Як правильно прасувати білизну і одяг?
У будь-якому будинку можна зустріти кілька десятків текстильних виробів. Але навіть найякісніше білизна, навіть чудова одяг потребує періодично прасування. Знання особливостей цієї роботи дозволяє уникнути безлічі проблем і економити час.
Способи прасування
Найстарішим видом прасування (не втрачає актуальності) є суха методика. Вона досить швидка, може бути застосована до різних речей з вивороту і з особи. Багато хто віддає перевагу, втім, гладити тканини з зволоженням. Додавати воду можна декількома способами:
- змочуванням поверхні вручну;
- окропленням з пульверизатора;
- загортанням у вологу тканину;
- накладкою мокрій марлі.
Більш сучасний підхід - відпарювання. Воно можливе лише в тому випадку, коли у праски передбачена відповідна функція. Крім того, можна використовувати отпариватель. Але важливо розуміти, що відпарювати не можна будь-яку матерію, яка сідає. Треба уважно перевіряти, чи припустима така обробка для вибраного виробу.
Вертикальний отпариватель, на відміну від праски, забезпечує прасування навіть об'ємних виробів, крім появи складок. Такий прилад рекомендований для:
- курток;
- піджаків;
- пишною верхнього одягу;
- освіження одягу без попереднього прання.
Але треба пам'ятати і про слабкості. Так, отпариватель не підходить для прасування в горизонтальній площині. Він не впорається і зі швами. Якщо ці проблеми не актуальні, отпариватель істотно заощадить час в порівнянні з праскою. Більш досконалий варіант - парогенератор. Він об'єднує гідності праски і отпарівателя, а єдиною проблемою можуть стати великі габарити.
В окремих ситуаціях доводиться гладити зовсім без спеціальних приладів. Тоді використовують такі прийоми:
- вивішування над гарячою ванною на 30 хвилин і сушку в іншому приміщенні;
- відпарювання з чайника;
- прасування сталевий кухлем або сотейником з рівним чистим дном.
Різні типи тканин
Але все ж «екстремальні» способи прасування застосовують тільки зрідка, по особливої необхідності. Найчастіше в побуті використовують праску - а застосовувати його потрібно якось по-особливому в залежності від матерії, яку потрібно буде обробляти. Шифон і шовк гладять при 70 або 80 градусах. Менше нагрівання не дасть результату, а якщо підвищити температуру, можна зіпсувати річ.
До відома: при такому ж прогріванні треба обробляти і нейлон (без прасування у власному розумінні слова, за допомогою «парового удару»).
Більш висока температура - від 100 до 120 градусів - потрібно для напіввовни і вовни. Такі види матерії найкраще обробляють прасками зі спеціальними насадками на підошви. Ці насадки куди ефективніше, ніж старомодна підкладка з марлі. Розгладити шерсть таким апаратом можна без характерного неприємного блиску. Можна використовувати ще і отпариватель (відповідно до інструкції).
Льон і бавовна рекомендується обробляти при 150-180 градусах. Щоб отримати оптимальний результат, потрібно грунтовно змочувати тканину. Тому рекомендують застосовувати праски, які вміють розбризкувати воду. Відпарювати льняне або білизна доцільно до закінчення прасування. Грубі джинси гладять при значному нагріванні (180-200 градусів), оскільки більш щадні режими недостатньо ефективні.
Більш акуратний підхід потрібен до підкладковим матерій - сатин і шовку. Їх проглаживают строго з вивороту. Увага: в цьому випадку не допускається навіть найменший зволоження. Не тільки можна змочувати; треба захищати матерію від невеликих крапель води. Тому для регулярної прасування шовкових і сатинових речей доцільно брати праску з функцією антікапля.
Синтетика, на відміну від розібраних варіантів, цілком може бути зволожена. Але тут є інші вимоги: керамічна підошва і антистатичний ефект. Віскозу можна вважати винятком - як і шовк, її гладять лише в безводному режимі. Всі речі з ситцю з вивороту Не прасувати. Праска повинен стосуватися лише лицьового боку, бажано зволожувати одяг для кращого ефекту.
Оксамит і вироби з плюшу упорядковують тільки зі зворотного боку.
Замість обробки праскою можна просто потримати тканину ворсинками вниз над парою. Махрову тканину гладити не можна в принципі. Порушення цього правила може зробити речі жорсткими і незручними в побуті. При роботі з трикотажем не можна поспішати, обов'язково дозволяють випрасуваний виробам охолонути перед укладанням назад у шафу.
Як гладити різні речі?
Знання правил поводження з різними тканинами дуже корисно. Але треба враховувати, що прасування кожного виду речей, навіть зроблених з однаковою матерії, проводиться за особливими правилами. При всій складності прасування постільної білизни вона приносить істотну користь. І справа не тільки в естетиці: поглаженное простирадло або наволочка менше зношуються, більш комфортні.
До відома: якщо в пральній машині є спеціальний режим, додаткова ручна обробка не потрібна.
Є кілька рекомендацій, що дозволяють правильно відпрасувати постільна білизна після прання. Для початку слід перевірити, чи немає сторонніх плям. Бажано обробляти всі частини спальних комплектів з виворітного боку. Водити праскою по лицьовій стороні потрібно тільки при дуже серйозних зморшках. Щоб не пошкодити аплікації, накладають захисні сітки.
Вести праска треба строго по шву, від його початку до кінця. Найлегше розгладити постільна білизна, рухаючись по поперечним і пайовою волокнам. Цей прийом додатково запобігає пошкодженню виробів. До початку роботи оббризкують речі пульверизатором. Чекають 5 або 10 хвилин, щоб волога вбралася.
Свої особливості має прасування різних видів одягу. Так, перед обробкою блузки потрібно перевіряти, чиста чи підошва. Якщо там є найменша бруд, поспішати не можна - треба спочатку все вичистити. Для чищення застосовують особливий олівець. З підручних замінників підійде питна сода.
Важливо: гладять тільки чисті блузки, інакше вони лише забрудняться ще більше. Заздалегідь розстібають будь-яку гудзик, навіть розташовану на манжеті.
Гладити потрібно в такому порядку:
- виворіт коміра;
- лицьова частина коміра;
- виворіт манжет;
- лицьова частина манжет;
- кокетка;
- рукав;
- безшовна частина;
- все що залишилось.
Нерідко при підготовці до весілля виникає необхідність разутюжіть не тільки блузку, а й фату. Підходити до цієї роботи треба ще акуратніше і ретельніше, ніж до прасування повсякденного одягу. Починають, як завжди, з вивчення ярликів. Праска ставлять на мінімальний нагрів. Лише вироби з тюлю обробляють при 120 градусах. Але і їх бажано гладити при меншій температурі.
Поверх вироби кладуть:
- особливу тканину;
- щільний папір;
- сухе марлеве полотно (на вибір).
Найскладніше привести в порядок місця, де є квіти, бісер та інший декор. Такі ділянки заздалегідь прикривають рушниками. Починають роботу без подачі пари. Безперервно усувають всі з'являються заломи. Якщо на відпрасованій подібним чином фаті складки все одно залишаються, тоді доведеться використовувати режим відпарювання.
Більш правильний підхід - застосування парогенератора. Він приведе в порядок фату, розміщену на вішалці, і зробить це набагато безпечніше, ніж праска. Деякі люди замінюють відпарювачі і парогенератори фенами. Ці прилади включають на середню інтенсивність продувки. Попередньо виріб оббризкують водою, потім сушать від ворота до нижньої лінії.
Але якою б важливою не була весільна фата, в домашніх умовах часто доводиться гладити і інші предмети гардероба. Наприклад, медичний ковпак і халат (або їх кухарські аналоги). Для роботи рекомендується використовувати прасувальні дошки, попередньо оцінивши їх чистоту і надійність. Коли неможливо застосувати дошку, розкладають ковпаки на рівній поверхні, найчастіше на столі. Гладити уніформу можна тільки чистим праскою, який прогрітий до необхідної температури.
Для зволоження і відпарювання ковпаків, халатів застосовують лише відфільтровану або дистильовану воду. Неприпустимо прасування брудного одягу. Всі вставки халатів, які від води можуть покритися розводами, гладять тільки без пари. Рекомендується вивертати халати і ковпаки на виворітну сторону. Послідовно прасують верхні, бічні і нижні шви.
Тягнеться тканину рухати не рекомендується. Вона може легко розірватися. Бажано відтягувати шви з одного боку, міцно фіксуючи їх з іншого краю. Лише випрасувати шви, треба працювати з витачкамі. Неприпустимо наявність найменших стрілок.
Кепку гладять трохи інакше, ніж ковпак. Треба застосовувати класичний армійський спосіб:
- перевертають шийкою вниз трилітрову скляну банку;
- намотують на неї рушник;
- насаджують головний убір;
- приводять його в ідеальний стан.
Є також нехитрі прийоми, що дозволяють швидко отглаживать футболку поло. Футболку обов'язково розправляють. Комір кладуть так, як потрібно. Вивернула на зворотний бік одяг згортають уздовж, потім розгладжують, домагаючись усунення найменшої складки. Перевертають футболку двічі (по черзі гладячи лицьову і оборотну сторону), потім вивертають виворотом усередину і ще раз перевіряють всі складки.
Корисні рекомендації
Який би текстиль ні доводилося гладити, з якою б тканини він не був зроблений, є ряд тонкощів, які треба враховувати. До відпарювання вдаються, коли потрібно розгладити пересушену тканину або предмет гардероба, який не повинен стосуватися розпеченій підошви. Працювати потрібно тільки в зручному, світлому і сухому місці, де є міцна поверхня необхідного розміру. Бажано завчасно вирішити, куди будуть складатися випрасувані речі - вони повинні залишитися чистими і не м'ятися додатково.
До початку прасування треба переконатися в надійності самого праски, дроти, вилки і розетки. Не можна торкатися проводом розігрітій підошви. За праска беруться тільки сухими руками. В ідеалі потрібно стояти на гумовому килимку і не брати ручку праски, одночасно торкаючись іншого металевого предмета.
Крім суворого дотримання правил безпеки, корисно навчитися гладити з крохмалем. Така обробка є неприпустимою для вовни та виробів зі штучного волокна.
Важливо: накрохмалена темний одяг з будь-якої тканини може виглядати негарно. Небажано крохмалити дитячий одяг і предмети гардероба, які використовуються влітку, або покриті вишивкою муліне. Обробляти за допомогою крохмалю можна лише чистий одяг. Кількість використовуваного порошку підбирають індивідуально, залежно від того, яку жорсткість хочуть домогтися.
Велику роль при роботі має грамотний вибір гладильного полотна. Але також необхідно прикривати його захисним жароміцним покриттям, яке витримає тривалу експлуатацію. Полотна для прасування легко фіксуються на столах за допомогою спеціальних кріплень. Прибрати їх пізніше теж не складає труднощів. Полотно легко стирається на відміну від звичайної тканини.
Але якщо такого матеріалу немає, можна покласти в якості підстилки на дошку звичайне покривало. Головне, щоб його матеріал витримав тривалий нагрів.
При відборі полотна або підготовці покривала треба враховувати тільки поверхню для самої прасування. Місце, де буде ставитися сам праска, можна ігнорувати. Корисно використовувати спеціальні покриття з відбивають світло.
Про те, як правильно прасувати одяг, дивіться в наступному відео.