
Страйп-сатин: що це за тканина і де використовується?
Страйп-сатин є однією з різновидів жаккардового сатину. Тканина користується високим попитом, володіє відмінними експлуатаційними характеристиками і хорошими декоративними властивостями. Матеріал широко використовується для пошиття постільних комплектів, покривал і одягу.
Склад і властивості
Страйп-сатин відноситься до тканин класу люкс і відрізняється блискучою поверхнею з чітко позначеним двостороннім малюнком, що складається з чергуються смужок глянцевого і матового виконання. Своєю назвою страйп-сатин також зобов'язаний наявності смуг, які лунають в перекладі на англійську як stripe.
Блискуча ефектна поверхню виходить при особливому способі плетіння ниток, в процесі якого один качок перекриває чотири нитки основи, зрушуючи на одну нитку з кожним новим поруч. Завдяки особовому уточнив настилу формується полотно набуває надзвичайну гладкість і красивий переливається блиск. За своїм складом страйп-сатин повністю натуральний і складається на 100% з бавовни. Однак для додання матеріалу більшої декоративного ефекту іноді в його склад додають лайкру, через що блискучі смуги виглядають більш нарядно і ефектно відтіняються матовими.




Крім того, що матеріал виглядає досить стильно і вишукано, він відрізняється високою стійкістю до механічних впливів. Без втрати яскравості фарб і без втрати первинних форм тканина здатна перенести понад 300 циклів прання / прасування, що є досить високим показником для матеріалів цієї категорії.
Крім того, при виготовленні тканини виробники використовують тільки натуральні барвники, що в поєднанні з бавовняним складом робить тканину абсолютно гіпоалергенної і екологічно безпечною. Фарба наноситься на нитки безпосередньо перед початком плетіння, а технології, за допомогою яких відбувається фарбування, дозволяють проникнути барвним речовин вглиб волокнистої структури ниток. На заключному етапі виробництва полотна проходять спеціальну обробку, що захищає поверхню матеріалу від втрати блиску і вигоряння.



Переваги і недоліки
Високий споживчий попит і велику кількість схвальних відгуків про страйп-сатині зумовлені низкою незаперечних переваг цього матеріалу.
- Тканина є досить міцною і зносостійкого, що пояснюється досить високою щільністю, що становить від 140 до 180 г / м2.
- Страйп-сатин не схильний до осипання, через що його досить легко розкроювати і шити.
- Матеріал не схильний до деформації і усадки, що дозволяє не турбуватися про збереження первісного вигляду речей після прання.
- Різноманітність геометричних орнаментів і відтінків значно полегшує вибір і дозволяє придбати тканину на будь-який смак.
- Незважаючи на те що поверхня матеріалу є гладкою і шовковистою, постільна білизна, зшите з страйп-сатину, не липне до шкіри і не бгають.


Крім очевидних переваг страйп-сатин має і свої слабкі сторони. Перш за все це низька повітропроникність. Матеріал не здатний забезпечувати повноцінний повітрообмін, через що в літній період спати на постільній білизні, зшитому з цієї тканини, досить некомфортно. Ще одним мінусом вважають високу вартість страйп-сатинових виробів, що, втім, цілком зрозуміло їх натуральним походженням. До недоліків відносять і той факт, що при наявності матраца з синтетичним покриттям простирадло часто зісковзує з ліжка, що викликає певні незручності при використанні постільних комплектів. Однак на м'яких диванах і бавовняних наматрацниках тканину поводиться по-іншому і не завдає незручностей сплячим.
Область застосування
Сфера використання матеріалу досить широка. Його часто застосовують для пошиття постільних комплектів, нижньої білизни, суконь, чоловічих сорочок, штор, фіранок, скатертин та покривал, а також використовують у вигляді підкладкової тканини для суконь і плащів. При цьому одяг і постіль шиють з менш щільних видів страйп-сатину, щільність яких варіюється від 120 до 150 г / м2, тоді як домашній текстиль, штори і покривала вимагають використання більш щільного і жорсткого матеріалу, з показниками 180 г / м2.

Зшити яку роботу з страйп-сатину зможе навіть починаюча швачка. Це обумовлено тим, що завдяки наявності добре помітних смуг прокласти ідеально рівну строчку не складе особливих труднощів. Високі декоративні якості тканини обумовлені ще й тим, що присутність смуг добре підходить під багато стилів. Наприклад, смугасті штори, пледи і скатертини здатні ідеально вписатися в англійську інтер'єр. А строгий геометричний візерунок добре підійде для пошиття ділового одягу, наприклад, костюмів, суконь чи спідниць.

Всі моделі одягу, зшиті з страйп-сатину, відрізняються високою несучістю і на продовженні тривалого часу не втрачають свого первісного зовнішнього вигляду. Фасони для таких речей зазвичай вибирають найпростіші, що обумовлено тим, що тканина сама по собі дуже красива і не потребує присутності великої кількості прикрашають деталей.
Критерії вибору
Головним критерієм вибору страйп-сатину є його функціональне призначення. Так, якщо купується не готовий виріб, а відріз тканини, то його якість, колір і експлуатаційні характеристики вибираються виходячи з того, що з нього буде шитися. Для постільних комплектів рекомендується купувати полотна білих і світлих тонів, щільністю не вище 150 г / м2. Занадто щільна тканина не буде забезпечувати навіть мінімальної вентіліруємость і спати на такій білизні буде вкрай неприємно. Якщо ж страйп-сатин купується для пошиття портьєри, покривал або скатертин, то в даному випадку потрібно купувати тканину максимальної щільності. Такі вироби будуть відмінно зберігати форми і не обвіснут після першого ж прання. А при покупці матеріалу, який буде використаний в якості підкладкової тканини для спідниць і верхнього одягу, навпаки, краще вибрати найтонше і найменш щільне полотно.
Щільність матеріалу зазвичай вказується в супровідній документації, однак якщо подивитися її можливості немає, то визначити приблизну щільність можна візуально. Для цього потрібно подивитися через полотно на світло. Обриси людей і предметів при цьому повинні бути неясними і досить розпливчастими. Якщо ж крізь тканину чітко видно все, що відбувається навколо, то, швидше за все, на прилавку або підробка, або матеріал, при виготовленні якого була порушена технологія виробництва. Тому від такої покупки краще відмовитися. Також слід перевірити, чи є в документах позначка про мерсеризації. Якщо така позначка стоїть, то тканину можна сміливо купувати і не турбуватися про те, що блиск і яскравість фарб зникнуть після першого ж прання.

Рекомендації по догляду
Незважаючи на те що страйп-сатин відноситься до категорії невимогливих в догляді матеріалів, деякі правила при його пранні зберігати все те ж потрібно. По-перше, прати вироби з цієї тканини слід окремо від інших речей. Матеріал ні в якому разі не можна поміщати в барабан разом з жорсткими тканинами з поліестеру, а також з одягом, прикрашеної стразами, бісером або блискітками. В іншому випадку є ризик витягування ниток з страйп-сатину, після чого прибрати затягування буде вже неможливо. По-друге, важливо дотримуватися і температурний режим. Оптимальною вважається температура від 40 до 60 градусів. Причому матеріал низької щільності краще прати в більш прохолодній воді.

Крім того, наволочки, підодіяльники і одяг перед приміщенням в машинку слід вивертати навиворіт, сушити рекомендується також в вивернутому вигляді. Це запобіжить поява катишков і сприятиме кращому простіриванію виробів. Додавати при пранні забарвлених тканин відбілюючі склади заборонено. Інакше, з огляду на неоднорідну структуру матеріалу, на його поверхні можуть з'явитися світлі розлучення і плями, усунути які буде неможливо. Для прання білих виробів рекомендується використовувати щадні відбілюючі засоби, що не містять хлору.

Сушити страйп-сатинові речі краще на свіжому повітрі, причому домагатися повного їх висихання не потрібно: непросохлі тканину прасується набагато краще і не потребує додаткового зволоження. Гладити вироби рекомендується тільки з виворітного боку на режимі нагріву «Бавовна». Одяг після прасування слід залишити на деякий час на плічках і лише потім прибрати в шафу. Це дозволить волозі, що залишилася в швах, випаруватися, і не дасть речей злежатися при тривалому зберіганні.

Купуючи страйп-сатин, споживачі, як правило, не шкодують про свій вибір. Адже незважаючи на деякі недоліки, тканина здатна внести різноманітність в будь-який інтер'єр, стати окрасою гардеробу і забезпечити спокійний і комфортний сон.
Що таке страйп-сатин і як відрізнити його від інших тканин, дивіться в наступному відео.



