Перкаль: характеристика, склад і застосування
Перкаль є гарним і практичним матеріалом і широко використовується в легкій промисловості при пошитті постільної білизни та одягу. Завдяки високим експлуатаційним характеристикам і прекрасним декоративним властивостям, споживачі все частіше віддають йому перевагу матеріалами цієї цінової категорії.
Що це за тканина і як її виготовляють?
Перкаль користується величезною популярністю на сучасному ринку тканин і текстилю. Відмінні робочі якості матеріалу обумовлені присутністю в його складі бавовняних ниток, що визначають його основні властивості. Однак від інших бавовни матеріалів перкаль відрізняється технологією виготовлення, при якій довговолокниста бавовна просочують спеціальними розчинами. Даний процес називається Шліхтованіе і дозволяє отримувати особливо міцний і приємний на дотик матеріал.
Як клеїть складу - Шліхт - використовують суміш картопляного крохмалю, гліцерину і тваринних жирів. Використання технології шлихтования дозволяє значно підвищити зносостійкість і антистатичність тканини, а також усуває зайву ворсистість, надає приємну гладкість і виключає обривність ниток.
При виготовленні перкаля використовується щільний перехресний тип плетіння, який в поєднанні з обробкою кожної нитки клейовим складом дає на виході дуже міцний по своїй структурі матеріал. Для виробництва перкаля використовують середні і тонкі некручені нитки, при цьому їх щільність становить близько 90-160 штук на кожні 10 см. На більш ранньому етапі виробництва перкаль нагадував за своїм зовнішнім виглядом прорезиненую тканину і використовувався для пошиття парашутів.
Однак з розвитком високотехнологічного ткацького виробництва сучасний матеріал виглядає досить презентабельно і активно використовується для пошиття одягу та постільної білизни. Фарбування перкаля частіше виробляють набивним методом, з використанням в якості малюнка складних широкомасштабних картин і фотодруку. Як барвники застосовують склади високої якості, що не містять токсичних або отруйних складових, і досить стійкі до регулярних прання і вицвітання.
Характеристика і склад матеріалу
До складу перкаля входять бавовна і льон, волокна яких рівномірно обволікаються клеєм. Іноді до бавовняним і лляним ниткам додаються волокна поліестеру, завдяки якому тканину стає ще більш м'якою і еластичною і набуває красивий блиск. Однак частка синтетики в тканини, як правило, невелика, через що перкаль цілком можна вважати натуральним і екологічно безпечним матеріалом. Важливими експлуатаційними властивостями матеріалу є його щільність і стійкість до впливу зовнішніх факторів. Тканина ідеально поводиться при негативних температурах, через що свого часу активно використовувалася в кораблебудуванні для пошиття вітрил і в авіаційному справі для обшивки корпусів перших літаків.
Однак поряд з високою щільністю і міцністю, перкаль поєднує в собі надзвичайну легкість і ніжність. Саме поєднання цих, здавалося б, погано сумісних якостей, робить його несхожим на інші матеріали і значно розширює сферу його застосування. Крім того, вироби, пошиті з перкаля, здатні протягом тривалого часу зберігати яскравість фарб і початкові форми. Ще однією важливою характеристикою в описі матеріалу є його несипучесть і податливість під час шиття. Завдяки цим властивостям тканина ідеально підходить для пошиття складних моделей з достатком вставок з мережив і інших декоративних елементів.
Плюси і мінуси
Високий споживчий попит і велика кількість схвальних відгуків про Перкаль зумовлені низкою незаперечних переваг цього матеріалу.
- Тканина дуже довговічна. При дбайливої експлуатації і своєчасному догляді вироби з перкаля можуть служити 10 і більше років. В середньому, кожна така виріб здатний перенести до п'ятисот прання, що не втрачаючи при цьому своїх початкових характеристик.
- Повна відсутність катишек. Навіть при численних праннях і активному використанні, наприклад, постільної білизни, поверхня не скочується і виглядає як нова.
- Завдяки присутності в складі синтетичних ниток, перкаль дуже легко піддається прасування, а вироби, в яких частка поліестеру трохи вище, і зовсім її не вимагають.
- Тканина не викликає алергічних реакцій, завдяки чому часто використовується для пошиття дитячих постільних комплектів.
- Незважаючи на присутність синтетичних волокон, перкаль не містить статичної електрики.
- Матеріал має дуже високу міцність, однак, разом з тим досить легкий і повітряний. Завдяки щільній структурі тканину ідеальна для пошиття наволочок і напірників. Перкаль не дозволяє пуху і пера вийти назовні, але в той же час забезпечує нормальний повітрообмін, сприяє випаровуванню зайвої вологи і не допускає появи неприємного запаху.
- Тканина відрізняється високими терморегулірующимі властивостями: влітку спати під таким білизною буде не жарко, а в зимовий час - не холодно.
- Матеріал практично не дає усадки і навіть після численних прань не втрачає своїх початкових форм і не деформується.
- Перкаль легко стирається і має помірну брудовідштовхуючими ефектом.
Однак з великою кількістю очевидних переваг слабкі сторони у перкаля також є. До головних мінусів можна віднести досить високу, порівняно з іншими бавовняними і лляними тканинами, вартість. В середньому один метр тканини при стандартній ширині обійдеться більше 300 рублів.
Крім того, матеріал не рекомендується вибілювати і прати в жорсткій воді. Це пов'язано з наявністю в складі тканини клеїть компонента, на який перераховані вище фактори впливають несприятливо. Заборона на відбілювання ускладнює догляд за білими виробами, через що ті швидко втрачають первозданний вигляд і виглядають дещо заперіть.
Виробники
У Росії більшу частину тканин, що надходить на вітчизняний ринок, виробляють ткацькі фабрики, розташовані в м Іваново. Підприємства випускають широкий асортимент перкаля, представлений тканинами різних кольорів і складів. Із зарубіжних виробників поставкою матеріалу на російський ринок займаються ткацькі фабрики Індії, Єгипту і Пакистану. Трохи в меншій кількості присутня продукція з Туреччини і Узбекистану.
Визнаним лідером у виробництві перкаля була і залишається Франція, ткацькі підприємства якої забезпечують цієї практичною і довговічною тканиною практично всю Європу. Поряд зі своїми французькими колегами, випуском перкаля успішно займаються італійські та португальські майстри, продукція яких відноситься до елітних тканин і коштує досить дорого. Так, вартість комплекту середньої цінової категорії знаходиться в межах 460 доларів.
Де використовується?
Сфера застосування перкаля досить широка і перш ніж розповісти про те, де ж використовується ця практична і зручна тканина, слід звернутися до її класифікації. Сучасний виробник випускає два види матеріалу: побутової та технічний. Перший відрізняється підвищеною щільністю, необхідної для запобігання висипання пуху і пера, і відповідно, використовується для виготовлення постільних комплектів. При цьому побутові полотна відрізняються високою гігроскопічністю і повітропроникністю. Це дозволяє користуватися постільною білизною, пошитих з перкаля, протягом усього року. Крім того, завдяки високим гігієнічним властивостям, тканина використовується при пошитті жіночих блуз і суконь.
Другий вид перкаля - технічний - хоч в авіації більше і не використовують, проте, продовжують застосовувати для пошиття парашутів, вітрил і тентів. Такий матеріал має меншу, в порівнянні зі звичайними побутовими, щільність, тому для пошиття напірників і наволочок не використовується. Крім того, з технічного перкаля можна зшити робочий одяг, штори і намет, а в меблевому виробництві з нього часто шиють оббивку для диванів і крісел.
Порівняння з іншими матеріалами
Перкаль часто порівнюють з іншими матеріалами, використовуваними для пошиття постільної білизни. Виходячи з порівняльного аналізу експертів і споживачів, матеріал є міцним середнячком у своїй ніші полотен, а за деякими показниками навіть перевершує деякі з них. Так, якщо порівнювати перкаль і ранфорс, то щільність першого, безсумнівно, вище, однак, другий проводиться з скручених ниток, завдяки чому на дотик більш м'який і легше стирається. В цілому між цими двома матеріалами багато спільного: вони обидва практично не дають усадки після прання, не вигоряють на сонці і приємні до тіла.
При порівнянні софткоттона і перкаля важко віддати пальму першості одному з них, так як матеріали в чомусь схожі, і обидва мають достатньо високі робочі якості. Однак деякі відмінності все ж є. Так, до складу першого входять віскоза і синтетичні мікроволокна, через що матеріал володіє набагато кращими гігроскопічними властивостями, ніж перкаль, тому його часто використовують при виготовленні рушників і домашнього одягу.
Крім того, софткоттон легше прасується і менше мнеться. Але в той же час в Перкаль зміст штучних волокон набагато нижче, тому в плані гипоаллергенности і екологічності він легко обходить софткоттон.
Якщо порівнювати тенсел і перкаль, то в плані експлуатації перкаль, звичайно, краще і зручніше. Тенсел, в основі якого лежить деревна целюлоза, виготовлена з евкаліпта, відрізняється низькою стійкістю до деформації і усадки і вимагає більш обережного і дбайливого догляду. Так, багато виробників рекомендують для виробів, виготовлених з тенсел, тільки сухе чищення. Однак в тому, що стосується гігроскопічності, вентіліруємость і терморегуляції, тенсел має кращі показники.
Критерії вибору
При покупці перкаля необхідно звертати увагу на ряд важливих факторів.
- З огляду на те що тканина відноситься до досить дорогим матеріалами класу люкс, ціна на неї не може бути занадто низькою. Якщо в продажу є товар по підозріло заниженою вартістю, то, швидше за все, це або підробка, або браковане полотно.
- Для того щоб бути абсолютно впевненим у тому, що на прилавку дійсно перкаль, необхідно звернути увагу на переплетення ниток.
При візуальному огляді на перкалевие полотні добре проглядається перехресний тип плетіння з великою довжиною ниток.
- Для візуального визначення щільності, а отже, і міцності тканини, необхідно подивитися крізь неї на світло: якщо матеріал по-справжньому якісний, то ніяких просвітів бути не повинно. В іншому випадку це, швидше за все, підробка, і від покупки такого просвічує полотна краще відмовитися.
- Якщо є така можливість, то рекомендується витягти з тканини нитку і підпалити її. Якщо полотно є справжнім перкаль, то запах буде нагадувати запах згорілого паперу. Якщо ж буде відчуватися синтетична гар і нитка почне плавитися, то на прилавку фальсифікат.
Особливості догляду
Для того щоб вироби з перкаля довгий час не втрачали своєї привабливості і прослужили якомога довше за ними необхідно правильно доглядати. Матеріал відноситься до розряду досить вимогливих в обслуговуванні тканин, тому прання і прасування повинні виконуватися відповідно до певним правилам.
- Температура води при першій пранні не повинна перевищувати 45 градусів. Використовувати відбілюючі засоби, так само як і замочувати або кип'ятити вироби, суворо заборонено. Перед пранням рекомендується помістити білизна в прохолодне приміщення і витримати деякий час. Крім того, білизна не можна крохмалити і використовувати при пранні і полосканні занадто жорстку воду.
- Усі наступні прання можна виробляти в воді з температурою не вище 80 градусів, хоча оптимальними вважаються 60. До використання допускаються виключно м'які миючі засоби або порошок для дитячих речей. Рекомендується також застосовувати кондиціонер. Прання в автоматичній пральній машині повинна проводитися на потужності не більше 800 оборотів в хвилину, а завантаження барабана не повинна перевищувати 50%. Прання наволочок і підодіяльника повинна виконуватися тільки в вивернутому навиворіт вигляді. Це допоможе зберегти малюнок, і буде сприяти кращому відпиранню білизни.
Віджимання рекомендується проводити на малих обертах. Це дозволить значно знизити навантаження на волокна тканини і значно подовжить термін служби виробу.
- Після того як віджимання білизни буде закінчений, речі необхідно відразу дістати з барабана. Залишати перкаль надовго у вологому зім'ятому вигляді заборонено. Сушити вироби можна як вертикальним, так і горизонтальним способом, не побоюючись розвішувати їх на сонці: перкаль не схильний до вигоряння, а сонячні промені дозволять матеріалу швидко і рівномірно висохнути. Однак при развешивании слід враховувати, що вологий перкаль дуже сильно мнеться, тому при розміщенні його на мотузці необхідно якомога менше м'яти вироби. Гладити перкалевие вироби рекомендується відразу після висихання, а оптимальною температурою для прасування вважається 140-150 градусів.
Як видно з вищесказаного, перкаль досить примхливий в обслуговуванні, тому якщо ви не готові до настільки копіткій і делікатному догляду, то краще придбати інший матеріал.
Однак при грамотному виборі і строгому дотриманні правил експлуатації і прання, перкалевие вироби будуть радувати своїх господарів яскравими фарбами, довговічністю і прекрасним зовнішнім виглядом цією дорогою і шикарною тканини.
Про те, як правильно гладити постільну білизну з перкаля, дивіться в наступному відео.