
Стерилізатор для манікюрних інструментів: види, застосування і правила догляду
Для доглянутого і привабливого зовнішнього вигляду представниці прекрасної половини людства користуються послугами косметологів, майстрів манікюру, стилістів і перукарів. На жаль, крім користі, відвідування салонів може нанести і шкода здоров'ю, якщо працівник індустрії краси не дотримувався правил гігієни і норм санітарії.

Особлива увага по стерилізації приладів та інструментів повинні приділяти майстри манікюру, так як при їх роботі можливе занесення небезпечних інфекцій.
Що це таке?
Стерилізація манікюрних інструментів є обов'язковим етапом перед проведенням робіт майстра салону краси. Ігнорування дезінфекції може нашкодити людському здоров'ю, а також зіпсувати репутацію працівника, який проводив процедуру. Кожен, хто надає послуги з манікюру, повинен бути власником стерилізатора (незалежно від місця, де проводиться робота).
Як відомо, від необережного порізу при манікюрі застрахуватися неможливо. Саме в таких випадках через кров від непростерілізованного інструменту може потрапити інфекція. З цієї причини користуватися апаратом для дезінфекції приладдя зобов'язаний кожен майстер, причому правильно це робити після кожної проведеної роботи.

Завдяки дезінфекції зменшується число шкідливих мікроорганізмів, які виявлені на поверхні інструментів. Ця процедура уповільнює їх розмноження. Стерилізація сприяє повної ліквідації бактерій. Для безпеки і придатності до використання інструментів потрібно виконати всі необхідні для цього етапи.

- дезінфекція інструментів. Ця процедура проводиться методом приміщення приладів в розчин, який називається дезинфектором. Тривалість етапу залежить від сконцентрованості речовини і матеріалів. Коли дезінфекція буде закінчена, всі предмети потрібно буде ретельно вимити.


- Передстерилізаційна підготовка. З кожного з інструментів необхідно змити біологічні залишки і бруд. Дана процедура може виконуватися за допомогою хімічних речовин або щіток, а також вібраційного впливу.


Доречним буде використання спеціальних речовин, які здатні вбивати мікроби, а також здійснювати очистку.
- стерилізація. Цей етап є завершальним, він заснований на використанні сучасних приладів, які мають різноманітний принцип роботи, тривалість очищення.

Принцип роботи стерилізаторів заснований на впливі температури, променів ультрафіолетового або інфрачервоного типу, а також ультразвукове. Під таким впливом з поверхні робочих приладів знищуються мікроби, віруси і бактерії, що запобігає розвитку запалень, герпесу і грибка. Робота апаратів можлива при наявності стандартної мережі в 220 вольт і звичайної розетки.
Різновиди
Для максимальної зручності робочого процесу на ринку косметології передбачені різні види обладнання для стерилізації, ціни на які значно різняться. Вартість приладів залежить від способу дезинфікування, а також від його тривалості, ємності апарату, характеристики корпусу. Щоб обробка інструментів була якісною, при виборі техніки варто приділити увагу таким показникам:
- зручність при роботі;
- габарити камери, тобто боксу, де відбувається стерилізація;
- тривалість, з якої здійснюється знезараження приладів;
- рівень якості роботи;
- ціна на апарат.

Перш ніж почати роботу, користувач обов'язково повинен вивчити інформацію в інструкції.
Кульковий
Кульковий вид стерилізатора характеризується компактністю, всередині нього є чаша, яка призначена для засипання піску. Іншими словами, дані прилади називають «кварцовими». Основні характеристики:
- інструкція до стерилізатора свідчить про те, що процес оброблення приладдя відбувається під дією високих температур (не менше двохсот п'ятдесяти градусів);
- при нагріванні кульок кварцу порушується тільки та частина приладів, яка використовується при роботі;
- невелика вартість апарату дозволяє використовувати його не тільки в салонах, але і в домашніх умовах;
- для процедури знезараження інструментів потрібно мінімум часу (близько двадцяти секунд);
- до недоліків кулькового приладу відноситься притуплення ріжучої частини інструменту, тому через кілька процедур обладнанню знадобиться заточування.


Ультрафіолетовий
УФ-апарат часто застосовується, щоб підтримувати інструменти в стерильному стані після серйозних дезінфікуючих обробок. Його зазвичай застосовують для тих приладів, які не можуть передати небезпечної інфекції, наприклад, гребінці, кисті.
Принцип функціонування стерилізатора заснований на виділенні променів, які після потрапляння на предмет здійснюють його дезінфекцію. Цей стерилізатор можна використовувати для обробки інструментів з різного матеріалу. Після процедур якість приладів не погіршується, а також неможливо отримання опіків.
Процес оброблення триває близько сорока хвилин, а в ході нього гинуть багато бактерії і віруси (за винятком тих, які мають стійкість до ультрафіолетових променів).
Цей вид стерилізатора досить затребуваний, тому що коштує недорого. На жаль, повної стерилізації інструментів при використанні УФ-апарата не відбувається. Застосовувати таке обладнання можна не тільки на робочому місці, а й у себе вдома. З його допомогою можна стерилізувати пластикові, а також металеві прилади.

До недоліків цього виду стерилізатора можна віднести неролную загибель мікробів, а також тривалість процедури стерилізації.
Сухожарової шафа
Стерилізація інструментів для манікюрного процесу можлива в сухожар, який працює за принципом грубки. Повітря, який знаходиться всередині, підігрівається до двухста п'ятдесяти градусів. В такому апараті не обробляють неметалічні інструменти. Процес дезінфекції заснований на температурній обробці приладів. Для якісної стерилізації необхідно не менше шістдесяти хвилин.
Жар-шафа споряджена крафт-пакетами, системою охолодження, завдяки якій користування інструментами можна здійснювати відразу ж після стерилізації.
Такий вид апарату коштує недорого, тому досить вигідний майстрам з невеликою клієнтською базою. Недоліком такого обладнання можна назвати те, що він вимагає обережності при використанні. Наслідками неакуратне поводження зі стерилізатором можуть стати опіки.

Гласперленовий
Одним з видів кулькового стерилізатора є гасперленовий. Дезінфекція приладів в ньому відбувається аналогічно з кульковим. Принцип його роботи заснований на нагріванні скляних кульок за допомогою температурного впливу в двісті п'ятдесят градусів. При такій роботі відбувається знищення шкідливих мікроорганізмів з поверхні приладів. Діаметр кульок варто підбирати щодо розміру знезаражують інструментів.
Простерилізовані прилади не варто довго зберігати, їх обробка можлива перед приходом клієнта. При використанні даного апарату не варто забувати про акуратність, так як є ризик отримання опіків. Обробка інструментів відбувається протягом тридцяти секунд.
Такі прилади добре стерилізують предмети для манікюру, вбиваючи навіть ВІЛ.


Гласпереновий стерилізатор не характеризується високою вартістю, тому його можуть використовувати майстри з різним достатком. До переваг даного устаткування можна віднести оптимальне співвідношення ціни і якості. Він є одним з кращих стерилізаторів, який здатний повністю знезаразити інструменти. Недоліком техніки вважається затуплення предметів після численних процедур стерилізації.
Автоклав
Автоклавом називають обладнання, яке може виступати альтернативою жарових печей. Стерилізація приладів відбувається в камері, де фіксується високий показник тиску, а також відбувається збільшення температурного режиму до ста тридцяти чотирьох градусів. Головною умовою є акуратність розміщення приладів в ряд (на відміну від сухожар, де вони можуть лежати один поверх одного). Тривалість процесу стерилізації - не більше двадцяти хвилин.

Ультразвуковий
Основними характеристиками ультразвукового устаткування вважається універсальність і безпеку. При цьому апарату для виконання своєї функції необхідний спеціальний розчин, який при вібрації обволікає інструмент, заповнюючи западини. Далі відбувається утворення бульбашок, які, зібравшись, починають лопатися, при цьому ліквідуючи на поверхні приладів мікроорганізми, бактерії, іржу. Використання ультразвукового устаткування можливо для фрез і щипчиків. Єдиним недоліком стерилізатора вважається його висока вартість.

Як вибрати?
На питання про те, який стерилізатор краще для манікюрних інструментів немає точної відповіді. Вся причина в тому, що його варто підбирати по матеріальним можливостям, а також керуючись функціями, які апарат повинен буде виконувати. При підборі пристрою не варто забувати про особливості виконуваної майстром роботи. Також потрібно визначитися з часом, тобто, наскільки швидко повинна відбуватися стерилізація. Важливим моментом є матеріал виготовлення інструментів, так як не всі стерилізатори в цьому плані універсальні.
Якщо манікюрні послуги надаються в салоні, то варто віддати перевагу дорожчому варіанту, який буде характеризуватися надійністю, наприклад, сухожар. Для застосування в домашніх умовах можна обзавестися кульковим апаратом. Він також стане доцільним придбанням, якщо в салоні буде потрібно дезінфікувати неметалеві інструменти.


Дезінфекція та передстерилізаційного підготовка - це етапи очищення приладів, про які не варто забувати, тому використання ультразвукової підготовки тут буде як не можна до речі.
Дезінфікуючі засоби
Своєчасно проведена стерилізація інструментів - це можливість запобігти багатьом хворобам і зараження інфекціями. Для очищення і знезараження інструментів для манікюру необхідно здійснити ряд заходів, які допоможуть знищити мікроби і знешкодити мікроорганізми. Засоби хімічної та фізичної природи, які використовуються для стерилізації, можуть бути у вигляді розчинів, суспензії, порошкових гранул і таблеток.

До сучасних дезінфікуючих засобів відносяться такі речовини.
- Аламінол. Цей дезінфектор підходить як для салонів краси, так і для приватних манікюрних кабінетів, в яких зафіксовано постійний потік клієнтів. Дана речовина має прийнятну вартість, в той же час добре знезаражуючи і дезинфікуючи інструменти. Складовими частинами Аламінола можна назвати гліоксаль і алкілдиметилбензиламоній хлорид - вони надають ефективну допомогу в придушенні туберкульозного збудника, вірусів ВІЛ, герпесів, гепатитів, різного роду грибків. До переваг дезинфектора можна віднести його нешкідливість, безпеку при попаданні на шкіру, високу ефективність, відсутність корозійного дії, короткий час роботи. Період зберігання даної речовини становить приблизно рік, при цьому приміщення повинно бути темним і прохолодним. Розводити Аламамінол нескладно.

Продаж цієї речовини здійснюється в різній концентрированности, а для утворення розчину варто використовувати звичайну воду.
- Оптімакс - це сучасне дезінфікуючий засіб з доступною вартістю. Воно продається у вигляді концентрату, тому щоб його розвести, потрібно водопровідна вода (при цьому дотримання пропорцій має бути один до п'ятдесяти). Після приготування дезінфектора в спеціально призначеному боксі потрібно здійснити завантаження в нього всіх манікюрного приладдя, де вони витримуються близько шістдесяти хвилин. Після завершення процесу знезараження прилади варто витягнути з особливою акуратністю, після чого - помити з використанням проточної води.

Оптімакс - це дезінфектор, який характеризується високою ефективністю, він сприяє загибелі бактерій: збудників туберкульозу, герпесу, гепатиту, грибків.
- хлоргексидин є антисептичним засобом, яке відноситься до бактеріостатиків, які борються з вірусною інфекцією і виявляють бактерицидні властивості. При високій концентрації рідини відбувається повна загибель шкідливих мікроорганізмів, вірусів і грибків. Цей медикамент є недорогим і, в той же час, має широкий спектр дій.

Як стерилізувати в домашніх умовах?
Існує маса способів, які допоможуть продезінфікувати інструменти для манікюру у себе вдома. Найпростішим є використання дезінфікуючих засобів, які здатні вбивати віруси і бактерії. Для такої процедури підійде хлоргексидин, а також розчин, який містить у своєму складі спирт.

До більш трудомістким варіантів домашньої стерилізації можна віднести наступні способи.
- кип'ятіння. Для цього інструменти відправляють на десять-п'ятнадцять хвилин в киплячу воду. Після закінчення часу прилади потрібно акуратно витягнути і викласти на серветку для обсихання.
- Оброблення повітрям високої температури. Щоб знезаразити манікюрні прилади, їх поміщають в духовку, розігріту до двухста градусів. Обробка повинна тривати близько п'ятнадцяти хвилин. Після процедури прилади витягують і сушать на серветці.


Після кожного з перерахованих вище методів стерилізації манікюрне обладнання потрібно зберігати в закритих упаковках. Користуватися домашньої стерилізацією манікюрного приладдя - це просте і недороге рішення, яке допоможе зберегти власне здоров'я.

Правила догляду за стерилізатором
Використання стерилізаторів на увазі виконання деяких правил:
- до початку процедури обробки в апараті інструменти необхідно чистити за допомогою дезінфекторів;
- періодично потрібно здійснювати чистку стерилізатора - вона здійснюється шляхом протирання його зовнішньої частини очищає рідиною, наприклад, мильним або спиртовим розчином (не варто забувати, що апарат в цей час повинен бути вимкненим);
- внутрішнього очищення стерилізатори не потребують;
- корпус приладу не повинен залишатися у вологому стані;
- користуватися апаратом необхідно, суворо дотримуючись інструкції, тільки таким чином можна уникнути неполадок в роботі, а також нанесення шкоди здоров'ю.

Суворо забороняється здійснювати експерименти з заливанням різних рідин в стерилізатори. Також не рекомендовано використання скляних кульок, у яких закінчився термін служби.
Відгуки
Майстри нігтьового сервісу вважають, що виконання манікюру має бути не тільки акуратним, але і безпечним, тому якісний стерилізатор - незамінний інструмент. Відгуки користувачів даних апаратів відзначають хорошу ефективність сухожар і автоклава, але таке обладнання може дозволити собі тільки салон, так як ціни на нього досить високі. Клієнти салонів краси і приватних майстрів манікюру завжди повинні відчувати себе в безпеці, а працівники цієї індустрії повинні бути в цьому зацікавлені. Ось чому, якщо надаються послуги даного роду, то покупка стерилізаторів є обов'язковою умовою для якісної і сумлінної праці.

Як стерилізувати інструменти, дивіться у відео нижче.



