Як і чим стерилізувати інструменти для манікюру?
Гарний манікюр - невід'ємна частина образу сучасної жінки. Висока швидкість життя і наявність величезної кількості справ змушують жінок все частіше звертатися не до фахівців в салони краси, а до майстрів, які приходять безпосередньо додому до клієнта або проводять процедури в приватних квартирах. Багато представниць слабкої статі віддають перевагу саме другому варіанту виконання манікюру, який не тільки економить час, а й значно знижує фінансові витрати.
Більшість клієнток не звертають увагу, в яких умови проводиться дана процедура, чи дотримуються всі вимоги по стерилізації та дезінфекції робочих інструментів. Недбале ставлення до даного питання може негативно відбитися на здоров'ї жінки. Необроблені манікюрні інструменти є переносниками небезпечних захворювань, які передаються від хворої відвідувача до здорового.
Особливості
Дезінфекція і стерилізація всіх робочих інструментів - обов'язкові маніпуляції, які повинні проводитися після кожної процедури манікюру і педикюру. Дезінфікувати треба не тільки ножиці і пилочки, але і робочу поверхню столу, ванночки для ніг і рук, бритвені верстати, а пуфики для ніг необхідно обов'язково збризкувати спеціальним розчином. Особливу увагу необхідно приділити використанню лез для гоління, які повинні бути тільки одноразовими. Повторне використання ріжучого приладу неприпустимо. Особливу увагу фахівці приділяють процесу стерилізації, який знищує всі можливі мікроорганізми. Існує кілька методів стерилізації:
- термічна;
- хімічна;
- кварцова;
- ультразвукова.
Перед початком процесу обробки приладів необхідно з'ясувати, який тип матеріалів був використаний при виготовленні інструментів. Існує два види матеріалів:
- пористі - пилочки, бафи, серветки, спонж, ватяні диски, апельсинові палички, паперові рушники (дані товари не піддаються стерилізації);
- непористі - манікюрні ножиці, пінцети, фрези, щітки (дезінфекція та стерилізація проводяться після кожної процедури).
Види дезінфекції
Дезінфекція - набір певних заходів, які дозволяють видалити небезпечні віруси і бактерії не тільки з робочих інструментів, але і з поверхні підлоги, столу та інших предметів інтер'єру, обладнання та інвентарю. Дезінфікувати прилади можна тільки в спеціальній захисному одязі, строго дотримуючись усіх правил техніки безпеки. Оброблені набори необхідно зберігати в закритих стерильних контейнерах. Категорично забороняється застосовувати дану процедуру для обробки шкірного покриву рук і нігтів.
Холодна
Метод холодної дезінфекції з використанням ультрафіолетових ламп є неефективним і використовується тільки для інструментів перукаря. Обробка манікюрних наборів УФ-приладами не забезпечить знищення бактерій і мікробів, тому використовується тільки для запобігання повторного забруднення контейнерів зі стерильними інструментами. Для холодної дезінфекції також використовують різний газ.
Хімічна
Для проведення всіх необхідних дезінфікуючих заходів виробники хімічних препаратів випускають широкий асортимент товарів. Більшу частину дезінфікуючих засобів можна використовувати відразу після придбання, але існують розчини, які необхідно перед використанням розвести. Дану процедуру повинен виконувати людина, яка має необхідний набір знань, а виконання даної маніпуляції має проходити згідно з усіма рекомендаціями, вказаними на упаковці.
Хімічні препарати повинні зберігатися в ємностях із кришками. Наявність маркування - обов'язкова вимога контролюючих органів. На ємності кожного розчину повинна бути вказана повна інформація про назву препарату, його концентрації, призначення, дату виробництва. Категорично забороняється використовувати хімічні препарати, термін придатності яких вже закінчився. Використання сучасних спеціальних розчинів дає можливість не тільки провести дезінфекцію інструментів, а й здійснити їх мінімальну стерилізацію.
Технологія дезінфекції дуже проста і складається з наступної процедури - занурення приладів в готове засіб на певний період часу. Оброблені інструменти слід обов'язково промити під струменем проточної холодної води.
Види стерилізаторів
Стерилізація - завершальний етап обробки манікюрних інструментів, який дає можливість ліквідувати всі види мікроорганізмів. На полицях спеціалізованих магазинів можна побачити кілька видів стерилізаційних апаратів.
- автоклав. Обробка інструментів здійснюється парою температурою в 140 градусів протягом 25 хвилин. Нагрівання і охолодження приладу триває не більше 20 хвилин.
- ультразвуковий. Використовується тільки для інструментів, виготовлених з металу. Період обробки триває 35 хвилин.
- хімічний. Містить спеціальні розчини, в які занурюють манікюрні прибори на одну годину.
Особливу увагу необхідно приділити ультрафіолетовим і гласперленовий стерилізатори.
- УФ. Для обробки неметалічних приладів необхідно використовувати ультрафіолетові іонізуючі апарати. У цих установок можна стерилізувати пилочки, апельсинові палички, а також пластмасові пристосування. У стерилізатор необхідно поміщати тільки чисті та продезенфіцірованние прилади на період не більше 120 секунд.
- кульковий. Гласперленовий стерилізатори складаються з невеликих скляних кульок, які нагріваються до температури в 300 градусів. Процедура стерилізації полягає в зануренні металевих ріжучих частин інструменту в нагріті кулі. Весь процес займає не більше 30 секунд. Недоліки: необхідність регулярної заміни кульок, стерилізація тільки ріжучої поверхні.
Перед початком стерилізації треба виконати кілька маніпуляцій:
- наповнення бака кварцовими кульками;
- нагрів приладу до потрібної температури;
- приміщення інструментів після відключення індикатора.
Попередня підготовка манікюрних приладів:
- механічне видалення залишків шкіри, нігтів та інших частинок;
- зрошення дезінфікуючим розчином;
- сушка інструментів при кімнатній температурі на відкритому повітрі.
Якщо інструменти не будуть використовуватися безпосередньо після стерилізації, їх необхідно попередньо помістити в спеціальні крафт-пакети. Стерильність в заклеєних пакетах зберігається понад 20 діб, а в термосваренних упаковках - протягом 30 днів.
Необхідні кошти
Спеціальної дезінфекційної обробки слід піддавати не тільки робочі інструменти, а й повітря в приміщенні. Для попередження поширення різних вірусів і бактерій кожен салон краси повинен мати бактерицидні ультрафіолетові опромінювачі і дезінфектори. Час роботи повинно бути обов'язково зафіксовано в спеціальному журналі. На робочому столі кожного майстра повинна стояти антисептична рідина, яка дозволяє прибрати небезпечні бактерії з поверхні шкіри і нігтьової пластини і не дозволяє їм розмножуватися. Період дії даного складу становить дві години. Даним засобом необхідно обробляти не тільки руки клієнта, а й майстри.
У робочій косметичці кожного майстра повинна знаходитися аптечка, яка складається з наступних лікарських препаратів:
- медичний спирт;
- йод;
- медичний пластир;
- стерильний бинт;
- гумові рукавички;
- розчин марганцівки.
Даними медикаментами необхідно обробити руки клієнта, якщо на них є механічні пошкодження шкірного покриву.
Основні етапи
Процес обробки манікюрних інструментів в спеціалізованих салонах краси складається з декількох етапів:
- обробка дезинфікуючими розчинами;
- очищення;
- стерилізація.
На першому етапі дезінфекції виробляє знищення всіх видів вірусів, бактерій, різних грибкових спор і інших патогенних збудників. Дану обробку проходять всі інструменти, обладнання, інвентар, а також руки майстра і клієнта. Для всіх поверхонь існують спеціальні хімічні препарати. Використовувати всі розчини треба відповідно до зазначеної інструкції на упаковці.
Другий етап обробки передбачає механічне видалення з поверхні інструментів частинок шкіри, нігтів, залишків гелю і лаку під струменем холодної проточної води. В елітних салонах краси цей процес здійснюють за допомогою спеціальних приладів з ультразвуком. Ультразвук видаляє забруднення з усіх важкодоступних місць, а процес полоскання триває не менше 5 хвилин. Після проведення стерилізація відбувається видалення всіх бактерій і мікроорганізмів. Даний етап обробки здійснюється за допомогою спеціальних апаратів, вибір яких залежить від матеріалу виготовлення інструментів.
Для стерилізації можуть використовуватися і хімічні препарати, які мають високу вартість і підвищену токсичність. Для роботи з такими засобами необхідно мати спеціальне обладнання і навчених співробітників.
Обробка в домашніх умовах
Висока вартість стерилізаційних апаратів не дозволяє їх придбати модницям, які доглядають за своїми нігтями самостійно. Для обробки інструментів, якими користується одна людина, треба після кожної процедури протирати предмети медичним спиртом, а не рідше одного разу на місяць здійснювати їх кип'ятіння в дистильованої або очищеної воді. У тому випадку, якщо прилади використовують кілька людей, тоді необхідно проводити кип'ятіння після кожного їх застосування, а руки перед манікюром треба обробляти антисептичними розчинами або мити антибактеріальним косметичним милом.
Процес кип'ятіння можна замінити приміщенням приладів в розпечену духовку. Даний метод є ефективним не тільки для стерилізації банок для консервації, а й для манікюрних наборів. Сухий і розпечене повітря ефективно вбиває всі небезпечні мікроорганізми. Перед проведенням процедури необхідно підготувати наступний інвентар:
- розчин миючого засобу для посуду;
- залізний пінцет;
- металевий духовий лист;
- кухонні прихватки.
В розпечену до 200 градусів духовку треба помести вимиті і висушені робочі інструменти. Металеві прилади не повинні торкатися один одного. Період стерилізації складає 20 хвилин. Лист з інструментами необхідно діставати тільки спеціальними кухонними рукавичками, які допоможуть запобігти виникненню опіків. Даний спосіб обробки можна використовувати тільки для залізних приладів. Не можна охолоджувати інструменти в холодній воді.
Комплексні перевірки салонів краси виявили наявність великої кількості грубих порушень санітарних норм: відсутність медичних книжок у працівників, відсутність дезінфікуючих засобів і приладів для стерилізації, застосування хімічних препаратів без дозвільних документів і сертифікатів якості, відсутність необхідних наборів стерилізованих інструментів, недотримання правил обробки манікюрних наборів. Перед початком процедури треба обов'язково дізнатися у адміністратора про відповідність рівня послуг, що надаються всім санітарним нормам. Правильний вибір салону - запорука збереження здоров'я і отримання якісного манікюру.
Про те, як правильно стерилізувати інструменти для манікюру, дивіться в наступному відео.