Умови та порядок державної реєстрації шлюбу
Весілля - особливий день в житті кожної людини. У нашій країні для того щоб стати чоловіком і дружиною, необхідно офіційно зареєструвати шлюб. Про те, як це зробити, читайте в нашому матеріалі.
Умови укладення шлюбу
Відповідно до Сімейного Кодексу РФ, шлюб можуть укласти чоловік і жінка, які мають не тільки бажання, але й можливості. Як мінімум, повинні бути відсутніми підстави для заборони вступу в шлюб. По-перше, шлюб в Російській Федерації можливий тільки між різностатевими особами, а по-друге, вік, згідно з яким за законом можна укласти шлюб, встановлений на рівні 18 років. Але є і винятки.
Іноді законодавство допускає укладення шлюбу з 16 років і навіть з 14 років в деяких регіонах (Московська, Бєлгородська, Вологодська, Нижегородська і Калузька області). Знизити шлюбний вік можна, наприклад, якщо майбутня дружина вагітна або молода людина йде в армію (а також в інших, передбачених законом, випадках). Реєстрація шлюбу за виняткових обставин можлива тільки з дозволу органів місцевого самоврядування. При реєстрації шлюбу неповнолітніми також необхідна згода їхніх батьків, а в разі їх відсутності - опікунів.
Реєстрація шлюбу відбувається після подачі заяви та всіх необхідних довідок. Як правило, термін реєстрації шлюбу призначається після закінчення 30 днів після дати подання заяви та не пізніше 12 місяців з дня його написання. На практиці ж доводиться чекати близько двох місяців, однак влітку наречених більше, тому термін може бути довшим.
Сам процес одруження може проходити у формі урочистої церемонії в окремому залі з гостями, кільцями, весільним платтям, свідками, рушником і музикою. Однак атмосфера може і не бути урочистою - можна розписатися в кабінеті державного реєстратора записи актів громадянського стану навіть без сукні нареченої і кілець. Кожен вибирає те, що йому до душі і по кишені. В тому і іншому випадку молодята отримають те, за чим прийшли, - визнання свого добровільного згоди вважати другу половину дружиною або чоловіком і, відповідно, поява у останнього прав і обов'язків, згідно з чинним законодавством. Також важливо відзначити, що реєстрація шлюбу відбувається тільки при особистій присутності бажаючих укласти шлюб осіб.
Але бувають випадки, коли укладення шлюбу неможливо. Вони прописані в законодавстві Російської Федерації, а саме - в Сімейному Кодексі.
До них відносяться:
- знаходження особи в зареєстрованому шлюбі;
- між родичами (заборонені союзи зі своїми бабусями, дядьками, братами, сестрами, племінниками);
- якщо наречений або наречена (або обидва) є недієздатними (визнані за рішенням суду такими);
- між усиновителями і усиновленими.
У тому випадку, якщо ви отримали відмову в реєстрації союзу, його завжди можна оскаржити у вищестоящу організацію або до суду. Порядок оскарження простий.
Медичне обстеження перед укладенням шлюбу проходити необов'язково, це робиться тільки за бажанням пари. Причому результати обстеження особи можуть бути повідомлені парі спільно тільки за згодою на це обстежуваного. В іншому випадку - це лікарська таємниця, відома лише пацієнту і лікарю. Однак якщо після укладення шлюбного союзу з'ясується, що чоловік хворий венеричним (або будь-яким іншим) захворюванням і не повідомив про це до укладення шлюбу другому чоловікові, даний союз може бути визнаний недійсним, і шлюб буде анульовано.
Необхідні документи
Якщо чоловік і жінка досягли шлюбного віку і реєструють союз вперше, то від них вимагається заповнення заяву за формою 3 встановленого зразка і оплата державного мита. Можна також подати заяву через сайт державних послуг, запевнивши його електронними підписами. Крім цього, існує можливість подати заяву про бажання вступити в союз з нотаріально засвідченої підписом другої особи.
У заяві вказується, що згода осіб є добровільним, підтверджується відсутність підстав для заборони вступу в шлюб, вказується вік, інформація про наявність дітей. Також надається персональна інформація, записана в документах, що засвідчують особу, прописується те, яке прізвище буде носити кожен з подружжя після укладення шлюбу, відзначається національність, освіту, сімейний стан на момент вступу в шлюб. Заява це спільне і підписується обома особами. До заяви додаються документи, що підтверджують викладені вище факти. Державне мито встановлена в розмірі 350 рублів. Урочиста реєстрація буде коштувати трохи дорожче.
У поточному році стала можливою реєстрація шлюбу в будь-якому регіоні Російської Федерації, незалежно від реєстрації місця проживання. Для подачі заяви досить звернутися в будь-який ЗАГС на території країни (без прив'язки до реєстрації місця проживання). Можлива і реєстрація наречених без прописки одного з майбутнього подружжя. Відсутність реєстрації місця проживання не чинить паспорт недійсним, і працівники ЗАГС не мають права відмовити в прийомі заяви і проведенні реєстрації шлюбу. У заяві лише необхідно вказати, що місце постійного проживання відсутній.
Правила подачі заяви в терміновому режимі
Існують випадки, коли реєстрацію потрібно прискорити і провести її не через місяць-два і більше, а набагато швидше - в термін до місяця з моменту подачі заяви.
Розглянемо найпоширеніші з них:
- вагітність жінки - довідка з лікарні прискорить дату реєстрації;
- важка хвороба майбутнього чоловіка;
- тільки що народжений малюк, батьками якого є майбутнє подружжя;
- тривале відрядження одного з майбутнього подружжя.
У таких випадках дату укладення шлюбу можна дізнатися в момент подачі заяви. Необхідно пам'ятати, що вказуючи підстави для термінової реєстрації, завжди потрібно прикладати офіційний документ, що підтверджує обставина, що дає підстави для реєстрації шлюбу в більш короткий термін.
особливості процедури
Як ми вже обговорили вище, реєстрація може бути як урочиста, так і неурочистий. Може вона бути термінова і проста. Можна розписатися в РАГСі, а урочисту церемонію провести в будь-якому місці, що сподобалося. Для цього пара розписується в РАГСі, отримує свідоцтво про укладення шлюбу і вже в урочистій обстановці з гостями і в красивому місці проводить зворушливу церемонію з красивим платтям, кільцями. Все це, як правило, відбувається в якомусь мальовничому місці, щоб радість від одруження запам'яталася надовго і молодим, і їх гостям.
Якщо молоді не хочуть свята або традиційного весілля, вони можуть зареєструвати шлюб без сукні і кілець в будь-який, навіть будній, день (крім неділі та понеділка). При неторжественно реєстрації присутнім можуть тільки майбутнє подружжя і фотограф. Гості в даному випадку можуть привітати молодих тільки на вулиці.
Можна провести термінову реєстрацію шлюбу, наприклад, при вагітності. А можна і призначити термін з моменту подачі заяви протягом 12 місяців. Однак при такому великому терміні необхідно підтвердити своє бажання реєструвати шлюб. У різних РАЦСах - в різні терміни (від двох тижнів до місяця до передбачуваної дати укладення шлюбу). У разі хвороби або непередбачених обставин дату реєстрації шлюбу можна перенести, написавши про це відповідну заяву і приклавши підтверджують офіційні документи.
Про те, як подати заяву в ЗАГС, дивіться в наступному відео.