Джерсі: опис, склад, переваги і недоліки
Сучасні технології створили велику кількість різноманітних тканин, які широко використовують для виготовлення необхідних людині виробів. Однак, існують і старовинні, перевірені часом види тканин, які є актуальними і модні і зараз. Джерсі - тканина універсального застосування і є однією з них.
Що це таке?
Джерсі - це трикотажна тканина, яка створена на невеликому острівці Джерсі (звідси назва), який є частиною Нормандських островів. Шерсть особливої породи овець цього острова, що володіє підвищеною здатністю зберігати тепло, служила матеріалом для виготовлення джерсі. Теплий трикотаж використовували для шиття натільної білизни і він був незамінний в суворих кліматичних умовах острова.
Згодом трикотаж неодноразово намагалися використовувати для виготовлення одягу, але попитом вона не користувалася. Лише знаменита Коко Шанель ввела цей трикотаж в розряд модної тканини після вистави «маленького» сукні з джерсі на черговість паризькому показі моди, яка мала величезний успіх. З цих пір вироби з трикотажу джерсі набули широкої популярності. Технологія виробництва джерсі видозмінювалася, і в даний час тканину значно відрізняється від первинного варіанту. Сучасний трикотаж джерсі є тканиною машинної в'язки.
Опис і склад
Джерсі - це перш за все трикотаж, нитки в'яжуться, переплітаючись особливим чином. Спосіб виробництва джерсі - однорядне плетіння. Особовий і виворітний малюнки відрізняються один від одного. На лицьовій поверхні чітко проглядаються «косички», які характерні для в'язаного полотна, вони представляють собою ряди вертикальних петель. На виворітній стороні добре виділяються горизонтальні смуги.
Внаслідок такого методу виготовлення джерсі добре тягнеться поперек, але не витягується, а після розтягування поперечного розрізу негайно згортається трубочкою. Ця характерна особливість джерсі є його відмінною рисою і виділяє серед інших тканин. Оригінальний варіант джерсі виготовлявся з чистої вовни, і тканина була дуже щільною. Розвиток промисловості і вдосконалені технології дозволяють застосовувати і інше сировину. По складу джерсі може бути з вовняних, шовкових, бавовняних, лляних ниток, віскози і синтетичних волокон.
Трикотажні вовняні тканини зазвичай виробляють з вовни овець (Породи меринос або ангора). Але в даний час, крім овечої вовни, часто використовують шерсть альпаки і навіть викуньи. Віскоза, застосовувана для виготовлення джерсі, теж буває різною. Звичайна віскоза нерідко замінюється бамбуковій і евкаліптової. З синтетичної сировини використовують поліестер, еластан і лайкру.
Крім того, існує і комбінований по складу трикотаж. У цьому випадку він складається з декількох компонентів. Це можуть бути поєднання натуральних волокон, віскозних і синтетичних. В результаті тканина набуває якості всіх складових: натуральних, синтетичних та віскозних. Новітні технології дозволяють створювати трикотаж, волокна якого збагачені такими добавками, як витяжка з алое, іони срібла і металевий напилювачі. В результаті тканина набуває додаткові специфічні властивості: антибактеріальність, діелектрична здатність, морозостійкість.
Властивості тканини залежать перш за все від сировини, яке було використано для її виготовлення. Чим більше в складі синтетики, тим менше трикотаж мнеться. Джерсі з волокон натурального походження добре зберігає тепло, забезпечує гігроскопічність і доступ повітря. Джерсі має високу міцність при поєднанні натуральних ниток з віскозою, але стає менш гігроскопічним. При додаванні в натуральний склад еластану трикотаж робиться більш еластичним, добре розтягується, при цьому зберігає форму.
Залежно від сировини джерсі може бути важким, середньотяжким, легким. Трикотаж майже зовсім не мнеться. Вироби з нього завжди виглядають акуратно, так як вони практично не деформуються і зберігають первісну форму. Декоративні властивості тканини дають можливість її драпірувати в об'ємні м'які складки. Фактура трикотажу дозволяє підкреслити фігуру, так як тканина легко облягає силует.
Трикотажна тканина джерсі має загальні характерні властивості: гнучкість, еластичність, розтяжність і м'якість.
Переваги
Склад трикотажу впливає на ті чи інші його властивості, а значить і на гідності, і недоліки. Однак, існують переваги, які є у всіх типів джерсі:
- тканина добре пропускає повітря, регулює теплообмін, дозволяючи шкірі «дихати», володіє гігроскопічністю завдяки специфічному способу переплетення волокон;
- все джерсі володіють м'якістю, що дозволяє шити з них навіть натільну білизну;
- трикотаж відрізняє простота і зручність у догляді, добре переносить і ручну, і прати у пральній машині;
- у джерсі відмінна здатність до драпіровці, легко формує м'які об'ємні складки;
- тканину майже не мнеться, при зберіганні не утворює складок, заломів навіть в складеному вигляді;
- у трикотажу високий ступінь стійкості до зношування, він зберігає свій зовнішній вигляд і властивості після тривалого застосування, витримує численні прання;
- володіє універсальністю в застосуванні - його можна використовувати для шиття будь-якого виду одягу;
- кожному трикотажу, навіть натуральному вовняному, властива легкість;
- у тканини хороша еластичність, вона туго розтягується і швидко повертає первісну форму;
- трикотаж добре забарвлюється і довго зберігає колір.
Важливою перевагою всіх джерсі є здатність розтягуватися: майже на 25% від початкової форми. Натуральні джерсі екологічні і безпечні, вони не викликають алергічних реакцій і шкірних подразнень. Штучні і синтетичні тканини майже не сідають при пранні. Джерсі з натуральних волокон не деформуються при віджиманні, прасування і відпарюванні. Трикотаж з додаванням льняних або синтетичних волокон має високу міцність.
Недоліки
До недоліків джерсі можна віднести такі його властивості:
- після прання довго висихає, так як добре зберігає вологу;
- в ширину тягнеться краще, ніж в довжину;
- не витримує високих температур при пранні, що призводить до деформації виробів;
- вимагає дотримання правил догляду, зазначених на ярлику виробу;
- вовняні джерсі можуть утворювати катишки;
- синтетичний трикотаж здатний електризуватися і «прилипати» до панчіх і колготок;
- віскозне і синтетичні джерсі вимагають низьких температур при прасуванні і погано переносять пар: виріб втрачає первинну щільність і кілька змінює форму.
Різновиди
Як і багато інших тканин, наприклад, креп, джерсі, в залежності від сировини виготовлення, підрозділяється на такі види:
- натуральне;
- штучне;
- синтетичне.
Натуральне джерсі виробляється з натуральних волокон. Крім вовни, також використовують шовк, бавовна льон. Вовняна джерсі буває чистошерстяних і з додаванням віскози або синтетичних волокон. Це дуже тепла, і в той же час дозволяє шкірі дихати, тканину. Бавовняна джерсі виготовляється або з чистої бавовни, або з його суміші з іншими волокнами. Цей трикотаж також відрізняється м'якістю, міцністю і непрозорою текстурою, високою здатністю пропускати повітря і добру гігроскопічність. Незважаючи на низьку здатність до драпіровці, він гарантує велику різноманітність крою виробів.
До бавовні часто додають еластан або лайкру, які до загальних властивостей джерсі додають ще більш високу ступінь міцності, зносостійкості, що продовжує термін служби виробів. Шовкова джерсі виділяється серед інших видів найвищим рівнем м'якості і гладкості. Його фактура тонка, напівпрозора, виблискували красивим оксамитовим блиском. Цей вид трикотажу добре розтягується, а додана лайкра ще більш підсилює цю здатність.
Ця тканина добре пропускає повітря, регулюючи теплообмін. Лляної трикотаж - м'яка тканина, що має матову поверхню. Від інших видів відрізняється більш низькою еластичністю. Шовкові і льняні натуральні джерсі повітряні, дуже приємні при зіткненні зі шкірою і майже не відчуваються в спекотні літні дні.
Сировиною для штучного джерсі служить різного виду віскоза. Головною відмінною рисою віскозного трикотажу є м'якість і гладкість його поверхні. Трикотаж дуже слухняний в шиття, добре драпірується. У нього часто додають лайкру, еластан, спандекс. Ці синтетичні волокна збільшують ступінь розтягування і швидкого відновлення початкової форми вироби. Для виробництва синтетичного джерсі застосовують волокна з лайкри, поліестеру, еластану, спандекса. Синтетичні джерсі відрізняються підвищеною міцністю і довговічністю. За ступенем зносостійкості, легкості і міцності синтетичний трикотаж не поступається навіть нейлону.
Область застосування
Одним з характерних властивостей джерсі є його універсальність. Саме це пояснює широкий діапазон його застосування. З джерсі можна зшити величезне різноманіття виробів. Оскільки цей трикотаж може складатися як з дорогих натуральних волокон, так і більш дешевих штучних і синтетичних, то сфера його застосування дуже широка: від дорогих вечірніх нарядів до повсякденного одягу, від нижньої білизни до курток.
Трикотаж джерсі застосовують для шиття:
- нижньої жіночої і чоловічої білизни - труси, майки нічні сорочки, піжами, ліфи;
- суконь для жінок;
- футболок і штанів;
- одягу для дітей;
- верхнього жіночого та чоловічого одягу - куртки, пальто, жакети і піджаки;
- одягу для будинку - халати.
Для нижньої білизни застосовують тонкий віскозний, бавовняний або дорожчий шовковий трикотаж. Нарядні вечірні туалети для жінок шиють з бавовняної джерсі, а повсякденні костюми для офісної роботи як жіночі, так і чоловічі - з вовняного або бавовняного джерсі. Теплий вовняний трикотаж йде також на виготовлення верхнього одягу: пальто, курток, а також гарних елегантних кардиганов, тунік, пончо, жакетів. Дуже красиво виглядають чоловічі та жіночі светри і пуловери з вовняного трикотажу.
Завдяки властивостям джерсі з нього можна зшити плаття будь-якого фасону: відверту сукню-футляр або прямого крою, расклёшенние сукні від талії або грудей, з драпіруванням. Легкий віскозний і бавовняний трикотаж йде на пошиття літніх суконь, блузок, топів. Окреме місце займає спортивний одяг (футболки, шорти, куртки), а також одяг для дітей (сукні, кофтинки, толстовки, штани, джемпера).
Рекомендації по догляду
Вироби з трикотажної тканини можна носити протягом довгого часу і в будь-яку погоду, і вони збережуть свій зовнішній вигляд, якщо дотримуватися деяких нескладних правил догляду.
- Прати одяг із джерсі допустимо і руками, і в пральній машинці-автомат із застосуванням м'яких миючих засобів. Режим прання залежить від різновиду трикотажу: для бавовняного він буде дещо іншою, ніж для шовкового або синтетичного. У будь-якому випадку трикотаж добре переносить прання в щадному режимі і при температурі води не вище 40 градусів.
- Полоскати речі після прання потрібно не в холодній воді, а в теплій (близько 20 градусів). За такої умови тканина зберігає насиченість свого кольору.
- Не можна прати білий трикотаж спільно з речами, пофарбованими в інші кольори, так як це може привести до фарбування джерсі.
- При машинному пранні при віджиманні встановлюється також легкий режим з невеликими оборотами.
- Сушити вироби рекомендується в розправленому вигляді на горизонтальній рівній поверхні. Забороняється сушити їх поблизу або на приладах опалення.
- Гладять джерсі при найнижчій температурі праски, використовуючи вологу тонку тканину (бавовняну або марлю). Можна також використовувати отпариватель на прасці: в даному випадку виріб необхідно гладити з вивороту, це допоможе уникнути блискучих відбитків від праски.
- Зберігати речі потрібно акуратно складеними або на вішалці в провітрюваному приміщенні, не допускати тривалого перебування на сонці, що може привести до вицвітання тканини.
- Трішки соромлячись трикотажну річ можна розправити без праски. Для цього її потрібно повісити на вішалці над ємністю з гарячою водою. Від пара складки швидко розпрямляться. Також надходять після тривалого зберігання речі і при деякій втраті її зовнішнього вигляду.
Зазвичай на ярлику кожного виробу вказуються правила догляду з урахуванням виду тканини. Це допомагає правильно доглядати за джерсі.
Відгуки
Як показують численні відгуки, тканину джерсі користується великою популярністю і попитом. Споживачі особливо відзначають тривалий термін служби трикотажу при збереженні зовнішнього вигляду і початкового його кольору. Жінкам подобається, що джерсі вигідно підкреслює фігуру. Як вказують споживачі, костюми з вовняного джерсі добре гріють в холодну погоду. Багато батьків вважають за краще купувати своїм дітям нижню білизну і верхній одяг з бавовняного трикотажу, оскільки він дозволяє шкірі дихати і не викликає шкірних подразнень. Людям дуже подобається зручність в носінні трикотажного одягу: чи не мнеться, не втрачає початкової форми, тканина «дихає» і до того ж вимагає лише мінімального догляду.
Великий асортимент одягу з джерсі дозволяє комбінувати і поєднувати речі і кожен день виглядати по-новому. Також наголошується, що тканину легко очищається від невеликих місцевих забруднень. Споживачі, які самі шиють речі, вказують на те, що тканина дуже зручна в шиття, з неї можна зшити одяг будь-якого фасону. Дуже подобаються і домашні варіанти джерсі - халати, піжами - за зручність і комфортність при носінні.
Аналізуючи висловлювання споживачів, можна сказати, що відгуки про джерсі тільки позитивні, а це свідчить про його дійсних достоїнства і пояснює широку популярність.
Про те, як вибрати трикотажну тканину джерсі, дивіться в наступному відео.