Основні правила моральної поведінки
31.08.2019 0

Основні правила моральної поведінки

Відносини
В закладки


Моральність - це придбане якість особистості, дотримання певних правил, з якими узгоджується прийняття рішення з того чи іншого дії по відношенню до оточуючих. Вона майже завжди спирається на релігійну мораль, місцеві звичаї, філософські погляди або на сімейні традиції. Багатьма вона представляється синонімом моральності або етичності. Таким чином, то, що буде моральним для одних, для інших може вважатися неприпустимим. Структура моральності залежить від соціальної направляючої.

Якості моральної поведінки

Моральна поведінка передбачає те, що людина може мати певні якості. Розглянемо їх докладніше.

Жертовність

Це готовність відсувати особисті потреби і потреби на другий план. У крайній формі жертовність є готовність віддати життя заради порятунку іншої людини. Але це вже крайній випадок. Виділяється дві основні форми жертовності:

  • Стимулюється зовнішніми чинниками, наприклад, моральними повчаннями, розповідями про чужому самопожертву, героїзм, а також іншими методами виховання. Для такої форми характерна наявність обґрунтованого почуття обов'язку, а також почуття провини в разі його невиконання.
  • Природна форма жертовності або самопожертву характерні для близькоспоріднених зв'язків, де поступки заради кровного члена сім'ї прописані на підсвідомому рівні. Звідси ж бере початок природний альтруїзм. Частим проявом є сприяння і поступки старших членів сім'ї по відношенню до власних дітей, онукам. Так, в умовах обмеженого провіанту саме чада отримують їжу в першу чергу. Особливо сильний цей механізм між матір'ю і дитиною, де верховенство інтересів і потреб другого знаходиться на рівні інстинкту.

Справедливість

Це відповідність будь-яких діянь нормам того зводу правил, який людина для себе обирає, як щось більш високе, ніж його власні бажання. Виражається як в особистому плані, так і по відношенню до чужих дій. З емоційної точки зору порушення справедливості самим собою викликає почуття провини і бажання її загладити.

Якщо ж справедливість порушується кимось, то емоції варіюються від обурення до гніву (в залежності від тяжкості вчинку і реакції «порушника» на осуд). Каменем спотикання часто є різне уявлення про те, що правильно, а що неправильно, адже в жодній країні живуть люди різних культур.

У такій ситуації особливо важлива наявність зваженого правового поля з боку держави.

Попереднє усвідомлення дій

Люди, що живуть узгоджено з якого-небудь кодексу правил (незалежно від природи їх походження), перед прийняттям рішення звіряють свій намір з аналогічною нормою в тому законі, який вони вважають правильним. Хтось робить це безпосередньо під час подій, а хтось представляє різні ситуації, які, можливо, будуть мати місце. Кожен вчинок завжди звіряється з нормою. У разі невідповідності нормі, у моральних людей переважає закон.

Співчуття

Ставлячи себе на місце іншої людини, легше зрозуміти не тільки його мотиви, а й те, як з його боку виглядає ваша поведінка по відношенню до нього, а також, що він відчуває в цей момент. Таким чином, виходить погляд на ситуацію відразу з двох сторін. Це дозволяє більш повно оцінити свій вчинок. Співчуття - одна з якостей цінують в різні часи в багатьох культур, релігій і філософських шкіл. Воно є одним з необхідних умов здорового суспільства.

Благодійність

Є знаряддям співчуття, через яке людина, вникнувши в проблеми іншого (і маючи можливість йому допомогти), намагається виправити становище, що склалося. Справляючись з проблемами інших, моральний індивідуум маніфестує власне «Я» в одній з найбільш високих форм.

Благоговіння

Це почуття гіпертрофованого поваги, захоплення і вдячності стосовно традицій, великих справ, а також їх авторам з попередніх поколінь. Через нього людина розчиняється в культурі суспільства і стає причетним до її поглядам на світ. Благоговіння має на меті утримання і підняття планки моралі в суспільстві, наставляючи людей на звершення гідних справ. Воно вселяє страх до низьких вчинків під загрозою стати негідним представником своєї культури.

Правила етичної поведінки

Таким чином, щоб поведінка була моральним, загальний звід правил можна висловити так:

  • Перш ніж зробити який-небудь вчинок, подумайте про те, якими будуть наслідки, як він вплине на інших людей, чи не заподіє він їм шкоди. Обмірковуйте свої дії заздалегідь.
  • Взаємодіючи з іншою особою, думайте не тільки про свої інтереси, а й про інтереси товариша, колеги, попутника. Завжди хтось робить перший крок і поступається першим. Хороший приклад часто знаходить відгук, а при його відсутності стане зрозуміло, з ким ведеться справа.

Золоте правило моральності звучить так: «роби так, як хочеш, щоб вчинили по відношенню до тебе»

  • Звертайте увагу на проблеми оточуючих, співчуває їм у важкий час, особливо одиноким людям та тим, кому не від кого чекати допомоги.
  • Надавайте посильну допомогу тим, хто її потребує. Навіть невелике участь з боку інших людей здатне надати сил того, хто опинився у важкій ситуації.
  • Намагайтеся надходити, керуючись зваженими рішеннями, обгрунтованими не чиїмись-то інтересами. Дивіться на речі абстрагировано (з нейтральної сторони), а також стежте за тим, як надходять інші люди. Щоб зло могло восторжествувати, досить бездіяльності хороших людей.
  • Ставтеся з повагою до тих, хто був до вас і до їхніх справах, якщо вони були гідними. Намагайтеся наслідувати їм. Той, хто тягнеться до високої планки, може і не виграти олімпіади, але все ж буде її учасником.

Формування почуття відповідальності має відбуватися в ранньому дитинстві. Аморальне поведінка є неприйнятною для людей. Совість - це регулятор поведінки багатьох індивідуумів. У людському розумінні духовність і моральність повинні бути в кожної особистості. Основа етикету має критерії, які визначають допустимі дії. Основні еталони і зразки моральної поведінки повинні бути в кожній людині.

Про те, що являє собою моральність і її призначення, дивіться в наступному відео.

Комментарии (0)
Додати коментар
Ригідність: характеристика, причини появи і лікування
Не тільки фахівці, що займаються психологією, задаються глибинним питанням, що ж із себе представляє ригідність і чим вона обумовлена, але також і звичайні люди, яким
Характеристика епілептоідного типу особистості
Серед емоційних людей, що відрізняються імпульсивним характером, особливе місце займають особистості епілептоідного типу.
Особливості жінок з істероїдним типом особистості
Артистичність, манірність і зухвала поведінка часто характеризує істероїдний тип особистості жінки.
Гипертимность: особливості, прояв і лікування
Гипертимность передбачає комбінацію рис характеру, яка визначає оптимістичного і бойового людини.
Циклотимность: характеристика і особливості
Циклотимность або циклоїдного - це поняття в психіатрії, що характеризує хвилеподібні скачки настрою і нестійкість характеру, при якому періоди активності і емоційного