Екзальтований тип особистості: особливості, причини, діагностика та лікування
14.04.2019 0

Екзальтований тип особистості: особливості, причини, діагностика та лікування

Психологія
В закладки


Емоції - невід'ємна частина життя будь-якої людини. Люди радіють певним подіям, сумують за деякими приводів, сміються, плачуть, зляться і все це прояв особливих механізмів в психіці, які відповідають за душевний підйом і спад.

Але буває, що емоції у деякої категорії людей носять настільки сильний і яскравий характер, що це вважається відхиленням від норми і в психології називається екзальтованістю або афективно-екзальтованим поведінкою. Що означає це поняття?

Характеристика

Екзальтованість - це прояв інтенсивних реакцій на той чи інший зовнішній подразник. Психіка у такого типу особистості знаходиться в украй збудженому стані, причому сама причина подібного душевного підйому зазвичай не відповідає бурхливої ​​реакції на неї.

Варто розуміти, що кожній людині властиво яскраво висловлювати свої емоції, наприклад, заплакати від щастя в зв'язку з якимось важливою подією. Але така поведінка проявляється епізодично.

Якщо ж бурхлива реакція стає частиною особистості, тобто міцно закріпленої моделлю поведінки, властивістю характеру, пов'язаних з яскравим виразом емоцій, то мова йде про акцентуації. Подібна крайність була вперше розглянута німецьким психіатром Карлом Леонгардом. Він описав значення поняття екзальтованості, назвавши її «темпераментом тривоги і щастя».

Людина з наявністю подібної акцентуації здатний пристрасно радіти чогось і через секунду смертельно тужити, причому різку зміну настрою може викликати лише пролита на штани чай або погані новини по телевізору. Це означає, що від радості до горя (і навпаки) у екзальтованого типу особистості вкрай маленьке емоційний відстань, тому зміна настрою відбувається різкими стрибками. Іншими словами, це своєрідний культ емоцій.

Симптоми і діагностика

Цікаво, що подібної акцентуацией володіють приблизно п'ятнадцять відсотків всіх людей. При цьому чоловіка з таким типом темпераменту можна зустріти набагато рідше, ніж жінку. Це і логічно, адже жінка, по суті, схильна до більшого прояву сильних емоцій.

Ознаки або симптоми, які відрізняють поведінку екзальтованого людини від інших:

  • Головною особливістю вважаються різкі емоційні скачки від радості до смутку і навпаки. Така людина завжди ридає над зворушливим фільмом або книгою.
  • Екзальтований тип особистості зазвичай багато і голосно говорить, заразливо сміється.
  • Часто він заводить тварин і щиро розчулюється, дивлячись на них, відчуваючи до них найніжніші почуття.
  • Така людина доброзичливо ставиться до інших, він завжди готовий прийти на допомогу, чужі проблеми чіпають його до глибини душі, в ньому сильно альтруїстичне початок.
  • Але в той же час знаходяться люди, до яких подібний психотип відчуває крайню ворожість, навіть ненависть.
  • До негативних особливостей відносяться схильність до перебільшень, необгрунтована паніка і драматизація тій чи іншій ситуації, висока тривожність.
  • Така категорія людей, як правило, часто закохується, при цьому яскраво виявляє свої почуття. Екзальтовані особистості справжні романтики, їх почуття щирі, а ось їх прояв часто може бути настирливим і навіть недоречним.
  • Емоційний стан у цих людей відбивається на фізичному самопочутті, апетиті, сні і здатності до праці. У пригніченому настрої вони не можуть працювати, можуть кинути розпочату справу на півдорозі, при цьому більше до нього не повернувшись. Наприклад, дівчина з подібною акцентуацією, закохавшись в хлопця, може ночами безперервно страждати на безсоння і майже не є.
  • Здатність сприйняття себе та інших теж залежить від настрою. Один і той же людина може здаватися милим і приємним, а через хвилину він уже буде нудний і відштовхуючий. Те ж саме стосується і спогадів. Іноді екзальтовані особистості бачать минуле в яскравих тонах, а іноді згадують тільки свої провали і невдачі. Про майбутнє вони міркують то похмуро, то радісно.
  • Такі люди схильні брати участь в тому чи іншому масовому заході, іноді навіть знаходяться на першому плані, при цьому спеціально не прагнучи бути в центрі уваги.
  • Варто зазначити, що свою зайву емоційність ці типи особистості ніколи не використовують з метою маніпуляцій іншими людьми. Якщо це сльози, то вони не заради отримання якоїсь вигоди для себе, це щирий прояв емоцій.
  • В цілому такі люди завжди доброзичливі, дуже прив'язані до своєї сім'ї і друзям.

Навіть якщо у людини спостерігаються подібні ознаки, по ним не можна точно сформувати висновок про його екзальтованості. Для максимально коректною діагностики існує спеціальний опитувальник по Шмішека, який заснований на теоретичних положеннях психіатра Карла Леонгарда. Це свого роду тестування, в якому близько ста питань, які передбачають односкладові відповіді «так» і «ні». Кінцева отримана цифра виявляє тип акцентуації, і вона не обов'язково в результаті виявляється екзальтованої. Такий тест існує в дитячому і дорослому варіанті.

Якщо в результаті діагностики людина отримує максимальні цифри, то це тривожний знак, який свідчить про невміння контролювати свої емоції.

Тобто подібна поведінка міцно зміцнилося за даними людиною, і, можливо, він навіть не усвідомлює свою проблему. За підсумками тестування фахівці можуть дати рекомендації щодо коригування інтенсивності вираження емоцій.

Причини виникнення

Екзальтованість - ту хорошу або небезпечний стан. Воно навіть вважається нормою в дитинстві. Немає такої дитини, який би в два - чотири роки голосно не плакав або навіть не закочував справжніх істерик батькам. При цьому для маленьких дітей характерно і перебільшено радісний настрій з нестримним сміхом і інтенсивної жестикуляцією.

Підлітки теж схильні до екзальтованого поведінки через гормональні зміни в організмі. Їм важко контролювати свої емоції, їх настрій не постійно, вони стають максималистами, не визнаючи золотої середини в натуральному вираженні почуттів.

Наступні етапи прояву акцентуації можуть зустрічатися і в дорослому віці, наприклад, у закоханої людини або молодого батька, коли зовнішні подразники роблять сильний вплив на емоційний фон. Уміння контролювати свою збудливість називається зрілістю. Але люди можуть залишитися вічними дітьми, що говорить вже про екзальтованості, як про невід'ємну рису характеру. Фактори, які сприяють її міцному зміцненню в психіці людини:

  • Екзальтованість в більшій мірі виникає через генетичну схильність. Батько, що володіє тією чи іншою акцентуйованої рисою характеру, швидше за все, передасть її своїй дитині.
  • Крім спадковості, подібний тип особистості формує і неправильне виховання (наприклад, зайва опіка або, навпаки, відсутність уваги батьків).
  • Причиною може служити неправильна самооцінка (вона може бути занадто завищена або, навпаки, занижена, що вважається комплексом неповноцінності).
  • Екзальтованим людина стає через неможливість задоволення своїх базових потреб (це стосується міжособистісного спілкування, побудови відносин, відчуття безпеки і т. Д.).
  • У деяких людей з акцентуацією просто відсутні поняття моральної та культурної норми.
  • Ще одна причина - наявність приватних конфліктних ситуацій у підлітків зі своїми однолітками. Подібна проблема може сформувати акцентуацію і «перенести» її у доросле життя.
  • Якщо з дитинства часто звертати увагу на самопочуття і ту чи іншу хронічну хворобу, то можна також згодом стати володарем екзальтованого темпераменту.
  • Екзальтованість залежить від професійних факторів. Наприклад, лікарі, військові, представники творчих професій більше схильні до яскравих проявів емоцій.

Реалізація в професії

Люди з екзальтації найчастіше воліють творчі професії. Не дарма багато представників письменницької або мистецької сфери і в дорослому віці не втратили свій дитячий характер. Деяких геніїв вважали «великими дітьми» через їх різких перепадів настрою і нестійкого емоційного фону. Багато картин писалися в стані афекту. Те ж саме стосується і створення художніх творів.

Таким чином, екзальтовані особистості нерідко мають художнім або письменницьким талантом.

Вони намагаються реалізувати себе у творчій сфері, тому що не позбавлені доброго смаку і чуйності. У таких людей виходять дуже зворушливі твори і глибокі картини. Акторська стезя - ще одна сфера для людини з акцентуаціями. Здатність до яскравого вираження емоцій там цінується понад усе. Таким типам особистості добре вдається грати в кіно або в театрі, тому що їх вплив на глядача за допомогою переживань колосально.

Крім творчих професій, люди з акцентуацією вибирають роботу вихователів. Їх співчуття і доброта допомагають знайти підхід до будь-якого маленькій дитині. Але не кожна людина, що володіє подібним темпераментом, може реалізуватися у творчій професії (при відсутності таланту). Тоді вихід емоціям допоможе дати робота, наприклад, організатора свят.

Взаємини з іншими психотипами

Екзальтовані особистості найчастіше мають проблеми при взаємодії з соціумом. Особливо несолодко доводиться близьким людям. Якщо хтось в сім'ї має подібний темперамент, то життя з такою людиною нагадує місцезнаходження поруч зі сплячим вулканом. Не можна передбачити, яке емоційний вплив на екзальтованого члена сім'ї надасть та чи інша ситуація.

Суспільство ж більшою мірою намагається уникати таких людей, звідси:

  • відбуваються часті конфліктні ситуації;
  • людині з подібною акцентуацією на роботі не дають важливих завдань, зазвичай він не займає високих посад і йому складно просунутися вгору по кар'єрних сходах;
  • близьких друзів у особистості з таким темпераментом зазвичай теж не буває через недовіру, адже людині з таким вибуховим і непередбачуваним емоційним фоном складно довіряти.

Найчастіше ці особистості, виходячи з-під опіки батьків і інших родичів, не справляються з життєвими завданнями, навіть з побутовими проблемами, тому деякі з таких людей просто спиваються або навіть виявляються без даху над головою. Зазвичай ці психотипи самотні. Серед відомих акторів та інших творчих особистостей є багато прикладів з подібною долею. Багато з них, незважаючи на свій талант і популярність, вмирали жебраками і самотніми.

Деякі екзальтовані типи особистості можуть протягом життя вважати свою поведінку цілком природним і нормальним.

Але якщо вчасно зрозуміти і усвідомити проблему, то за допомогою певних методик можна в деякій мірі приборкати свій характер, стабілізувавши емоційний фон.

Лікування

Лікування подібної акцентуації засноване на корекції посиленою риси характеру, яка заважає людині взаємодіяти в соціумі. Повністю темперамент поміняти не можна, але можна позбутися від негативних проявів. Для цього існують спеціальні методики по роботі над собою. Цим займаються психологи. Курс лікування залежить від ступеня вираженості акцентуації, може становити три місяці або навіть роки.

Як здійснюється лікування.

  • індивідуальна бесіда. Психолог докладно розповідає про сильні і слабкі риси характеру екзальтованого типу особистості, дає поради щодо зниження значущості подій, що відбуваються, надає способи реагування на ті чи інші ситуації.
  • груповий тренінг. На відміну від індивідуальної бесіди тут психолог набирає кількох людей зі схожою акцентуацией, відбувається масове обговорення проблеми. Подібна методика включає в себе і психологічний тренінг, в процесі якого психолог дає чіткі установки по правильної моделі поведінки в тій чи іншій ситуації.
  • Бесіда з сім'єю. Цей метод направлений на залагодження конфліктів екзальтованої особистості з членами сім'ї, а також на поліпшення загальної сімейної обстановки. Зазвичай така робота проводиться з дітьми і підлітками.
  • психодрама. Групова методика, де психолог створює вигадані ситуації і допомагає людям з акцентуаціями знайти правильний вихід з них.

Про те, як навчитися керувати своїми емоціями, дивіться в наступному відеоролику.

Комментарии (0)
Додати коментар
Невротик: характеристика, діагностика та корекція поведінки
Для невротика в поведінці характерні хвилювання, часта зміна настрою, ослаблений самоконтроль, низька самооцінка.
Лабільність: поняття, особливості, причини появи і способи лікування
Знання тих чи інших психологічних станів (відхилень, порушень) вкрай важливо для будь-якої людини.
Характеристика та особливості емотивного типу особистості
Кожен з нас має певні риси характеру. Проаналізувавши їх, вчені давно поділили людей на різні психотипи.
Циклотимность: характеристика і особливості
Циклотимность або циклоїдного - це поняття в психіатрії, що характеризує хвилеподібні скачки настрою і нестійкість характеру, при якому періоди активності і емоційного
Характеристика і сумісність чоловіка Скорпіона, народженого в рік Кролика
Витончений характер людей, народжених в рік Кролика (або Кота) наділяє знак Скорпіона почуттям гармонії.