
Меланхолік: характеристика, плюси і мінуси темпераменту
У кожної людини є певний тип темпераменту, за яким визначаються його риси характеру і поведінку в суспільстві. Найцікавішими людьми вважаються меланхоліки. Вони відрізняються вишуканістю і витонченістю, люблять красу, літературу, музику і поезію. Більшість з них володіють високим інтелектом і різними талантами.

Хто це такий?
Тип темпераменту меланхолік відкрив Гіппократ, в перекладі з грецького визначення «мелена холе» означає «чорна жовч». Люди, у яких меланхолійний темперамент, мають таке короткий опис: вони занадто замкнуті, схильні до частих депресій, відчужені і емоційні. Оскільки представники даного темпераменту вразливі, вони швидко піддаються тривозі і розладу. Незначні проблеми і невезіння можуть їх легко вибити з життєвої колії, глибоко поранити і викликати печаль. Коли проявляються такі ознаки засмучення, важливо, щоб поруч з меланхоліком знаходилися близькі люди, здатні не тільки його підтримати у важкі хвилини, але і вміють співпереживати.

Незважаючи на те що меланхолійний темперамент характеризується слабкими рисами, його власники вразливі і завдяки тонкості душі відмінно себе проявляють в творчості. Щоб уникнути формування інтроверсії і виробити стійкість до несприятливих обставин, таким людям необхідно вчитися контролювати емоційні реакції. Після цього вони можуть стати соціальними індивідами і просто справлятися з будь-якими завданнями і труднощами. Крім цього, меланхолікам слід ретельно вибирати своє оточення і спілкуватися зі значущими людьми.

Характеристика
Меланхолійний характер багатогранний, в ньому може одночасно поєднуватися аналітичність, інтроверсія, упертість, педантичність і перфекціонізм. Одним з найбільш провідних якостей цього психотипу вважається впертість. Завдяки йому людина має своє особисте бачення і думка, що він вважає ідеальним і правильним. Ці риси роблять меланхоліка відокремленим, оскільки з ним не всім легко йти по одному «напрямку життя». Крім цього, у меланхоліків також помічаються такі якості, як висока інтуїція і схильність до інформаційного аналізу. Їм характерно постійно будувати плани дій, для таких людей важливо виховання і точний режим дня, тому їх часто відносять до занудам.

Представники даного темпераменту люблять скаржитися, у них постійні інтереси і смаки, які ніколи не змінюються. Спілкуватися з меланхоліки складно, так як вони практично не вміють просити безпосередньо, але часто починають «хникати». Якщо створюються конфліктні ситуації, то можна бути впевненим, що їх ініціатором є саме меланхолік. Він не терпить, коли його намагаються виховувати, вважає за краще все бачити в ідеальному порядку, який сам придумав. При цьому спір не вважається способом для самоствердження, хлопець або дівчина просто хочуть привести свої аргументи, після чого заспокоюються.

У меланхоліка відсутня така риса, як підтвердження переваги, їх самооцінка занижена, тому вони не вважають себе гідними подяк або компліментів. Підліток меланхолік часто екстраверт, його можна охарактеризувати як замкнуту особистість. Нервова система молодих людей ранима і часто схильна до стресів, тому до них слід мати особливий підхід. Яскравим якістю меланхоліків є перфекціонізм, завдяки якому вони все роблять певним чином. Через це створюється багато труднощів для оточуючих, оскільки на порожньому місці створюються великі проблеми.

Екстровертірованний характер часто стає причиною депресій. Якщо вказати меланхолікові на його помилки, то він швидко засмучується, втрачає душевну рівновагу і починає вважати себе нікчемним. Різке зниження самооцінки може викликати мляве стан, апатію, і якщо з цим не боротися, то можливо самознищення особистості. Люди починають себе звинувачувати за те, що не відповідають чиїмось вимогам. Допомогти в подібних ситуаціях можуть тільки рекомендації психологів.

Крім цього, до розладу меланхоліків може привести і недосконалість інших. Їм незрозуміло, як люди живуть не за їхніми правилами. Тому часто оточуючим доводиться просити вибачення у меланхоліка навіть за те, що вони не робили. При цьому подібна строгість характерна проявляється тільки зовні, насправді ж усередині у представників даного темпераменту відбувається боротьба. Вони переживають з приводу ситуації, що склалася і засмучуються, що навколишній світ не відповідає їх стандартам.

Характер у меланхоліків педантичний, це пояснюється тим, що він сформований з перфекціонізму і схильності до високого аналізу. Завдяки цим рисам люди приділяють пильну увагу навіть дрібними деталями. Вони не вміють сприймати загальну картину життя, для них існування - це окремі епізоди і «пазли», яке скласти воєдино неможливо. Через неповного прийняття реальності меланхолік не бачить суті, тому в кінцевому результаті його можуть очікувати великі розчарування.

Що ж стосується аналітичності, то нав'язливе прагнення до деталізації є досить корисним якістю характеру. Найголовніше, щоб його було в міру, інакше вийде негативне сприйняття особистості. Оскільки меланхоліки часто страждають неврозами, викликаними регулярної обробкою інформації, їм необхідно реально оцінювати ситуацію і намагатися бачити завдання не тільки зовні, але і добиратися до її внутрішньої істини. Це підвищить їхню самооцінку і знизить ризик відчуженості.

Провідними рисами характеру вважається також чутливість і емоційність, які вказують на те, що меланхолік є одночасно великим вигадником, фантазером і романтиком. Представники цього темпераменту виявляють високу чутливість не тільки до всього гарного, прекрасного, але і до несправедливості. Тому будь-яке неправильне ставлення до інших може викликати у них обурення. Особливо це стосується хамства, грубості і невихованості. У відповідь на них меланхолік не проявить агресії, він може просто заплакати.

Підводячи підсумки, в меланхоліків можна виділити наступні риси:
- прагнення до самотності;
- складність у виборі оточуючих для дружби і спілкування;
- сором'язливість;
- невпевненість у собі.

Щоб таким людям відновити душевну гармонію і відчути себе потрібними в житті, слід намагатися максимально направляти енергію в творче русло. Це допоможе розширити кругозір і не звертати увагу на негативні сторони життя, помічаючи тільки найпрекрасніше. Потрібно також переглянути своє ставлення з людьми і не намагатися їх звинувачувати в усіх дрібницях, які не мають значення.
Чоловік
Представники сильної статі, у яких меланхолійний характер, відрізняються пунктуальністю і серйозністю. Вони відмінно володіють манерами гарної поведінки, тому їх можна вважати справжніми джентльменами. Такі чоловіки завжди готові захищати свою кохану. Оскільки меланхоліки звикли складати і реалізовувати свої плани, будуючи чіткі розрахунки, вони завжди дотримуються даних обіцянок. Крім цього, такі хлопці надійні в стосунках, і якщо зустрічаються з дівчиною, то відступати від наміченого шляху ніколи не будуть.

Чоловік меланхолік має витонченою натурою, через це все близько бере до серця і важко переживає розставання. Тому йому необхідно вибирати другу половинку, яка б повністю відповідала організації його душі. Крім цього, дівчина повинна бути чутливою і помічати зміни в його настрої. Це допоможе знизити в темпераменті партнера песимізм і тривожність. Таким хлопцям складно знайомитися з дівчатами, вони занадто сором'язливі, тому часто залишаються самотніми.

Хлопці меланхолійного типу стають непоганими музикантами, поетами, психологами та художниками. Щоб домогтися чогось у кар'єрі, їм потрібно навчитися спілкуватися з людьми, які не закриватися в собі, а негативну енергетику, який проявляють стресами і переживаннями, направляти в творче русло.
жінка
Меланхоліки дівчата схильні до споглядальності і тривалого роздуму. Вони можуть цілими годинами сидіти в роздумах і не проявляти активності. Для таких дам найбільшою складністю в житті є суперечки і конфлікти, через які вони швидко впадають в апатію. Жінки меланхоліки не люблять гучних і великих компаній, тому на пропозицію піти на вечірку вони дадуть відповідь відмовою і віддадуть перевагу залишитися вдома. Друзів у таких дівчат мало, вони намагаються підтримувати старі знайомства і неохоче заводять нові.

Представниці меланхолійного темпераменту характеризуються заниженою самооцінкою і невпевнені в своїх почуттях. Вони сумніваються в своїй привабливості, закомплексовані і можуть часто займатися самоаналізом і самокритикою. Багато дівчат меланхоліки мають високу життєвою енергією. Вони активні, веселі, але це займає багато сил, на відновлення яких потрібно довгий час.

Жінки меланхоліки вважаються романтичними особистостями, тому часто «парять в хмарах» і проводять багато часу в фантазіях і мріях. Її другою половинкою можуть бути тільки романтичні, рішучі, сміливі і шляхетні чоловіки. Якщо дівчині не вдається знайти свій ідеал, то вона може швидко почати турбуватися і надовго забути про відносини, залишаючись самотньою. Представниці даного темпераменту вірні дружини і відмінні домогосподарки, вони серйозно ставляться до виховання дітей і шлюбних уз. Точно так же, як і чоловіки, жінки-меланхоліки найкраще себе проявляють в творчості.

дитина
Діти меланхоліки досить добрі і тихі, спокійно себе почувають в оточенні рідних і близьких людей, які їх не скривдять. Якщо ж дитина потрапляє в незнайоме суспільство, то може відразу перестати грати і розмовляти, спостерігаючи за всіма з повною недовірою. На їхню думку, незнайомі люди можуть заподіяти їм біль або шкоду, хоча насправді підстав для цього немає. Меланхоліки малюки дуже вразливі, вони завжди слухають дорослих або більш старших дітей, тому можуть піддаватися залежності від інших.

Дитина з таким темпераментом намагається уникати конфліктних ситуацій і не сперечається. Він любить усамітнюватися і займатися своєю улюбленою справою, оскільки швидко втомлюється від активних і галасливих однолітків. Подібних дітей не слід звинувачувати або лаяти, з ними необхідно розмовляти спокійно і пояснювати причини помилок. Підвищеного тону меланхолік не сприймає, тому просто кричати на нього не можна.

Що дитина правильно сформував свою особистість і був впевненим, його необхідно всіляко підтримувати і дарувати любов. Діти даного темпераменту люблять займатися читанням, музикою, аплікаціями і малюванням.
Переваги
Незважаючи на те що меланхоліки дуже емоційні і чутливі, у такого характеру є і плюси. Емоції таких людей чітко виражені, тому навіть найменший дрібниця може їх порадувати або ж довести до сліз. До позитивних рис даного темпераменту можна віднести такі моменти.
- естетика. Тонка натура і любов до прекрасного робить чоловіків джентльменами, а жінок - солідними дамами.
- Можливість передбачення складнощів. Постійна тривога і побоювання виводять меланхоліка з рівноваги, але це допомагає їм заздалегідь уникнути неприємностей.
- Схильність до серйозних стосунків. Представники цього психотипу ретельно вибирають собі оточення, тому коло їх спілкування обмежений. Якщо партнер заслужив довіру, то зв'язок з ним буде міцною і довгою. Меланхоліки є найбільш відданими і надійними друзями, постійні у виконанні обіцянок.

Недоліки
Меланхоліки вимагають частого відпочинку, так як швидко втомлюються. Під час подібних пауз вони знаходяться в роздумах і знаходять цікаві ідеї для нових проектів. Такі люди мають чистою душею, нешкідливі, але в їхньому характері є і мінуси.
- замкнутість. Суєта і галасливі компанії стомлюють меланхоліків, тому вони вважають за краще знаходитися в гордій самоті. Крім цього, цим людям складно розкривати і проявляти свої почуття.
- підвищена тривожність. Оскільки власники такого темпераменту не вважають себе героями, то їм доводиться постійно побоюватися і боятися, що та чи інша ситуація закінчиться погано.
- песимізм. Подібні люди не народжуються песимістами, ними пізніше стають внаслідок частих зіткнень з життєвими труднощами. Тому в зрілому віці чоловіки і жінки починають «нити» і скаржитися на долю. Відчай вважається вираженою рисою меланхоліка.
- Нестійкість до стресів. Емоційний вибух чекає меланхоліків практично на кожному кроці, тому навіть дрібна неприємність переживається ними як велике потрясіння. Відновлюються такі люди болісно і довго. Стреси гальмують їх активність і перешкоджають самореалізації. Через постійну готовність до бідам меланхоліки не помічають фарб життя.

Відомі люди
Меланхоліки вважаються творчими особистостями, тому такі знаменитості часто зустрічаються в світі музики, поезії та живопису. Так, наприклад, Сергій Єсенін, відомий російський поет. Він володів тонкою натурою і лірично описував не тільки природу, а й звуки, запахи. Американський новатор в області комп'ютерних технологій і бізнесмен Білл Гейтс теж представник даного темпераменту. Незважаючи на негативні риси меланхолії, він став одним з найбагатших людей планети.

Можна також виділити серед меланхоліків і такі знамениті особистості, як Брітні Спірс, Майкл Джексон і Максим Галкін. Цей список доповнюють не тільки музиканти, але і актори (Марина Савіна, Дені Дідро). Тому не можна сказати, що даний тип характеру хороший або поганий. У кожної людини він формується умовами життя, оточенням і впливом виховання.

Поради
Меланхоліків відносять до інтровертів, так як їм комфортніше перебувати в маленькому колективі. Великі і галасливі компанії доставляють цим людям незручність. Тому роботодавцям дані нюанси варто враховувати при наборі персоналу. Крім цього, меланхолікам найкраще підходять професії, що вимагають посидючості, монотонності і аналізу. Це може бути музика, архітектура, дизайн, програмування і театральне мистецтво. Що ж стосується роботи, пов'язаної зі спілкуванням і організацією проектів, то це не для них.

Оскільки риси людського психотипу можуть з роками змінюватися, то у меланхоліка є шанси краще жити: активно проявляти себе в стосунках і перестати бути замкнутої особистістю. Меланхолія не є приводом для смутку, туги і смутку, щоб змінити світогляд, таким людям слід просто виконувати основні акценти на свої нестандартні здібності і таланти. Крім цього, потрібно розуміти, що психологічний захист є не тільки «бронью» для психіки, але і ворогом, який може нашкодити особистості.

Якщо постійно «включати» психологічний захист, то можна не помічати важливіші події і втратити шанс в досягненні успіхів. В результаті людина «ламається», прив'язується тільки до одного місця і стає невдахою. Щоб не допустити подібного, меланхолікам слід виключати прояв такої псіхозащіти, як ідентифікація, проекція і уникнення. Ідентифікація викликає емпатію і боязнь всього нового, проекція знищує внутрішню рівновагу і робить особистість безвідповідальною, а уникнення переповнює людини загостреною чутливістю.

Щоб меланхолік міг відчути себе справжньою особистістю і повністю розкритися, йому необхідно врахувати наступні рекомендації психологів.
- Не потрібно в кожній ситуації бачити масштабну проблему. Захищаючи себе від необгрунтованої тривоги, вийде зберегти внутрішній спокій і продовжити дію, не загострюючи увагу на слабкостях. Особистостям необхідно пам'ятати, що вони максимально корисні і плідні.
- Ставлячи мети, меланхолікам потрібно самостійно займатися підбадьорювання. Підвищена тривожність і невпевненість у важкій ситуації викликає зворотну реакцію - замкнутість і вразливість. Тому якщо є позитивна енергетика і підтримка, то з несприятливою ситуацією впоратися набагато простіше.

- Завжди слід вірити в свої ідеї і не чекати на їхню адресу аргументації або критики інших. Високий рівень емпатії і чутливості дозволяє представникам даного типу темпераменту першими відчувати «напрям вітру» і передбачити правильне проектування успішних планів в тій чи іншій області. Такі люди не впевнені в особистих ідеях, приступають до їх реалізації тільки тоді, коли отримують загальне визнання. Якщо ж проект залишився непоміченим, то про нього ніхто не дізнається. Щоб цього не допустити, потрібно не мовчати і сміливо просувати свої ідеї, не вимагаючи від них самостійного втілення і поглибленого обгрунтування.

- Не можна бути в житті одинаком. Якщо представники інших темпераментів в екстремальних ситуаціях влаштовують крик, суєту і «бурю», то меланхолікам властива незвичайна реакція - повне заціпеніння і загальмованість. Іноді подібний прояв може бути досить небезпечним. Наприклад, льотчик замість того, щоб катапультуватися, просто «застигне в заціпенінні». Тому щоб справлятися з ознаками заціпеніння, меланхолікові слід проходити спеціальні навчальні тренінги, які допомагають не тільки знаходити вихід в складних ситуаціях, а й часто рятують життя.

- Не потрібно боятися швидких змін в житті. Динамічний розвиток подій викликає у меланхоліків зниження активності, смуток, тому їм важко подолати труднощі. Якщо ж перестати цього боятися і виключити особисту неспроможність, то шансів впоратися з проблемою більше. Так, наприклад, багато лікарів практикують подібну методику при лікуванні хворих. Вони себе позитивно налаштовують і одужують. Крім цього, таким людям слід займатися самопідтримки і спиратися на спогади з минулих вдалих ситуацій, нехай навіть незначних.

- Уникнути стресу допоможе розвиток певних навичок в поведінці. Головною причиною депресії і психологічного виснаження вважається стан цейтноту. При цьому меланхоліки можуть заздалегідь передбачати несприятливі ситуації, тому їм простіше підготуватися до роботи і виключити проблеми.
- Досягти успіхів у професійній діяльності можна шляхом підвищення самовпевненості і самооцінки. Не потрібно прагнути все робити найкращим чином і критикувати свою роботу, так як на це йде багато часу і цінність проекту втрачається. Важливо пам'ятати, що найголовніше в житті - досягнення успіху. Тому якщо нескінченно коригувати свої плани, то можна їм нашкодити і знизити ефективність, в результаті така робота не матиме сенсу. Будь-який проект необхідно вважати ідеальним і максимально вести його до реалізації.

Про те, як дізнатися меланхоліка, дивіться в наступному відео.


