Все, що ви хотіли знати про нарцисизм
14.10.2019 0

Все, що ви хотіли знати про нарцисизм

Психологія
В закладки


Існує думка, що ми живемо в епоху нарцисів. Практично кожен з нас в різній мірі схильний до самозамилування або самобичування, і це реалії суспільного життя. Батьки прагнуть мати геніальних дітей, молоді люди мріють досягти успіху, заробити стан, прославитися, жінки - мати ідеальну зовнішність. Сучасна культура і виховання заохочують таку поведінку. Цей матеріал про те, що вкладає сучасна психологія в поняття нарцисизму і де грань між здоровою самооцінкою, бажанням проявити себе, отримати визнання і патологією, яка руйнує життя.

Історія появи терміна

Один з міфів Стародавньої Греції оповідає про сумну долю молодого чоловіка на ім'я Нарцис. Природа наділила юнака прекрасною зовнішністю. Лісова німфа Ехо мала нещастя полюбити красеня. Він був поглинений власною персоною і знехтував почуттями невинного створіння. Нерозділене кохання погубила дівчину. Богиня Афродіта в гніві жорстоко покарала себелюба, змусивши його без розуму закохатися в своє власне відображення в ставку. Побачивши себе в дзеркальній поверхні, він уже не зміг відірвати погляд від досконалого особи і перетворився в квітку нарцис.

У побуті нарцисами називають самозакоханих, пихатих людей.

Термін почали вживати на початку ХХ століття. У 1913 році англійський лікар і психолог Ернест Джонс пише книгу «Комплекс бога», в якій аналізує поведінку людей, фантазує з приводу всевладдя, богоподобия. Його пацієнти - емоційно недоступні особистості, які прагнуть до слави і неадекватного соціальним статусом.

Остаточно ввів в психологію термін «нарцисизм» Зигмунд Фрейд в 1914 році при створенні теорії психоаналізу. Спочатку психоаналітик розумів під цим сексуальне збочення, при якому дитина, зайнявши в мріях місце матері, дарує собі її любов. Однак пізніше прийшов до думки, що це стадія психосексуального розвитку особистості. За його спостереженнями всі діти в ранньому віці відчувають яскраве і сильне почуття любові до себе. Природне і гармонійне переживання цього етапу веде до подальшого становленню повноцінного людини.

Ернест Джонс
Зигмунд Фрейд

Питання нарцисизму в сучасному розумінні розробив видатний австрійський учений Отто Кернберг. Він виділив три види цього психічного стану: зрілий нарцисизм, інфантильний і патологічний. Предметом його досліджень стали прикордонні стани психіки, патологічний нарцисизм і психопатія.

Внесли свій значний внесок у вивчення проблеми і зробили докладний опис нарциссического характеру психоаналітики Хайнц Кохут і Ненсі Мак-Вільямс.

Отто Кернберг
Хайнц Кохут
Ненсі Мак-Вільямс

Характеристика та ознаки

Нарцисизм - це психічний стан, суть якого полягає в гіпертрофованої закоханості людини в самого себе, своє тіло, особистість і одержимість отримати визнання цього від оточуючих. Нарцисизм в різному ступені властивий будь-якій людині. Так, людині можуть подобатися результати своєї праці, він може вважати себе зовні привабливим або обдарованим в якійсь області життя. Це нормально. Але захоплення собою може приймати хворобливу форму і завдавати страждань людині і його оточенню. У психіатрії під нарцисизмом розуміють серйозні розлади особистості, що вимагають лікування.

Нарциса важко спілкуватися з людьми. Він не здатний побудувати гармонійні відносини. З людиною марнославним, зацикленому на своїй унікальності, егоїстичним важко дружити, любити, співпрацювати.

При цьому нарциси бувають успішні в соціальному плані і реалізовані в творчості. Серед геніальних людей планети знайдеться чимало діячів з яскраво вираженими симптомами нарциссической особистості.

У зовнішньому світі - успіх і визнання, а в душі - величезна діра і порожнеча, яку відразу і не розгледиш за блиском слави.

Нарцисів характеризують такі ознаки.

  • Надмірне відчуття власної значущості, унікальності і бажання стати найвидатнішим в якій-небудь сфері.
  • нереальні фантазії, предметом яких може бути багатство, владу, ідеальна зовнішність або прекрасна любов.
  • Звеличення і представлення своїх заслуг і досягнень в яскравому світлі, багато з яких можуть бути просто вигадані. Одночасно йде концентрація уваги на негативних сторонах оточуючих, висміювання в свою користь, в крайніх випадках - аж до образи.
  • Очікування захоплення від оточуючих і бажання привернути до себе підвищену увагу. У нарциса викликає нерозуміння і подив, коли цього в житті не відбувається.
  • Відчуття внутрішньої спустошеності. Буває, що від такої людини віє байдужістю і неприйняттям. Наступного разу близького спілкування хочеться уникнути. Пиха, здатність в будь-який момент відсторонитися або завершити контакт, недовіра - ось з чим доводиться стикатися близьким людям в оточенні нарциса.
  • Ідеалізація і миттєве знецінення іншої особистості, його заслуг і праці. Переконливих приводів для першого і другого нарцису не потрібні. Скинувши з п'єдесталу предмет колишньої захоплення, тут же знаходить інший ідеал, якого чекає та ж доля.
  • Страх відчути сором. Висока оцінка власної особистості, перфекціонізм не дають йому право на помилку і слабкість. Розуміючи, що в реальному житті не відповідає своїм захмарним ідеалам, з боку бачить себе нікчемним і поганим. Відчуває з цього приводу глибоке почуття сорому. А у важких моментах життя чутливість до приниження і відчуття сорому загострюється.
  • заздрісність - риса характеру, яка у нарциса набуває хронічної форми. Нарцис може порахувати, що у нього чогось не вистачає в житті, а інших це є. Необгрунтовано критикуючи, висловлюючи жаль і презирство, він може спробувати зруйнувати об'єкт заздрості. Такі люди заздрять тому, чого бажають, але отримавши, відразу знецінюють.
  • Невизнання за собою негативних почуттів. Вважає себе об'єктом заздрощів і інтриг. В його очах люди повинні соромиться за негідні думки і поведінку по відношенню до нього. Схильний звинувачувати інших за свої невдачі.

З цієї причини робота над своїм характером для нарциса вельми проблематична.

  • Відсутність реакції на критику. Найменша спроба оточуючих зробити нарцису зауваження може викликати у нього страх або агресію. Будь-яке негативне висловлювання глибоко ранить. Згадує, прокручує в голові хворобливий момент багато разів, подумки сперечається, доводить протилежне. Сприймає як особисту образу, вимагає каяття, спростування, відновлення справедливості.
  • Відсутність співчуття до людей. Світ нарциса крутиться навколо його бажань і потреб. Турботу оточуючих він приймає як належне і не прагне віддячити і відповісти тим же. В поривах душі може проявити милосердя і тут же почати пишатися своєю добротою.
  • полярність станів. Почуття сорому, нікчемності, власної неспроможності і фальшивості змінюється самодостатністю, перевагою, марнославством.
  • Прагнення до суперництва. Нарциси люблять конкурувати і неусвідомлено викликають у оточуючих людей це бажання. Тому для них важливо, щоб їх оточували люди з яких-небудь критеріями гірше них. Перемога - ще один привід продемонструвати оточуючим свою перевагу. Постійно порівнюють себе з іншими. У легкому варіанті роблять це подумки. Люди, які помітили у себе цю рису, дуже страждають з цього приводу. Адже таке якість характеру не відповідає моральним засадам. У крайніх формах людина не виносить чужого успіху поруч з собою, відгукується в поблажливому тоні, насміхається і ятрить за спиною, роздратований у відносинах.
  • Розчарування в людях. Цим способом він захищається від близьких відносин, які в підсвідомості виступають як біль, травма.
  • Глибоке байдужість до проблем інших людей в колективі. Удостоює увагу тільки виняткових, на його думку, якісно переважаючих всіх інших особистостей. До прикрощів близьких теж байдужий. Особисте життя і професійні успіхи друзів і знайомих його не хвилюють. Ці дрібниці життя і побуту недостойні його уваги.

Нарцисизму в рівній мірі схильні до представники обох статей, хоча вважається, що у чоловіків ця проблема зустрічається частіше.

У чоловіка-нарциса головне завдання - домогтися визнання в очах оточуючих. Прагне до досягнень у фінансовому плані, в кар'єрі, соціальному статусі. Однак навіть від самих видатних результатів задоволення і щастя не відчуває. Амбіції штовхають підкорювати нові вершини. При зовнішньої успішності відношення не клеяться. Емоційного контакту з оточуючими немає. До жінки ставиться зі зневагою. Весь світ - тільки для нього одного. Завжди правий. Робить що хоче, не рахується з думкою близьких.

Нерідко фінансово залежний від матері або дружини.

Вибудовувати міцні сімейні відносини такий чоловік нездатний. Сім'ї часто руйнуються. Найбільше від негативного впливу батька страждають діти.

Почуття внутрішньої порожнечі з роками наростає. До 35-40 років можлива криза, і вийти з цього патологічного стану може допомогти тільки фахівець.

Жіночий нарцисизм проявляється у відносинах з дітьми. Вони суворі і необгрунтовано вимогливі. Змушують дітей відповідати своїм підвищеним очікуванням. Прагнуть до високих ідеалів. Радість, теплота, простота ними знецінені. У відносинах з близькими - відчуження і холодність. Нервові зриви на дітях і почуття провини перед ними чергуються між собою. Несвідомо такі матері змушують дитини відмовитися від своїх власних потреб, бажань і почуттів і реалізовувати потреби дорослих і підтримувати їх самооцінку.

У чоловіки жінки-нарциси вибирають дбайливих, м'яких чоловіків, яких зневажають за їх слабку волю. Природне бажання таких жінок - жити за чужий рахунок. Чоловіки в їх розумінні - це товстий гаманець, засіб для задоволення їхніх численних потреб. Союз двох нарцисів - чоловіки і жінки, навряд чи буде довговічний. Постійна боротьба характерів і змагання один з одним абсолютно у всьому рано чи пізно набридне, і шлюб розпадеться.

У нарцисизмі можна розгледіти і позитивні риси. Постійне прагнення до досягнень дозволяє втілювати в життя воістину грандіозні і масштабні ідеї на благо суспільства. Заздрість - відмінний мотиватор для конкретних активних кроків до своєї мети. Залежність від оцінки і думки оточуючих дозволяє бути уважним слухачем і бути в курсі все подій і трендів. Однак відсутність відчуття внутрішнього щастя і повноти життя - ось плата, яку приносить нарцис на вівтар любові до себе.

Класифікація

У психології розглядаються два основних типи нарцисизму: конструктивний і деструктивний.

Конструктивний

Конструктивний нарцисизм властивий зрілої особистості. Така людина володіє адекватною самооцінкою, ставить і досягає цікаві для себе цілі, відчуває повноту життя, любить і насолоджується відносинами. Це нормальна здорова форма, заснована на самоповагу і прийнятті себе і інших такими, якими вони є. Впевненість в поведінці, усвідомлення своїх справжніх потреб і бажань, свобода від чужої думки - ознаки здорової любові до себе.

Невдачі переносяться спокійно, нові справи починаються легко.

У супутники життя вибирає людини за своєю вдачею, а не на догоду родичам або громадським стандартам. Близька людина є об'єктом любові і дружби, а не засобом для досягнення корисливих цілей. Здоровий нарцисизм дозволяє знайти баланс між задоволенням своїх прагнень і потреб в ставленні до оточуючих.

Деструктивний

Деструктивний нарцисизм - це психічний розлад особистості. Люди, що йдуть на шляху до зрілості, можуть поки не мати адекватного і цілісного уявлення про себе як про особистість, залежатиме від суджень оточуючих, не відчувати самодостатності, в житті бути пасивними і поступливими. Це дефіцітарний нарцисизм, який не є патологією.

Якщо ж ви спостерігаєте у людини ненормальну любов до себе і одночасно презирливе ставлення до інших людей, тут можна говорити про діагноз. Деструктивний нарцисизм може приймати різну ступінь тяжкості. Найнебезпечніший - злоякісний нарцисизм. Його прояви:

  • зацикленість на собі;
  • стан грандіозності, що змінюються нападами беззахисності;
  • нерозсудливість;
  • сверхамбіціозность;
  • патологічна залежність від захоплення оточуючих;
  • схильність до експлуатації інших людей;
  • відсутність емпатії і вірності до інших людей;
  • скупість, жадібність, насильницьке привласнення чужого;
  • позиція людини, якій все все повинні.

Ці люди похмурі, депресивні. Ігнорують і порушують права інших людей. Можуть мати маячні ідеї, відрізнятися підозрілістю, недовірливістю. Їх уявлення про навколишній світ і людей спотворені в негативну сторону. Нерідко демонструють лють, злість. Агресивним психопатичним велінням контролюють внутрішній світ своїх близьких. Чи не здатні зрозуміти, що болять рідним.

Найтяжчу форму хвороба приймає, коли людина отримує задоволення від емоційного насильства, намагаючись самоствердитися за чужий рахунок. Зовні конфлікт може бути і не виявлений, а результат буде сумне для іншої сторони: від депресії до спроби суїциду.

    Інші нарциси можуть бути сором'язливими і неспокійними. Сором'язливість, боязкість, сексуальне гальмування приховують під собою мрії про власну велич і грандіозність. Страх позбудеться цих ілюзій заважає їм діяти, щоб оточуючі їх не зруйнували.

    Нарцисизм також може проявлятися в хаотичних нерозбірливих сексуальних зв'язках і нездатності до любові. Так народжуються чоловіки з комплексом Дон Жуана, чоловіки-мачо. У жіночій формі він набирає вигляду фатальних холодних неприступних красунь.

    І ті й інші переповнені презирством до протилежної статі і не здатні до прояву теплих почуттів і співпереживання.

    До нарцисизму іноді може додатися мазохізм. Такі особистості бачать себе найбільшими мучениками, постійно перебуваючи в нещасливих, агресивних відносинах. Переживання страждань дає їм право відчувати перевагу над усіма іншими.

    У страждають на цю недугу слабка система цінностей. При втраті близьких їм складно висловити смуток, прогоревать і оплакати догляд дорогої людини. Спалахи піднесеності змінюються нудьгою, роздратуванням. Завдати шкоди іншій юридичній або здійснити протиправну дію його може зупинити не почуття провини перед жертвою, а страх бути спійманим і отримати покарання.

    Ускладненням може стати залежність або паразитизм - прагнення використовувати людей, здатних їм допомогти або держава. Безробітних нарцисів пропозицію влаштуватися на роботу може обурити.

    Причини виникнення

    Коріння проблеми йдуть в раніше дитинство. У гармонійній сім'ї поява дитини викликає радість. У перші місяці життя батьки по відношенню до нього відчувають безумовну любов. Всі прояви малюка викликають захват і розчулення. Він стає центром життя мами на деякий час. Задоволення його потреб грає першорядну роль. Згодом світ дитини розширюється. Він усвідомлює: навколо є люди, з якими також необхідно ділити любов і увагу мами. Так малюк вчиться любити.

    Мама - перший вчитель любові. Холодність матері, відсутність емпатії, теплоти, уваги вже в дитинстві формує патологічні риси нарцисизму. Прагнення заповнити дефіцит материнської любові і ніжності буде переслідувати таку людину і в дорослі роки. Він уявить себе вселенським центром, при цьому сховавши біль і гнів, буде ідеалізувати своїх батьків.

    Ще одна причина розвитку нарцисизму - раннє оцінювання дітей. Дитина отримує оцінку, прив'язується до понять «добре» - «погано». Батьки винагороджують любов'ю і увагою своє чадо тільки за успіхи. І в подальшому все життя його буде налаштована на отримання високих балів. Коли дитині не дають розуміння, що він цінний сам по собі, а вимагають постійного доведення, виникає нарцисична травма.

    Є думка, що нарцисизм - генетичне захворювання.

    Нарцісстічная мама або такий же папа своїм образом і подобою ростять юного нарциса. Малюк не визнається як окрема особистість, а лише служить засобом для задоволення їх потреб і виконання бажань. Властивості характеру, темперамент дитини не приймаються. Почуття, потреби, бажання ігноруються. Вважається, що їх немає. Особистість знецінена. Малюк змушений постійно перебувати на межі відкидання. У спробах вижити, отримати дещицю тепла і відчуття близькості, дитина, наслідуючи батькам, починає знецінювати і відкидати частину себе, яку засуджуються і намагаються викорінити батьки.

    В такому середовищі не завжди формується нарцисична особистість. Слід такого виховання в характері може проявлятися в особливій чутливості до сорому, труднощі підтримки кордонів у відносинах. Особистості, які мають нарциссическую травму, як і нарциси, схили докладати надмірних зусиль для підтримки почуття власної значущості або безмовно підкорятися оточуючим, боячись спалаху гніву і агресії.

    Посіяти нарциссические риси в характері малюка може надмірна любов і захоплення батьків своїми чадами. З дитинства їх можуть звеличувати, хвалити. Дорослі бояться, що розвинеться комплекс неповноцінності, особливо якщо дитина дуже рано яскраво проявив своє обдарування або батьки одержимі ідеєю геніальності своєї дитини. Часто в таких сім'ях виростають псевдогенов.

    Надмірна батьківська опіка і вседозволеність також може бути грунтом для проростання хвороби.

    Як боротися з синдромом?

    Якщо ви помітили у себе деякі ознаки нарцисизму, найкраща порада - звернутися до фахівця, якому ви довіряєте. Досвідчений психотерапевт допоможе виявити витоки проблеми та вирішити її в більш короткі терміни, ніж ви будете самостійно з цим боротися.

    Величезний плюс - це плекання здорової самооцінки. Ухвалення своїх негативних рис характеру і одночасно визнання своєї унікальності і своїх талантів дозволить сформувати адекватне думку про себе і перестати залежати від людського поговору. Саморозвиток, медитація, участь в групових тренінгах допоможуть в цьому.

    Добре зарекомендували себе в лікуванні синдрому гештальт-терапія і транзактний аналіз.

    Як хворобливий розлад нарцисизм вимагає серйозного лікування. Для визначення ступеня нарцисизму психологи і психіатри використовують певну методику. Це тест з 163 тверджень, з кожним з яких потрібно погодитися або відкинути. В результаті можна визначити рівень по 18-бальній шкалі.

    Для нарциса найскладніше усвідомити, що він посередній людина. Ні великий, ні незначний, а звичайний, якій не чуже нічого смертного. Велика проблема для нього усвідомити себе, своє власне «Я» без ілюзій і фантазій про власну особистість. Він не знає, хто він насправді.

    Велику роль у зціленні зіграє оточення пацієнта під час лікування і якість підтримки, яка йому буде надаватися. Людині необхідно отримати досвід безоціночного судження. Він може робити ганебні, як йому здається, речі. Дуже важливо, щоб в такі моменти поруч виявилася людина, яка спокійно з теплом і ніжністю буде його сприймати, без осуду, чи не караючи, що не звинувачуючи і не викликаючи в нього почуття сорому. Отримуючи таку увагу, він відчує безпеку, захист і почне розкриватися.

    Прийде усвідомлення, що контакт з іншою людиною може бути приємним. Від теплих дружніх і романтичних відносин можна отримувати задоволення і радість. Іншими словами, терапевта і близьким потрібно буде дати пацієнту те, що не змогла дати в дитинстві мама. Звичайно, зцілюючись від нарцисизму, необов'язково відмовлятися від прагнень до великих справ, але зацикленість на них піде і людина знайде в собі баланс.

    Є й інший підхід в лікуванні хвороби. Не завжди хворий може відразу визнати свій діагноз. Тому безпосередньо розмова про нарцисизм стосовно нього самого може не дати результатів.

    У внутрішньому світі таких людей найчастіше є значимий дорослий: мама, тато, чоловік, чий характер має нарциссические нахили. Набагато ефективніше починати лікування з зцілення відносин пацієнта з такою людиною. Фахівцю належить навчити пацієнта розрізняти патологічні риси, нарциссические маніпуляції, до яких вдається близька людина, і взаємодіяти з ним в більш здоровому ключі.

    Лікування патологічного нарцисизму вимагає тривалої терапії, і, можливо, остаточно позбутися від хвороби не вийде.

    Результат буде залежати від самого пацієнта, глибини його проблеми і типу розлади.

    Нарциси - глибоко самотні люди, вони проживають життя в стражданнях. Чим осознаннее буде вибір на користь повноцінної і щасливого життя і намір пройти цей шлях рука об руку з фахівцем, тим більше шансів на успіх.

    Варто кілька слів сказати про профілактику хвороби. Всім відомо, що легше захворювання попередити, ніж лікувати. Так як проблема родом з дитинства, то і здорову самооцінку необхідно формувати у майбутнього дорослого з ранніх років.

    Відносно своїх дітей батькам важливо:

    • підтримувати у них почуття власної гідності і незалежності від думки оточуючих у дітей;
    • дозволяти дитині плакати і проявляти негативні емоції;
    • визнаватися дитині в любові просто так, не роблячи акцент на красі, таланті або вчинок;
    • виражати схвалення за дійсно гідну поведінку або результат, не надто часто і без перебільшення;
    • дати дитині знання, що він має жити в суспільстві, при цьому суспільство не буде жити для нього.

    Рекомендації щодо взаємодії з нарцисичної особистістю

    Якщо у вашому оточенні є людина з яскравими ознаками нарцисизму, будь то колега, начальник, родич, ось кілька порад, які допоможуть взаємодіяти з такою особистістю.

    Звичка нарциса знецінювати, критикувати, висміювати може неприємно докучати. Найкраще, що можна зробити для себе в цій ситуації - не звертати уваги на це і покращувати свої навички в тій сфері, на яку націлено увагу. Концентрація на розвитку своїх здібностей, адекватна оцінка своїх достоїнств і успіхів зведе до мінімуму руйнівний вплив з боку нарциса.

    Поведінка нарциса можна віддзеркалює. Розповідайте йому про свої досягнення, знаннях і уміннях, де ви дійсно сильні. Можливо, так ви підніміться в його очах і будете спілкуватися на рівних.

      Нарцис не завжди деспот і тиран. Це можуть бути милі і приємні в спілкуванні люди. Які б вони не були, краще, що ви можете зробити для себе і для них - це прийняти їх такими, якими вони є, залишаючись при цьому собою. Особливо це стосується близьких людей, з якими пов'язують кровні узи.

      Спілкування зі злоякісним нарцисом в оточенні слід уникати. Його маніпуляції і агресивний настрой при тривалому спілкуванні можуть руйнівно і ізмативающе діяти на вас.

      Під час вимушеної необхідності зведіть контакт до мінімуму або просто ігноруйте.

      Відчуття залежності від такого роду людини - сигнал до того, щоб самому пройти терапію і звільнитися від контролю такої особистості над своїм внутрішнім світом. Особливо якщо маніпулятором є близька людина. Терпіти, прощати і миритися з ситуацією не принесе полегшення, нікого не зцілить і не вирішить ситуацію. Кожен заслуговує любові, турботи і шанобливого ставлення до себе.

      І на закінчення - про один дивовижний факт. Вчені досліджували причини нарцисизму на рівні анатомії і виявили різницю в обсязі сірої речовини, стану кори головного мозку і нервових клітин у страждає нарцисизмом і здорової людини. Сірої речовини у здорової людини більше, а відмінності знайшли у відділі головного мозку, що відповідає за почуття жалю і емпатії. Звідси можна зробити висновок, що запорука успішного лікування хворого криється в тому, щоб навчити його вмінню любити.

      Додатково про нарцисизм дивіться в наступному відео.

      Комментарии (0)
      Додати коментар
      Нарцисизм у чоловіків: ознаки, причини виникнення та шляхи позбавлення від синдрому
      Нарцисизм характеризується зайвою любов'ю до самого себе. Такі люди відчувають власну перевагу, що постійно демонструють оточуючим.
      Особливості та ознаки перверзного нарцисизму
      У сучасній медицині досить докладно описуються різного роду психологічні розлади, з якими може зіткнутися та чи інша людина.
      Народжені 21 і 22 червня: характер і до якого знаку зодіаку вони відносяться?
      Дата народження впливає на життя людини, знак зодіаку накладає відбиток на характер і впливає на долю.
      Характеристика жінки Льва, народженої в рік Коня
      Яскравим представником зодіакального кола є жінка Лев, народжена в рік Коня. Такі особистості є справжніми щасливчиками.
      Характеристика чоловіки Льва, народженого в рік Змії
      Чоловік Лев-Змія є дуже цікавою особистістю, яка має високим інтелектом і ерудованістю. Такі люди відрізняються природною чарівністю, що притягує до нього велику