаються з Богом. Дорога від будинку до храму була встелена килимом із різноманітних квітів, а в момент вінчання прислуга вже прикрашала кортежі блискучими стрічками, дзвіночками і польовими квітами.

Під час приходу радянської влади реєстрацію офіційного одруження взяли на себе органи РАГСу. Церковний обряд став забуватися, а державою він не зізнавався і демон. Людей, які укладали церковні шлюби, звільняли з організацій, виключали з комсомолу. Віруючих, як і бажаючих повінчатися, було дуже мало, і навіть якщо обряд вінчання проводили, то сім'я тримала цю інформацію в секреті, щоб виключити негатив в свою сторону і в сторону своїх дітей, що виховуються радянськими вчителями.
Після розвалу СРСР держава знову звернулося до церкви особою. Почали відроджуватися недільні служби, походи на причастя і хрещення дитини. Обряд вінчання знову став для російських чимось високим і святим. Вінчання в сучасній Росії зайняли своє місце в російських сім'ях. Молодята все частіше хочуть не тільки зареєструвати свій шлюб у офіційних органах, а й попросити Господа поєднувати їх святим церковним шлюбом, який не може бути зруйнований ніким і нічим.

Скільки разів можна вінчатися?
Безумовно, сам процес вінчання повинен проводитися лише один раз і на все життя. Але бувають випадки, коли проводять і ритуал розвінчання, але для цього має статися щось дуже серйозне. В цьому випадку відмовки, що чоловік і дружина набридли один одному, зовсім не підходять. Серйозною причиною розвінчання може стати зрада чоловіка.

Церква не схвалює і не підтримує рішення про розвінчання, тому як вважає обряд вінчання продуманим і усвідомленим з боку обох подружжя. Але зараз молоддю цей обряд сприймається як щось стильне і тематичне, але ніяк не серйозне. Молоді не замислюються наперед, навіщо це так необхідно подружжю. Тому при прийнятті рішення про можливість вінчання, його слід обговорити і з батьками, і зі священиком.
Часто буває, коли молода пара приходить на співбесіду для обряду вінчання і після йде, відмовившись від нього. І це правильно, тому як краще укладати церковний шлюб, коли людина перевірений часом і Богом.

Дозвіл на повторне вінчання дає лише правлячий архієрей. Дозволити він це може, якщо бачить, що людина слабка і не може стримати своїх плотських бажань. Також дозволяється повторне вінчання для людей, розлучених не по своїй волі, і вдівців, що залишилися з маленькою дитиною. Повторне вінчання відлучає прихожанина від причастя на 2 роки, а третій шлюб відлучає його на 5 років від можливості причаститися.

У другому шлюбі пара, крім молитов про радісну подію, почує молитви і покаяння, що ні дотримали норм церкви в попередньому шлюбі. Третій же шлюб - це виняток із правил і є лише заспокоєнням плотських бажань людини.
В цілому кількість вінчань у одного віруючого, православної людини не може перевищувати трьох разів за все життя. Четвертий же шлюб заборонений за всіма нормами і канонами церкви.
Церква довго вирішувала питання про те, надягати вінці на голови повторно наречених чи ні. У підсумку вона все ж дозволила вінчати повторно вступають в шлюб. Якщо вінчаються вдівець і вдова, то вінці тримають на плечах. Третій же шлюб не дозволяє використовувати вінці під час обряду.

Як вибрати час для церемонії?
Пора року для вінчання вибирають самі молоді. Вони повинні самостійно вирішити, яку пору року їм підходить найбільше. Існує багато забобонів і прикмет на цей момент, але якщо людина забобонний, це тягне за собою питання, православ'я він. Тому не варто приділяти час пошуку самого щасливого дня для обряду, так як ніякі гороскопи не допоможуть, якщо молоді просто не готові до цього серйозного кроку.

Жінці, зокрема, потрібно вгадати той день, коли вона буде «чиста», так як під час менструацій вхід до церкви заборонений. Що стосується цього моменту, то тут є як незгодні з забороною на вхід в храм, так і затяті противники відвідувань жінкою церкви під час кровотеч.
В наш час є священики, які допускають перебування жінки в період менструації в храмі. Вони говорять про те, що жінка не винна в цьому, і ніяк не може фізично впливати на цей процес. У церкві ж служителі повинні думати перш про її душі, а також поважати бажання подружжя. Виходячи з такого аргументу, заборони на обряд вінчання бути не повинно, якщо молоді твердо вирішили скріпити себе узами церковного шлюбу.

Але частіше за все не все батюшки такі лояльні, тому необхідно підійти до свого священика і запитати в індивідуальному порядку. Зокрема, це питання може виникати у дівчини, якій складно відстежити свій менструальний цикл і правильно призначити час вінчання в той момент, коли вона буде «чиста».
Що стосується конкретних днів тижня, то день можна вибрати будь-який, крім вівторка, четверга і суботи. Зазвичай таїнство вінчання відбувається після Божественної літургії, в районі 11-ї години дня. Пост теж є забороною на обряд вінчання. Наприклад, Різдвяний, Успенський і Великий піст.

як підготуватися?
Перш за все, необхідно вибрати церква. Для цього потрібно знати, яку церемонію хочуть молоді. Можна вибрати великий красивий храм і запросити багато гостей. Але якщо на церемонії будуть присутні тільки молоді і їх помічники, то цілком підійде невелика церква. А, взагалі, варто поїздити, подивитися й відчути, в якій церкві молодим буде більш комфортно.

При виборі церкви також слід приділити увагу тому факту, що тривалість процедури різна. Якщо розглядати мегаполіс, в якому багато красивих храмів, то потрібно знати, що наплив бажаючих там завжди чималий. Тому якщо молоді вирішили вінчатися в такому місці, то, можливо, під час вінчання пар буде кілька, а сама процедура займе близько 20 хвилин, так як деякі тексти батюшка може пропускати.

Якщо такий варіант не влаштовує, потрібно їхати за місто. Людей там поменше, а сценарій, за яким проводять обряд, той же самий, і навіть довше, близько 1,5 годин, так як священик не буде поспішати і зробить все, як годиться споконвічно російському обряду вінчання.
Вибравши дату торжества, варто обговорити її з батюшкою, а також дізнатися у нього про вартість послуги та можливості проводити фотозйомку та відеозйомку. Не у всіх храмах дозволено знімати або дозволено це робити тільки в певних місцях. Найчастіше в церкві не дуже хороше освітлення, а тому фахівець з фотографування повинен заздалегідь приїхати на місце і підібрати необхідні аксесуари для роботи, щоб фотографії вийшли ідеальними.

Для пари краще, якщо в день проведення обряду вінчатися буде тільки вона. Священик може говорити про те, що це просто забобони, але все ж бажана присутність лише однієї пари в цей день.
Весільний чин одруження має на увазі дзвін по закінченні обряду, тому варто домовитися про це з батюшкою. Можна навіть зробити якесь пожертвування церкви, якщо священик відразу не погодиться. Дзвони сповіщають ангелів про виникнення нової сім'ї, і вони моляться про здоров'я і щастя сім'ї і майбутніх дітей.

Якщо рішення про вінчання не покидає молодих, і вони будь-що-будь вирішили скріпити себе узами церковного шлюбу, то їм необхідно знати, як правильно підготуватися до цього обряду: що взяти з собою, а що віддати священику вже напередодні торжества.
Свідки не є обов'язковим пунктом. Якщо ж молоді вирішили, що без допомоги їм не впоратися, то в поручителі необхідно вибрати православних хрещених людей, які перебували у шлюбі.

Необхідно також дізнатися, що конкретно повинні робити свідки. Якщо вони будуть тримати вінці (а не у всіх церквах свідки це виконують), значить, потрібно буде підібрати для себе свідка по росту, так як тримати над головою високою дівчата вінець жінці невисокого зросту буде вельми проблематично.
Також необхідно виконати ряд церковних приписів.
- Причастя є обов'язковою процедурою перед вінчанням. Для цього необхідно постити мінімум 3 дні.
- За 12 годин до початку торжества не можна їсти і пити.
- Перед причастям потрібно вимовити молитви Ісуса Христа, Божої Матері і Ангелу-Хранителю, а також чергування. Можна придбати молитвослов в храмі.
- Обручки - ті, що будуть на руках молодих, повинні бути куплені заздалегідь, а напередодні вінчання їх необхідно передати батюшки, щоб він їх благословив.
- Ще для обряду купують рушник (вишитий рушник), дві високі вінчальні свічки білого кольору, ікони Божої матері і Спасителя і ще невеликі хустки під свічки, щоб уникнути попадання воску на руки.


- Підготовка до вінчання також може виключати вживання алкоголю і сигарет за 12 годин до події.
- Не варто забувати і про офіційному документі реєстрації шлюбу в РАГСі.

Що стосується кілець, то для визначення вибору металу, з якого вони зроблені, існує дві версії, і вони абсолютно суперечать один одному.
Одна з них говорить про те, що нареченому надаватися срібне (в давнину воно було і зовсім залізним) кільце, а нареченій - золоте. Кільця були нагадуванням: дружині - про сонечку-чоловіка, а чоловікові срібне кільце з його срібним блиском нагадувало про статечної, вічно ходить за сонцем місяцем. І версія, яка суперечить першій - це те, що кільце дружини, навпаки, повинно бути зі срібла, а чоловіка - з золота. Пояснюється такий варіант підбору кілець тим, що золото уособлює Христа, а срібло - чистоту церкви, як і чистоту, і цнотливість дружини. Вибір же аксесуарів завжди залишається за молодими.
Кільця вибирають гладкими і простими, щоб спільне життя у молодих була гладкою.

особливості нарядів
Для церковного торжества необхідно правильно підібрати сукню нареченої, так як образ нареченого цілком зрозумілий і стандартний. Єдине, що не дозволено для чоловічого образу - це кросівки і джинси. У всьому іншому - повна свобода фантазії, але вигляд нареченого зобов'язаний бути належним і серйозним.
Якщо весілля і вінчання проходять в один день, то дуже непередбачливо надходять ті дівчата, які вибирають для обох церемоній відкрите плаття з глибоким декольте, голою спиною і плечима. Такий вид зовсім не дозволений для нареченої в церкві під час вінчання. Доречним ж буде не пишну сукню прямого крою з рукавами по лікоть і не дуже високими підборами. Остання умова швидше спрощує перебування нареченої в церкві, ніж є вимогою до її зовнішнього вигляду. Час перебування в церкві під час обряду вінчання - 1 година або довше, тому стояти на високих підборах цілу годину буде дуже незручно.

У зв'язку з такими вимогами, бажано ці дві події: весілля і вінчання, не влаштовувати в один день, щоб дотриматися всіх правил вінчання і виглядати гідно, беручи участь в обряді.
Під час процесії можна покрити голову фатою, але небажано закривати нею особа, так як наречена повинна бути відкрита перед Богом. Колір сукні може бути будь-яким, але потрібно, щоб відтінок був світлим і блідим. Білий же є ідеальним варіантом для сукні нареченої. З приводу прикрас в правилах нічого не сказано, але помірність і скромність вітається.

Відносно макіяжу нареченої, кажуть, що він теж повинен бути досить стриманим, і потрібно врахувати, що цілувати хрест губами, нафарбованими помадою, яка брудниться, не можна. Варто в цьому випадку вибрати косметику, яка не залишає слідів.
Потрібно врахувати, що продавати вінчальний плаття ні в якому разі не можна. На зберігання його прибирають в шафу поруч з хрестильної одягом. Це плаття цілком можна надягати в офіс, якщо воно не дуже урочисте. Вінчальний плаття іноді залишають у спадок дочки як нагадування про батьків, і про те, що вони жили в благословенній, православній родині. І звичайно ж, не можна плаття викидати, різати, так як воно повинно залишитися як пам'ять про урочисте дні, коли шлюб двох сердець був обдарований любов'ю Бога.

Будь-яка жінка піклується про свою зачіску, тому перед її виконанням варто дізнатися у священика, надягають вінці на голови наречених.
Якщо, крім молодих, на церемонії будуть присутні інші гості, то вони не повинні забувати про правила, які існують в церкві. Наприклад, для жінок недозволено приходити до церкви в брюках. Голови гостей жіночої статі повинні бути покриті. Всі присутні повинні мати при собі натільні хрести.

Як проходить обряд?
Далеко не всі знають про правила проведення обряду. Багато подружжя просто не бачать причини заздалегідь дізнаватися, що і за чим має слідувати, які молитви потрібно знати, коли потрібно хреститися, поцілувати образ або прикластися до нього. Деякі навіть не знають, як правильно хреститися. В цьому випадку радять спочатку почитати відповідну літературу, щоб під час вінчання не виглядати нерозумно. Але на щастя, на вінчання в основному вирішуються і йдуть лише ті, хто не раз ходив у храм, причащався і сповідався.

Сама церемонія церковного одруження складається з двох етапів: заручення і вінчання. Якщо наречених хрестили при народженні іншим ім'ям, то це варто повідомити священику.
Заручини являє собою момент прийняття дружини з рук Господа чоловіком. Вводячи пару в храм, священик цим дією знаменує початок і народження нової сім'ї. Після того як священик ввів в храм пару, він хрестить їх і вручає їм запалені свічки, які символізують палку і сильну любов молодих одне до одного.
Далі священик славить Бога, а потім він молиться за молодих від імені кожного присутнього в храмі гостя. В молитвах він говорить про мету шлюбу - продовження роду. Батюшка також просить Господа про благословення наречених на добрі справи.

Потім на пальці молодих надягають кільця - спочатку на палець чоловіка, потім - дружини. Кільце - символ нерозривного зв'язку двох людей, і він, таким чином, говорить про те, що союз, який відбувається на очах у Бога між двома людьми, стає нерозривним. Після молоді змінюються кільцями тричі. Так кільце чоловіка залишається на пальці дружини. Це означає, що протягом усього спільного життя він зобов'язується допомагати дружині, підтримувати її і жертвувати для неї всім. Кільце дружини на пальці чоловіка говорить про її вічне слухняності, безмірної любові і готовності приймати жертви.

Наступний етап - вінчання. Молодих вводять в центр храму, і вони ступають на рушник, розстелений перед аналоєм. Вони висловлюють свою згоду про вступ в церковний шлюб. Наречені також підтверджують, що вони не зв'язані ніякими обіцянками зі сторонніми людьми, і після виконання цієї умови природний шлюб вважається укладеним.
Потім подружжя освячується Божественною благодаттю, і це дійство починається з літургії. Священик зачитує три молитви до Бога, в яких просить благословити шлюб, дарувати їм дітей.
Після цього настає самий урочистий момент - покладання вінців на голови молодих. Перехрестивши чоловіка, священик дає йому прикластися до образу Христа, і аналогічно дружина прикладається до образу Божої Матері на її вінці. Священик тричі просить самого Господа вінчати молодих, і від імені Бога благословляє пару на шлюб. Це сама урочиста хвилина виникнення нової християнської сім'ї. Далі батюшка читає Євангеліє, а потім разом з молодими та гостями співає «Отче наш». Після священик дає тричі зробити ковток вина спочатку чоловікові, а потім дружині.

Потім він з'єднує руки чоловіка і дружини, накривши їх єпитрахиллю і поклавши свою руку, знаменуючи цим передачу дружини чоловікові від Церкви, яка з'єднує молодих у Христі. Триразовий хід навколо аналоя супроводжується читанням трьох тропарів про прославлення Христа. Цей хід знаменує вічний хід молодих по життю рука об руку.
Після молитов пара скріплює свій зв'язок цнотливим поцілунком. Підійшовши до Царським брами, наречена цілує образ Богородиці, а чоловік - образ Христа. Потім вони міняються і прикладаються до образам Божої матері і Спасителя.
Після обряду молоді зазвичай їдуть додому або до батьків, щоб відзначити щасливе для сім'ї подія. Важливо в цей день зберегти смиренність і лагідність, а тому не варто кликати галасливі компанії, досить 3-5 найближчих людей, з якими хочеться в цей день поділитися своєю радістю.

Прикмети і забобони
Багато пар, вирішивши обвінчатися, починають шукати інформацію про прикмети, пов'язаних з цим таїнством. І вони дійсно є, так як вінчання - це дуже давній звичай, і за свою тривалу багатовікову історію зібрав біля себе багато повір'їв. Священики ж намагаються пояснювати молодим, що в прикмети немає ніякого смислового навантаження. Прикмети безпідставні, в більшості своїй надумані, і є продуктом фантазії людей. Проте сучасні дівчата в прикмети все ще вірять, намагаються дотримуватися їх, і помічати кожну дрібницю, яка може вказувати на результат вінчання.

Вважається, що найкращим часом для вінчання є останній день першого тижня після закінчення Великого посту, або так звана Червона гірка. І цей факт досить суперечливий, так як Червона гірка - це насправді язичницьке свято, і до церкви ніякого відношення не має. Його відзначали слов'яни як закінчення весни і зародження нового життя.
У цей час молодь зустрічалася на гірці, співала пісні і заводила знайомства. У зв'язку з цим Червону гірку також символізують із зародженням нової сім'ї. Після цього і пішло повір'я, що вінчання в даний день знаменує щасливий шлюб і довге щасливе життя пари.

Інші прикмети про вінчання починаються вже з порога будинку нареченої.
- Після того як молоді поїхали в храм, в будинку нареченої мили підлогу, щоб вона більше не повернулася до своїх батьків.
- Спекотна задушлива погода - не найсприятливіша прикмета, саме тому пара вважає найкращим періодом для вінчання осінь або весну.
- Не можна переходити дорогу парі, яка йде вінчатися.
- Щоб пара жила в шлюбі щасливо, потрібно під поріг покласти відкритий замок, а після того як пара його переступить, закрити, ключ викинути, і залишити замок молодим.
- На урочисту церемонію церковного шлюбу парі потрібно йти здоровими, інакше можна повінчатися зі своїми хворобами і не вилікуватися від них.
- Якщо перед обрядом вінчання дати клятву один одному у вічній любові і вірності, стоячи біля колодязя, то шлюб молодих буде непорушним.
- Не можна по шляху до церкви називати один одного по імені, інакше пара буде багато конфліктувати.
- Поганими прикметами є погодні фактори. Якщо вибухнув пурга і буря, це буде поганою прикметою, а вінчання пройде не зовсім гладко.

З кільцями теж пов'язано багато легенд, прикмет і забобонів.
- На Русі здавна вважалося, що кільця і зовсім носити не потрібно. Золоте кільце чоловіка віддавалася на зберігання дружині, а срібний перстень дружини - чоловікові.
- Якщо є різьблення на кільці, то це до вибоїнах на дорозі життя, а камені на кільці - це сльози.
- Покупку кілець потрібно здійснювати тільки вдвох.
- Не можна купувати кільця похапцем. Рекомендують подбати про покупку хоча б за тиждень до події.
- Кільця повинні бути розмір в розмір, що не малі і не великі. Переробляти їх під свій розмір вкрай не рекомендується, як і використовувати для виготовлення кілець прикраси своїх батьків або родичів.
- Для вінчання не використовують кільця від минулих шлюбів.
- Вінчальні кільця не можна надягати на рукавички, тому перед церемонією їх потрібно зняти.
- Не можна розділяти бюджет на покупку кілець і необхідно, щоб обидва кільця купив чоловік, щоб в сім'ї не було розбіжностей.
- Кільця можна показувати і давати міряти іншій людині. В іншому випадку один з подружжя виявиться зрадником.

Забобони торкнулися не тільки кілець, але і одягу молодих.
- Якщо напередодні вінчання на плаття відірвалася гудзик або якийсь елемент одягу, то це до біди.
- На одяг молодим потрібно приколоти шпильки проти пристріту.
- Не можна одягати вінчальний плаття до самого вінчання - весілля не буде.
- Вінчальний сукня нареченої має бути цілісним, а не розділеним на корсет і пачку або спідницю. Дотримуючись цю прикмету, наречена убезпечує себе від розлучення з чоловіком.
- На вінчальних одежах кількість ґудзиків має бути парним, інакше дружина чекає зрада.
- Квіти в волоссі без фати і іншого покриття обіцяють про швидке розриві відносин.
- Не можна приходити на обряд вінчання в туфлях з відкритим носком.
- Вінок на волоссі нареченої на церемонії вінчання виглядає дуже мило, але щастя він їй не принесе, вона швидко стане самотньою і нещасною.

Проводи молодих до церкви і сам обряд теж обросли павутиною легенд і прийме.
- Дітей благословляють батьки з іконами Божої Матері і Спасителя. Якщо в подяку молоді вклонилися синхронно, то шлюб буде довгим.
- Увійти до храму молодим слід з правої ноги.
- При вході в храм свідок обряду повинна постелити рушник під ноги молодим, хто ступить на нього першим, буде вважатися главою сім'ї.
- Паре видають вінчальні свічки, які після обряду, як і рушник, потрібно забрати. Свічки можна запалювати під час хвороб.
- Під час церемонії, коли на молодих надягають вінці, вони не дивляться в очі один одному. Погляд повинен бути спрямований на священика, який проводить обряд вінчання.
- Якщо після вінчання з неба поллється дощ, вийде веселка, це буде означати довге спільне життя в радості та злагоді.
- Після обряду необхідно повертатися іншою дорогою, а не тієї, по якій молоді їхали до церкви.
- Вінці, всупереч розхожій думці, повинні бути надіті на голови наречених. В іншому випадку такий церковний шлюб недійсний.
- Якщо свічки тріщать, то шлюб буде нестабільним.
- Чия свічка прогорить довше під час обряду, той чоловік буде довше жити.
- Дощ, який пішов під час процесії, обіцяє про швидке багатство молодих.
- На Русі було таке повір'я, що перед тим як лягти в ліжко, в шлюбні кубки опускалися вінчальні кільця разом з вином. Тільки після випитого кубка була можлива близькість.
- Після обряду вінчання треба подивитися з чоловіком в одне дзеркало. Після цього шлюб буде щасливим.
Зараз в зв'язку з тим, що вінчання нерідко святкують разом з весільним торжеством, молоді після весілля і обряду вінчання їдуть кататися, фотографуватися в парках і скверах. Але це за повір'ями неправильно. Після вінчання потрібно їхати додому, щоб не розгубити той благодаті і щастя, які вони здобули в церкві. На прогулянці ж наречена може зловити недобрий погляд від перехожих, які нещасні, нерідко молоду чи обох партнерів можуть наврочити, а тому при неможливості поїхати відразу до батьків, варто подбати про захист від пристріту і недобрих думок.
Молоді після вінчання часто роблять грошові пожертвування. Також існує прикмета робити ритуальний подарунок церкви на знак подяки за здійснення таїнства. Традиційним подарунком служить свіжий хліб в білосніжній тканині або рушник.
Про сутність обряду вінчання дивіться в наступному відео.



